Oyun Rehberleri

UNO Kartları ve Anlamları Nelerdir? Bütün Detaylarıyla Anlattık!

UNO Kartları ve Anlamları Nelerdir?

UNO, dünya çapında milyonlarca insan tarafından oynanan, oldukça popüler bir kart oyunudur. Oyun elinizdeki kartlarla, ortadaki kartları eşleştirerek kartlarınızı bitirmeye çalıştığınız bir yapıya sahip. Oyunu ilginç hale getirmek için bazı aksiyon kartları bulunuyor. Bu kartlar kart çekmenize ve sıralamanın değişmesine neden olabiliyorlar. Sizlerle bu rehberimizde UNO kartları ve anlamları neler paylaşacağız.

UNO Kartları ve Anlamları

UNO oyununda kullanacağınız bütün kartlar ve ne anlama geldikleri aşağıda yer almaktadır. UNO kartlarının anlamları hakkında bilgi sahibi olursanız yapacağınız stratejileri dikkatli bir şekilde planlayabilirsiniz. İşte oyunda yer alan tüm aksiyon kartları ve anlamları;

yon degistir

Yön Değiştir: Oyun hangi yöne değiştiriyor ise tam tersi yönüne dönmeye başlar. Örnek vermek gerekirse oyun eğer saat yönünde dönüyorsa bu kart oynandıktan sonra saat yönünün tersine oynanmaya devam eder. Bu karttan sonra aynı renkteki herhangi bir kart ile oyun devam ettirilebilir ya da başka bir yön değiştir kartı oynanarak tekrar yön değişimi sağlanabilir.


pas

Pas Geç: Pas Geç kartını oynayan kişi, kendisinden sonra oynayacak kişinin o eli pas geçmesini sağlar. Sırası gelen oyuncuya bu kart atılmış ise elinde sadece herhangi renk başka bir Pas Geç kartı var ise oynayabilir. Böyle bir durumda sıradaki oyuncu pas geçilir ve oyun aynı yönde devam eder. UNO kartları ve anlamları içeriğimizdeki önemli kartlardan bir tanesinidir. Dikkatli kullanırsanız rakip oyunculara zorlu anlar yaşatabilirsiniz.


iki kart cek

İki Kart Çek: Bu kart oynandığında sonraki oyuncu iki kart çekmek ve turunu pas geçmek zorundadır. Ama sıradaki oyuncunun elinde de rengi fark etmeksizin İki Kart Çek kartı bulunuyorsa oynayabilir ve kendinden sonra gelecek oyuncuya 4 kart çektirip pas geçirebilir. O oyuncunun da elinde İki Kart Çek kartı bulunuyorsa sonraki oyuncu 6 kart çekmek durumunda kalır ve bu şekilde devam eder.


joker

Joker: Bu kart tüm renkleri simgeler ve herhangi bir kartın üzerine oynanabilir. Kartı oynayan oyuncu oyunun devamında hangi rengin oynanacağını seçer. Oyuncu bazen elinde çok bulunan rengi söyleyerek hızlıca elini bitirmeye çalışırken bazen de elinde az kart bulunan oyuncuların ellerini tahmin ederek onlarda bulunmayan bir rengi söyleyebilir. Oyunun kritik noktalarında çok fazla işinize yarayacaktır. Bu nedenle kullanmadan önce planınızı iyi yapmanızı tavsiye ediyoruz.


4 kart cek joker

4 Kart Çek&Joker: Bu kart tıpkı Joker kartı gibidir ancak sonraki oyuncu dört kart çekmek ve turunu pas geçmek zorundadır. Bu kartı oynamak için başka bir alternatif oynanabilir kartınızın olmaması gerekiyor. Eğer bu kartı elinizde başka oynanabilir bir kart varken oynadıysanız, başka bir oyuncu size elinizi göstermeniz için meydan okuyabilir. Eğer elinizde o anda başka oynanabilecek kart varsa 4 kart çekersiniz, eğer yoksa meydan okuyan oyuncu 6 kart çeker.


el degistir

El Değiştir: Destenin içerisinde sadece bir tane olan kart oyuna isteğe bağlı olarak eklenebilir. Bu kart oynandığı zaman oyuncular kartlarını kapatır ve kartı oynayan kişiye uzatır. Kartı oynayan kişi de kartlarını kapatır ve gelen bu kağıtlar ile rasgele karıştırır. Son olarak karıştırılan kağıtlar saat yönün eşit şekilde oyunculara tekrar dağıtılır ve herkesin eli değişmiş olur. Bazı oyuncular bu kartı sadece karşılıklı el değiştirmek için de kullanabilmektedir.


Boş Kartlar: Her destede birkaç adet boş kart bulunmaktadır. Bu kartlara kendi zevkinize göre dilediğiniz kuralları ekleyebilirsiniz. Eğlenceli veya zorlayıcı kurallar koyabilirsiniz!

Boş Kart Tavsiyeleri

Sizlerle boş kartlarda kullanmak için ekleyebileceğiniz birkaç eğlenceli kural tavsiyesi paylaşalım. Böylece oyun geceleriniz daha eğlenceli bir hâl alabilir.

 • Sıradaki oyuncu 5 tane şınav çekmelidir, reddederse ya da başaramazsa 3 kart çeker.
 • Sıradaki oyuncu şarkı söylemelidir, reddederse 2 kart çeker.
 • Siz hariç herkes 2 kart çeker.
 • Siz hariç herkes ellerindeki aksiyon kartlarını atar.
 • Ekstra tur oynama hakkınız olur.
 • Bir oyuncu seçin. Seçtiğiniz oyuncu kartlarını herkese göstermek zorundadır.
 • Bir oyuncu seçin. Seçtiğiniz oyuncu 5 kart çekerken siz 2 kart çekersiniz.

Ekstra: UNO oyununu bilgisayar veya diğer teknolojik cihazlar ile oynamak isterseniz Ubisoft’un yapmış olduğu oyuna göz atmanızı tavsiye ederiz. Dijital sürümde de UNO kart anlamları aynı şekilde yer almaktadır. Bu anlamlara ek olarak bazı ekstra hamle kartları da oyunda yer alır.

Sonuç

Bu şekilde ilginç kurallar ile oyunu daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Dilediğinizce kendi kurallarınızı koymakta özgürsünüz. Ancak kuralları çok zor yapmayın ki oyunun eğlencesi kaçmasın. Sizlerle UNO kartları ve anlamları neler paylaştık. Böylece oyun gecelerinizde sizi eğlendirecek bu oyunu arkadaşlarınız ile oynayabilirsiniz. UNO nasıl oynanır? konumuzdan oynanış hakkında bilgiler alabilirsiniz.

Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

14 Yorum
 • Ebrar
  Ebrar
  21:16'de 25/09/2022

  Ben uno oynamayı çok istiyordum ancak kartların anlamlarını bilmiyordum bu yüzden oynayamıyordum ama OYUNCU KONSEYİ sayesinde artık oynaya biliyorum siteye teşekkür ederim

  Reply
 • Sjiska
  Sjiska
  21:08'de 25/09/2022

  Gerçekten çok zevkli bir oyunmuş önyargı ile yaklaşmıştım ama bu blog sayesinde öğrendim ve baya eğleniyorum

  Reply
 • burak yörük
  burak yörük
  20:23'de 25/09/2022

  çokk güzel bir oyun oynamaktan çok hoşlanıyorum kartları bilemiyodum bazılarını öğrenmiş oldumm teşekkür ediyorum tüm emeği geçenlere

  Reply
  • Mys
   Mys
   20:35'de 25/09/2022

   UNO oyununu çok seviyorum. Oyunu aldigimda içinde boş kart vardi ne olduğunu anlamamıştım. El değiştir kartım yoktu artık sizin bilginiz ile boş kartı el değiştir olarak kullanacağım. Faydalı bir bilgi👍

   Reply
 • Selin
  Selin
  19:53'de 25/09/2022

  Unoyu çok severim çok güzel bir oyundur zaten bu boş kart olayını bilmiyordum artık daha eğlenceli olacak oyun güzel bilgiler için teşekkürler.

  Reply
 • Elmas M.
  Elmas M.
  19:28'de 25/09/2022

  Uno kartları hakkında pek bir bilgim yoktu artık biliyorum ne olduğunu çok iyi oldu benim için gerçekten çok öğretici ve açık anlaşılır anlatımı var.

  Reply
 • Mehmet
  Mehmet
  19:15'de 25/09/2022

  Uno kartları harika çok severek oynuyordum tavsiye ediyorum

  Reply
 • Emin
  Emin
  19:04'de 25/09/2022

  Harika bilgiler oyunu öğrenmek için saatler harcamamiza gerek kalmadı artık merak etmeyin rahatlıkla oynayabilirsiniz

  Reply
 • Cansel
  Cansel
  19:03'de 25/09/2022

  Bu uno kartları olur olmadık yerde benim karşıma çıkıyordu da benimde hiç dikkatimi çekiyordu ne işe yarıyormuş diye tutupta araştırmamıştım hiç😂 şimdi öğrendim ki zamanın abilmem gerekiyormuş 🙈 yapanların ellerine sağlık çok eğlenceli olmuş bide kuralları kendinin belirlemesi efsane 👌❣️

  Reply
 • berfinkinik
  berfinkinik
  18:55'de 25/09/2022

  Cok sevdigim bir oyundur uno fakat bazen oynarken hangi kart nedir ne anlama gelir karıstırabiliyordum, bu icerik sayesinde guzelce kavradim diyebilirim, oldukca aciklayici olmus.Emegi gecenlerin eline saglik 🙂

  Reply
 • Ygmr
  Ygmr
  18:27'de 25/09/2022

  Cok güzel oyun kuralları kendin belirlemende ayrı bir güzel olmuş yapanların eline sağlık

  Reply
 • Emre
  Emre
  18:20'de 25/09/2022

  Arkadaşlarım uno oynarken ben bilmediğim için oynayamıyorum şimdi hepsini öğrendim artık arkadaşlarım düşünsün 😀

  Reply
 • Murat
  Murat
  18:16'de 25/09/2022

  Uno oynarken bazen bu işaretlerin ne anlama geldiğini bilemiyordum Sayenizde öğrenmiş olduk artık

  Reply
 • Zeynep
  Zeynep
  17:55'de 25/09/2022

  Çok güzel bir oyun oynamanızı tavsiye ediyorum

  Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir