Oyun İncelemeleri

IXION İncelemesi

IXION incelemesi

Son zamanlarda güzel bir şehir kurma ve strateji türünü bir arada kapsayan yeni bir oyunla karşılaştınız mı? IXION oldukça güzel, sizde farklı bir tat bırakan ve alanında yapılmış gerçekten başarılı oyunlardan bir tanesi. Bulwark Studios tarafından geliştirilen ve Kasedo Games tarafından yayınlanan IXION incelemesi ile karşınızdayız.

Oyun bizlere uzayda geçen ve stratejinin derinliklerine inmemizi sağlayan bir atmosferde şehir kurma ve hayatta kalma fırsatı sunuyor. Dilerseniz sizlere oyun hakkında tüm detayları paylaşalım;

IXION Steam Sayfası: https://store.steampowered.com/app/1113120/IXION/

Ayrıca yapımcı firmaya oyunu incelememiz için bize gönderdikleri ürün anahtarı için teşekkür ederiz. Oyunla alakalı herhangi bir sorununuz olursa oyun içi ara yüzde bulunan discord veya twitter ikonlarına tıklayarak kendilerine ulaşabilirsiniz. Dilerseniz biz IXION incelemesi için ilk adımları atalım;

IXION İlk Bakış

Oyuna ilk giriş yaptığımız zaman karşımıza çıkan oldukça sadece bir menü bizleri karşılıyor. Arka planda ise bize uzay hissini veren o animasyon yeni oyuna başlamamız için bizlere iyi bir heyecan katıyor. Sade ara yüzleri sevdiğim için o heyecanı yakalayarak yeni oyun seçeneğine bastım. Arka plan müziğine ise tam puan verdim.

ixion ana menu

“Yeni Oyun” seçeneğine bastığımız zaman IXION bizlere 4 farklı başlangıç alternatifi sunuyor. Bunlar; Journey, Default, Challenge ve Custom şeklindeler. Yani hiçbir zorluğun olmadığı Journey seçeneğini seçebilir, normal zorluğu içeren Default seçeneğiyle devam edebilir veya zor bir seçenek olan Challenge ile oyuna başlayabilirsiniz. Hiçbirini istemezseniz Custom seçeneği ile özel ayarlarda oyun oluşturabilirsiniz. Biz burada varsayılan seçenek olan Default ile devam ettik.

Oyunu başlattığımız zaman karşımıza küçük bir sinematik çıktı. Bu sinematik bir uzay aracının fırlatılmasını içeriyordu. Hikayenin başlangıcı tam olarak böyleyken devamını spoiler olmaması adına yazmıyoruz.

IXION İncelemesi – Nasıl Bir Oyun?

IXION incelemesi için artık başlıklar halinde devam edeceğiz. Oyunun belirgin şemalarına değinecek ve puanlama yapacağız. İşte sizlere merak ettiğiniz detaylar;

Grafikler

Bizi karşılayan hoş ve sade bir oyun içi ara yüz ile karşılaştık. Oyunu en yüksek grafik ayarlarında oynadığımızın notunu düşerek başlayalım. Bu tarz oyunlarda genelde insanlar grafiklere ve detaylara çok önem vermezler. Bizde bakış açımızı bu düşünceye göre değiştireceğiz. Açık ve net konuşmak gerekirse grafikler konusunda bir emek harcandığı belli. Fakat Ultra ayarlarda oynarken IXION size o hissi pek yansıtamıyor. Biraz daha keskin ve net grafikler olabilirdi. Grafik konusunda puan kıracağımız tek husus bu olacak.

IXION Oyun İçi Görüntü
IXION Oyun İçi Görüntü

Öte yandan genel bir değerlendirme yapmamız gerekirse bakış açısı oldukça harika. Uzayda olduğunuz hissiyatını kesinlikle alıyorsunuz. Arka plandan gelen seslerde bu tatlı grafikler ile birleşince grafik konusunda iyi iş çıkartıldığını söyleyebiliriz.

Grafik puanımız: 88/100

Sesler

IXION incelemesi yazımızın başlarında oyun içi menü seslerinin oldukça hoş olduğunu söylemiştik. Oyuna girince bu durumda bir değişiklik olmadı. Harika ambiyans ve arka plan sesleri ile oyun gerçek anlamda uzayda olduğunuzu hissettirmeyi başarıyor. Ses konusunda sadece anlatıcı ve telsiz seslerinin daha iyi olabileceğini vurgulamak istiyoruz. Bunun yanında bu oyun için en yüksek puanımız sanıyoruz ki ses konusunda olacak.

Sesler puanımız: 95/100

Oynanış

Son birkaç yılda bu türde çıkmış oyunlarda genellikle bir öğretici eksikliği bulunuyor. Eğer farklı bir yapım yapıyorsanız öğretici koymak ana unsurlardan bir tanesi olmalı. Bunu yapmayan birkaç firmanın ne kadar tepki aldığını sosyal medyada ve Steam yorumlarında görmüşsünüzdür. IXION için bu durum geçerli değil. Biraz korkarak başlasam da karşıma çıkan öğretici ile rahatladığımı söyleyebilirim. Sizlere Edden isminde bir asistan sürekli eşlik ediyor ve oyunu kavramanızı sağlıyor. Bunun yanı sıra yaptığınız görevler ile neyin ne işe yaradığını az çok anlayabiliyorsunuz.

IXION’da inşa etmekte oldukça hoş görünüyor. Küçük yardımcı robotlar aracılığı ile inşalar tamamlanırken bunu izlemesi de oldukça keyifli. Özellikle yol yaparken ^^

Oyuna alışmanız ortalama 15 dakika kadar alıyor. Oyunu iyice öğrenmek içinse varsayılan oyun modunu 1 kere bitirmeye çalışmalısınız. Tüm mekanikleri kavradıktan sonra yeni bir oyuna başlarsanız tüm mikro mekanikleri bilerek hızlı bir şekilde kurulma gerçekleştirebiliyorsunuz. Oynanışın biraz karışık olmasına puan kırarak genel puanlamamızı yapmak istiyorum. Biraz puanı da Türkçe dil desteği olmadığı için kırıyorum.

Oynanış puanımız: 75/100

Optimizasyon

IXION incelemesi yapmak için oynadığımız oyunda bir diğer beğendiğimiz husus optimizasyon oldu. Oyunun arka planda işleyişi ve optimizasyonu gerçekten harika yapılmış. En yüksek ayarlarda oynarken dahi en ufak sorun görmediğimiz optimizasyon konusunda tam puan veriyoruz.

Optimizasyon puanımız: 100/100

Fiyat

Türkiye’ye özel fiyat politikası uygulayan IXION ekibine teşekkür ediyoruz. İdeal bir fiyat ile satışa sunulan IXION gelen zamlardan sonrasında da fiyatını yüksek tutmayarak Türk oyun seveler için küçük bir iyilik yaptı. Türkiye’ye özel fiyat sunan oyun firmalarını her daim desteklediğimizi belirterek fiyat içinde tam puan veriyoruz!

Fiyat puanımız: 100/100

IXION incelemesi ile karşınızdaydık. Genel olarak oldukça tatlı bir oyun olan IXION uzay oyunu sevenleri strateji oyun severleri ile birleştiriyor. Eğer bu türde bir oyun arıyorsanız bir şans verebilirsiniz! Diğer oyun incelemeleri içinse ilgili kategorimizi ziyaret edebilirsiniz..

9.1Oynaması Keyifli!
Grafikler
8.8
Oynanış
7.5
Sesler
9.5
Optimizasyon
10
Fiyat
10
Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

Big Ambitions İncelemesi
Oyun İncelemeleri

Big Ambitions İncelemesi

Big Ambitions, Hovgaard Games tarafından geliştirilen ve yönetim kategorisi altında büyük bir eksikliği giderecek oyun olarak karşımıza çıkıyor. Oldukça detaylı ayrıntılara sahip olması yönetim simülasyonlarını seven oyuncular için çok büyük

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir