Age Of Empires 4 Moğol Rehberi

age-of-empires-4-mogol-rehberi

Moğollar, Age of Empires 4‘te ustalaşması en zor medeniyetlerden biridir. Birincisi, binaları hareketlidir, bu da köyünüzü hareket ettirebileceğiniz anlamına gelir. Tabii ki, bu yeteneğe sahip olmak, savunma duvarları veya güçlendirilmiş karakollar inşa edememek gibi dezavantajlara sahiptir. Moğolların hareketliliğini kendi yararınıza kullanmayı öğrenebilirseniz, ciddi bir askeri tehdit haline gelebilirsiniz. Moğollar inanılmaz derecede çok yönlüdür ve diğer uygarlıkların ordusunu kolayca geride bırakabilirler, ancak köylüleriniz sürekli olarak savunmasız kalacakları için daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor. Moğol olarak oynamak oldukça yüksek seviyede oyun bilgisi ve tecrübe gerektirdiğinden ilk olarak daha kolay medeniyetlerde oyunu öğrendikten sonra bu medeniyeti denemeniz yararınıza olacaktır. Sizler için hazırladığımız Age Of Empires 4 Moğol rehberi bu zorluk seviyesini yararlı tavsiyelerde biraz aşağı çekecektir.

Age Of Empires 4 Moğol Rehberi

Moğolların sahip oldukları medeniyet bonuslarından bahsetmek gerekirse;

 • Düşman binalarını yakarak +50 Yiyecek ve Altın yağmala.
 • Tüm binalar toplanıp yeni bir konuma yeniden yerleştirilebilir.
 • Maksimum nüfus sınırıyla ve Evlere ihtiyaç duymadan oyuna başlar.
 • Karalık Çağ’da (İlk Çağ) ilkel atlılar.
 • Taş kullanarak iki kat birim üret veya teknolojilerin daha gelişmiş sürümlerini araştır.
 • Daha fazla Tüccar bulunan ticaret yollarından +%10 Yiyecek, Odun, Altın ve Taş elde et.
 • Nakliye gemileri +%50 sağlığa sahiptir ve +%15 daha hızlı hareket eder.

Bu bonuslar hakkında fark edeceğiniz tek şey, erken savaşmayı ödüllendirmeleridir. Başlangıçtan itibaren, askeri gücünüzü ve bir düşman köyüne baskın yapmayı düşünmeye başlayacaksınız. Buradaki zor olan kısım kaynaklarınızı ve asker sayınızı aynı anda yükseltmektir. Neyse ki sahip olduğunuz bonulardan birisi sizi direkt olarak en yüksek nüfus ile başlatıyor. Böylece ev kurma gereksinimi duymadan askeri birimler ve köylü üretebilirsiniz.

Yiyecek, odun ve altın toplamak için çok sayıda köylüye ihtiyacınız olacak. Ayrıca, yakındaki bir taş kaynağının üzerine bir Ovo inşa edebilirsiniz. Ovo sadece Moğollara özgü bir binadır ve otomatik olarak Taş üretirler. Bu demektir ki Ovo inşa ettikten sonra diğer kaynaklara odaklanabilirsiniz. Köylülerinizi boş bırakmayın, böylece güçlü bir ekonomi kurabilirsiniz. Moğollar savaşçı bir medeniyettir, bu sebeple düşmana saldırmaya hazır bir orduyu sürekli olarak hazırda tutmalısınız. Böylece medeniyet bonuslarından da yararlanabilirsiniz.

Moğolların sahip olduğu askeri bonuslar ve birimler ise şu şekilde;

 • Han: Yakındaki askerleri güçlendiren güçlü işaret okları ateşler.
 • Manguday: Hareket halindeyken ateş edebilen atlı okçu.

Han Moğollar için eşsiz bir askeri ve okçu birimidir. Savaşça okçu bir okçu gibi iş yapar. Ayrıca, Sinyal Oklarını ateşlediklerinde yakındaki Moğol askerlerine destek verirler. Rakiple savaşırken ordunuza eşlik edecek harika bir birimdir. Eğer Han savaşta ölürse kısa bir bekleme süresinden sonra köyünüzde yeniden doğar.

Ek olarak, Moğollar at sırtında okçu olan Manguday üretebilir. Bu okçular oldukça hareketlidir ve yeni savaş oluşumlarına, stratejilerine hızlı bir şekilde uyum sağlayabilirler. Baskınlar için mükemmeldirler. Rakip köylerini vur-kaç taktiği ile geri düşürebilirsiniz.

Şimdi oyundaki çağlar boyunca nelere öncelik vermelisiniz bunlardan bahsedelim.

 • İlk Çağ: Oyuna köylü üreterek ve kaynak toplayarak başlayacaksınız. Topladığınız kaynakları ise çoğunlukla askeri birim üretmeye harcayacağınız için Yiyeceğe öncelik vermeniz iyi olacaktır. Diğer medeniyetlerin kaynak toplama binaları aksine Moğollar tüm kaynakları bırakabilecekleri bir Yurt inşa edebilirler.  Oyun başında Yiyecek ve Odun kaynaklarının yakınlarına birer Yurt inşa etmelisiniz. Askeri binalar geçmeden önce bir Ovo inşa ettiğinizden emin olun. Daha sonrasında askeri binalarınızı kurarak rakiplerinizin işçilerini öldürebilir, binalarını yağmalayabilir, onlara işkence edebilirsiniz.
 • İkinci Çağ: Moğollar ile oynarken ikinci çağa geçerken seçebileceğiniz simgeler “Geyik Taşları” ve “Gümüş Ağaç”. Geyik taşları birimlerinize saldırı hızı verir ancak Gümüş Ağaç inşa etmeniz ekonominizi güçlendireceğinden bunu seçmek daha mantıklı olacaktır. Bu aşamada ayrıca Mera inşa ederek Yiyecek gelirinizi arttırmalısınız. Ayrıca rakipleriniz üzerindeki baskıya devam etmeli ve üstünlüğü elden bırakmamalısınız.
 • Üçüncü Çağ: Bu noktaya ulaştığınızda artık sağlam bir ekonomi kurmuş olmalısınız. Burada seçebileceğiniz iki simge “Kurultay” ve “Bozkır Tabyası”. Kurultay Hanın can yenileme yeteneğinin kilidini açarken, Bozkır Tabyası, Yurt görevi görür ve kaynak elde etme miktarınızı arttırır. Burada Bozkır Tabyası kurmak mantıklı seçim olacaktır.
 • Dördüncü Çağ: Oyun sonu aşamasında Moğollar ne isterseniz onu başarabilir. “Kağanlık Sarayı” ya da “Beyaz Stupa” inşa edebilirsiniz.  Beyaz Stupa, Ovo görevi görür ancak dakikada 240 Taş üretir. Eğer savunma yaparak zafer kazanmayı planlıyorsanız bu sizin için uygun seçim olacaktır. Kağanlık Sarayı ise 90 saniyede bir askeri birimler üretir. Kutsal alanları ele geçirebilir, rakiplerinizi öldürebilir ya da Dünya harikası inşa edebilirsiniz. Son çağ tamamen sizin stratejiniz ve askeri taktiğiniz ile ilgili. Rakiplerinizin saldırılarına karşılık vermeye hazır olun.

Hazırladığımız Age Of Empires 4 Moğol rehberi içerisindeki bilgiler ile medeniyette uzmanlaşma aşamasında büyük bir yol kat etmiş olursunuz. Daha fazla oyun rehberi için sitemizi sık sık ziyaret edin.