Oyun Rehberleri

FiveM RP Terimleri: Oyun İçi ve Rol Yapma Terimleri 2024

Fivem Terimleri

GTA 5’in hikayesini bitiren oyuncuların birçoğu Fivem sunucularında rol yapmayı tercih ediyor. Rol yapma sunucularına girmeden önce bazı RP terimleri hakkında bilgi sahibi olunması gerekiyor. Bu rehber içeriğimizde bütün Fivem terimleri ile ilgili detaylı bilgilere yer vereceğiz.

GTA 5 çıktığı ilk günden itibaren oyuncular tarafından çok sevilen bir oyun haline geldi. Günümüzde ise oyuncuların oluşturduğu GTA V RP sunucuları oldukça popülerlik kazandı.

Oyuncular, FiveM platformunda bulunan sunuculara girerek kendi oluşturdukları karakteri canlandırabiliyor. Oyun içi ve Fivem RP terimleri, sunucudaki rollerin kalitelerini artırma konusunda son derece önemlidir.

FiveM Terimleri Nelerdir?

 • In Character (Karakter içi)
 • Out Of Character (Karakter Dışı)
 • Erotic Roleplay (Erotik Rol)
 • Fearl Roleplay (Korku Rolü)
 • No Value of Life (Hayatının Bir Değeri Yok)
 • Vehicle Death Match (Arabayla Ölüm Maçı)
 • Random Death Match (Ölüm Maçı)
 • New Life Rule (Yeni Yaşam Kuralı)
 • Ninja Jacking (Rol Yapmadan Araç Çalmak)
 • Reparted RP (Rol Yapmak İçin Her Zaman Sebep Olmalı)

In Character (IC) Ne Demek?

Oynadığınız karakterin oyun içerisinde dahil olduğu her şey IC olarak adlandırılmaktadır. IC olarak yaptığınız hiç bir şeyin gerçek hayatla herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır.

Out Of Character (OOC) Ne Demek?

OOC denilen kavram gerçek hayatta oyunla ilgili edinilen bilgilerdir. Bu bilgiler oyun içerisinde kullanılmamalıdır.

Mixing Ne Demek?

Oyuncular arasında oyun harici gerçekleşen bir olayın oyundaki karakterlere yansıtılması mixing örneğidir.

Random Death Match (RDM) Ne Demek?

Herhangi bir rol içerisinde olmadan, tamamen rastgele elinize silah, bıçak vb. silahlar alarak diğer oyuncuları rastgele öldürmektir.

Vehicle Death Match (VDM) Ne Demek?

RDM’den tek farkı ise hiç bir rol yapmadan bindiğiniz herhangi bir araba, motor vb. gibi araçlarla diğer oyuncuları öldürmektir. Fakat aracın kontrolünü kaybedip karşıdaki oyuncuyla bir rol içerisinde olmamanıza rağmen onu öldürdüğünüzde bu VDM sayılmamaktadır.

Non-RP Driving Ne Demek?

Eğer ki hard sunucularda oynuyorsanız veya oynamak istiyorsanız bu kurala çok dikkat edildiğini unutmayın. Sunucuda yere yakın yarış arabası ile dağda tam gaz hoplaya zıplaya, taklalar ata ata araç sürerseniz Non-rp driving yapmış olursunuz. Bu kural her sunucu için farklıdır.

Meta Gaming Ne Demek?

Rol sunucusunda oynadığınız karakterin bilmediği bir bilgiyi veya olayın oyun dışı herhangi bir yolla (Discord, TS vb.) öğrenilip bunun oyunda yapılan role yansıtılması meta gaming olarak adlandırılır.

Bug Abuse Ne Demek?

FiveM sunucusundaki bir açıktan faydalanarak bu açığı bilmeyen oyunculara karşı üstünlük kurmaktır. Bug abuse nedeniyle sunucudan tamamen uzaklaştırılabilirsiniz.

Powergaming Ne Demek?

En basit tanımıyla gerçek hayatta yapılması imkansız olan şeyleri oyunda yapmaktır. Oyundaki herhangi bir köprüden düşmekte olan bir arabayı tutup düşmesini engellemek powergaming’e örnek olarak verilebilir.

Force RP Ne Demek?

Sunucuda yer alan diğer oyuncuları yapmak istemedikleri bir rol içerisinde zorla sokmaktır. Oyuncuların şikayetleri doğrultusunda oyundan süreli veya süresiz uzaklaştırılabilirsiniz.

Revenge RP Ne Demek?

Hastaneden çıkar çıkmaz sizi ağır yaralayan oyuncularla tekrar çatışmaya girdiğiniz zaman revenge rp (intikam rolü) yapmış oluyorsunuz.

Fail RP Ne Demek?

Yapılan role uymayan rol dışı hareketlerin tamamıdır. Oyuncuların, sunucudaki karakteri ile bağdaşmayan hareketler yapması Fail RP için bir örnektir.

Fear RP Ne Demek?

Rolde karakterinize silah doğrultulduğunda, 5-6 kişi veya daha fazla kişi tarafından etrafınız sarıldığı gibi durumlarda kalırsanız fear rp yani korkmuş rolü yapmalısınız.

Combat Log Ne Demek?

Rol esnasında herhangi bir sebep olmadan bilinçli olarak bir anda oyundan çıkmak combat log yaptığınızı gösterir. Bu durum rol yaptığınız oyuncuların canını epey sıkacaktır.

NVL (No Value of Life) Ne Demek?

Adından da anlaşılacağı üzere karakterinizin canının herhangi bir değeri yokmuş gibi oynamaktır.

NJ (Ninja Jacking) Ne Demek?

Rol yapmadan direkt bir şekilde araba çalma durumunda kullanılır. Genellikle birçok fivem sunucusu bu durumu yasaklamıştır.

RRP (Reparted Rol Play) Ne Demek?

Rol yapmanın sürekli bir sebebe dayalı olmasını anlatan durumdur. Yani oyun içerisindeki sebep-sonuç ilişkisini açıklayan tanımdır. Genellikle tüm sunucular bu durumu kural olarak ekler. Yani rol yapmadan eylemde bulunamazsınız.

En çok Kullanılan FiveM RP Terimleri Nelerdir?

Fivem kavramları, rol yapma sunucularında oynamak isteyen tüm oyuncuların bilmesi gereken en önemli şeylerin başında gelir. Oyuncuların en çok kullandığı Fivem terimleri arasında Fail-RP, OOC, IC, Meta ve Mixing yer alıyor.

Fivem terimleri nelerdir?

Birçok GTA V rol yapma sunucularında oynamak için bu terimlerin ne anlama geldiğini bilmek yeterli oluyor. Ancak rolleri daha kaliteli hale getirmek ve hata yapmamak için bütün terimler hakkında bilgi edinmek gerekiyor.

Fivem Me Do Komutları

 • “/do Sağlık durumu nedir?”
 • “/do Şahısın nabzı stabil mi?”
 • “/do Araba koltuğunun altında ne görmekteyim?”

Yukarıdaki Fivem do örnekleri, hard RP sunucularında çok sık kullanılıyor. Tabii ki “Do” komutları bunlarla sınırlı değildir. Role göre kendiniz de yeni komutlar türetebilirsiniz.

Fivem terimleri içerisinde karakterin yaptığı eylemleri ifade eden Fivem me örnekleri nelerdir bir de ona bakalım.

 • “/me Şişedeki suyu içer ve kapağını yavaşça kapatır.”
 • “/me Elini hızlı bir şekilde koltuğun arkasına atar.”
 • “/me Karşındakinin gözlerine bakarken kirpiklerini hızlıca oynatır.”

FiveM Terimleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

GTA V FiveM terimleri hakkında oyuncuların merak ettiği soruların cevaplarını bir araya toparladık.

Fivem Terimleri tüm sunucularda geçerli mi?

Rol yapma, aksiyon veya diğer tüm sunucularda aynı terimleri kullanabilirsiniz. Yazmış olduğumuz tüm terimler Türkiye veya global fark etmeksizin tüm sunucularda geçerlidir

Mülakat soruları için bu terimler etkili bir faktör mü?

Herhangi bir sunucuya kayıt yaptırırken sorulan mülakat sorularına verdiğiniz yanıtlarda bu terimleri kullanabilirsiniz. Böylelikle deneyimli bir oyuncu olarak izlenim vereceksiniz ve onaylanma şansınız artacak. Aynı zamanda bazı sunucular bu sorular arasına terimlerin ne işe yaradığını ekleyebiliyorlar.

Bilinmesi Gereken Başka FiveM terimleri mevcut mu?

Evet. FiveM sunucularında onlarca farklı terim daha mevcut. Fakat bu terimleri genellikle sunucu yöneticileri kendi aralarında kullanırlar. Bunun sebebi ise kalan terimlerin teknik terimlerden ibaret olmasıdır.

Sonuç

Bu içeriğimizde GTA rol yapma sunucularında oynamak isteyenlerin araştırdığı Fivem terimleri hakkında bilgilere yer verdik. Sizler de içeriğimizdeki terimlerin açıklamalarına göz atarak terimleri rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Ayrıca oyuncukonseyi.com/fivem-fps-arttirma-rehberi/ bağlantısına tıklayarak FiveM FPS arttırma rehberimize göz atabilir, rollerinizi çok daha akıcı bir şekilde yapabilirsiniz.

Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

Discord Hareketli PP GIF Nasıl Yapılır?
Oyun Rehberleri

Discord Hareketli PP Nasıl Yapılır?

Discord, son dönemlerin en popüler ücretsiz sesli konuşma programı olarak kullanılmaktadır. Kullanıcılar Discord hesaplarını diledikleri gibi özelleştirebiliyor. Yeni güncellemelerle birlikte hesaplarını çok daha fazla özelleştirebilen oyuncuların çoğu Discord hareketli pp
En İyi Minecraft Skinleri
Oyun Rehberleri

En İyi Minecraft Skinleri

En iyi Minecraft skinleri arayanlar için hazırladığımız bu içeriğimizde bütün sunucularda kullanabileceğiniz görsel açıdan en güzel skinlere yer verdik. Minecraft karakteriniz için özenle seçtiğimiz skinleri kullanarak oyunu daha zevkli bir
2 Yorum
 • imPrecieux
  22:44'de 29/07/2023

  Visitor Rating: 5 Stars

  Reply
 • Samet budak
  Samet budak
  17:59'de 25/09/2022

  Gta 5 çok severek oynadiğım bir oyun verdiğiniz bilgiler çok açıklayıci olmuş .

  Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir