Age of Empires 4 En Güçlü Medeniyetler

age-of-empires-4-en-guclu-medeniyetler

Age of Empires 4 içerisindeki rekabet ortamında oyuncular zafere ulaşmak için en avantajlı yolları arıyorlar. En güçlü strateji, en güçlü birimler oyuncuların araştırdığı konular arasında. Ancak tüm bunlardan önce asıl önemli olan ana oynadığınız medeniyettir. Her ne kadar bazı oyuncular tüm medeniyetlerin eşit ve oyundaki stratejilerin taş, kâğıt, makas gibi avantajları ve dezavantajları olduğunuz düşünde de bazı medeniyetlerin bariz şekilde avantajları bulunmakta. Sizlerle Age of Empires 4 en güçlü medeniyetler hangileri paylaşacağız.

Age of Empires 4 En Güçlü Medeniyetler

Gerçek zamanlı strateji oyunlarında oyuncuları sürekli olarak yeni stratejilerle ortaya çıktıkları için en güçlü medeniyetin hangisi olduğunu belirlemek zor. Ancak bazı medeniyetlerin sağladığı bonuslar, rekabetçi ortamda oyunculara bariz bir avantaj sağlamakta. Sizler için oyundaki medeniyetleri 4 kademede sıralayacağız. Bu sıralama şöyle;

 • S Kademe: Oyundaki en iyi medeniyetler bu kademede olacak. Sağladığı bonuslar oyunculara bariz avantaj sağlamakta ve kazanma şanslarını arttırmakta.
 • A Kademe: Medeniyet bariz bir şekilde güçlü ancak zayıf yönlerine oynandığında bu avantaj azaltılabilir.
 • B Kademe: Bu medeniyetler ile kendinizi geliştirerek rekabetçi ortamda oynayabilirsiniz. Ancak rakipleriniz dezavantajlarınızı daha rahat bulabilir ve size karşı kullanabilirler.
 • C Kademe: Bu medeniyetler rekabetçi ortamda tecrübeli oyuncular arasında bariz olarak yer bulmakta zorlanıyor.

Şimdi ise tek tek medeniyetleri ve kademelerini sıralayalım:

 • Fransa- S Kademe: Bu medeniyet oyunun her çağında güçlü ve oyun süresince her şeyi yapabilme kapasitesine sahip. Fransa’ nın sahip olduğu tek dezavantaj Köylülerin savaşta kullanılamaması. Fransa çağ atladıkça daha hızlı Köylü üretebiliyor ve bu durum oldukça fazla avantaj sağlıyor. Ayrıca Kraliyet Şovalyeleri oldukça güçlü bir askeri birim. Fransa, güçlü bir ekonomi ve güçlü askeri birimlerle S Kademede yerini garantiliyor.
 • Rus- S Kademe: Rus medeniyeti altına olan kolay ulaşımı ile diğer medeniyetlerden öne çıkmakta. Öncüleri vahşi hayvanları öldürerek altın edinebiliyor. Ayrıca değirmen yerine kurabildikleri avcı kulübesi de zamanla altın kazandırmakta. Bu altın zamanla birikmekte ve Rus oyuncularına bariz avantaj sağlamakta. Bazı oyuncular oyun sonunda zayıfladığını söylese de bu durum diğer medeniyetlerden geri düşmesi şeklinde değil. Sadece özel bir üstünlüğü yok, yani diğer medeniyetler ile aynı seviyeye geliyor. Başlangıçta öne geçerek oyunları kolaylıkla kazanabilirsiniz. Bu sebeple Rus medeniyeti S kademede yer alıyor.
 • Kutsal Roma İmparatorluğu- A Kademe: Bu medeniyetin bazı özelliklerinin çok belirsiz olmasından dolayı tam bir kademeye yerleştirmek zor. Bazı oyuncular Roma’ nın oyundaki en sağlam ekonomiye sahip olduğu düşüncesinde. Bu durum Başrahip isimli özel birimden kaynaklanıyor. Bu birim köylülerin %40 daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Bu durum efektif kullanıldığında oldukça güzel bir avantaj sağlıyor. Bu birimi iyi bir şekilde kullanabilen oyuncular medeniyetle oldukça güzel işler yapabilir ancak medeniyet çok tecrübe gerektirdiğinden A kademeye yerleşiyor.
 • İngiltere- A Kademe: İngiltere oyundaki en güçlü erken oyun birimlerinden birine sahip. Simge ile üretebilen Uzunyaylı oldukça güçlü ve karşılaması oldukça zor olan bir askeri birim. Ayrıca oyun boyunca bu birime gelen güçlendirmeler ile sürekli olarak işe yaramaya devam ediyor. Sahip olduğu defansif özellikler ile İngiltere’ nin bölgesinde savaşmak oldukça tehlikeli bir hale geliyor.
 • Abbasi Hanedanı- B Kademe: Sahip olduğu atlı önleme özelliği ile öne çıkan bir medeniyet. Özellikle güçlü atlılara sahip olan Fransa, Moğollar, Rus gibi medeniyetlere karşı efektif olabiliyor. Ancak bu durum bile medeniyeti aşırı güçlü saymak için yeterli olmuyor. 2 yıldızlı bir medeniyet olsa da oynamayı öğrenmek oldukça pratik istiyor.  Abbasi Hanedanı, her işte iyi ancak hiçbirinde uzman değil, şeklinde bir medeniyet. Ancak diğer medeniyetler ile savaşabilir hale gelmesi için çok fazla zaman ve kaynak harcaması gerekiyor. Sürekli bir üstünlüğe ve uzun öğrenme süresine sahip olması sebebiyle B kademesine yerleşiyor.
 • Moğollar- B Kademe: Bu medeniyet çok fazla özel mekaniklere sahip. Erken oyunda yüksek avantajlar sağlayan binalar kurabiliyor. Ancak agresif taktikleri işe yaramazsa defansif anlamda eksik kalan bir medeniyet. Halen oyun sonunda sağlam bir ekonomiye ve agresif anlamda güçlü askeri birimlere sahip olsa da defansif anlamda oldukça zayıf kalıyor.
 • Çin- C Kademe: Çin medeniyeti oyun boyunca çok fazla adaptasyon ve değişim gerektiriyor. Ayrıca bazı askeri teknolojilere geç ulaşıma sahip. Oynaması oldukça zorlayıcı bir medeniyet. Çin medeniyeti güçlü birimlerini üretecek seviyeye gelinceye kadar diğer medeniyetler tarafından geri düşürülüyor. Erken ve orta oyunda zayıf olması Çin medeniyetini rakipleri için hedef haline getiriyor.
 • Delhi Sultanlığı- C Kademe: Delhi Sultanlığı 3 yıldızlı öğrenmesi ve oynaması oldukça zor bir medeniyet. Erken oyunda pek avantaja sahip olmaması oyuna yavaş bir başlangıç yapmasına sebep olmakta. Sahip olduğu ücretsiz araştırmalar ise çok uzun sürmekte.  Avantajlarına ulaşması çok fazla zaman ve risk içeriyor. Aynı Çin medeniyetinde olduğu gibi bu avantajlara henüz ulaşamadan genellikle rakipleri tarafından geri düşürülüyor.

Gerçek zamanlı strateji oyunlarında tabii ki zayıf bir medeniyet alarak iyi bir oyun bilgisiyle savaş kazanabilirsiniz. Ancak her oyuncu için Age of Empires 4 en güçlü medeniyetler bu şekilde. Tabii ki bunlar bizim şahsi görüşlerimiz ve her oyuncu için farklı olabilir. Ancak tüm bu bilgiler her medeniyet hakkında bilgi sahibi olmanızda yardımcı olacaktır. Daha fazla oyun rehberi için sitemizdeki rehberler kısmına göz atabilirsiniz.