Age Of Empires 4 Rus Rehberi

age-of-empires-4-rus-rehberi

Ruslar Age Of Empires 4 oyunu içerisindeki en iyi kaynak toplama yeteneğine sahip olan medeniyettir. Ruslar ekonomik bir güç merkezidir ve haritaya hızla hâkim olabilirler. Dahası, geniş arazilerini ahşap kaleleri ve yükseltilmiş ahşap duvarları ile savunabilirler. Hazırladığımız Age Of Empires 4 Rus rehberi bu medeniyet ile zafere ulaşmanız için gereken her şeyi size öğretecek.

Age Of Empires 4 Rus Rehberi

Rus olarak kazanmanın püf noktası, erken oyuna hâkim olmaktır. Rusların güçlü medeniyet bonusları var, ancak dördüncü çağda teknolojide gecikiyorlar. Doğru oynarsanız Ruslar ile oyunun başında güçlü bir hâkimiyet kurabilirsiniz. Böylece oyunun son kısımları başladığında kolaylıkla kazanabilirsiniz. Rusların sahip oldukları medeniyet bonusları ise şu şekilde;

 • Vahşi hayvan öldürürken Altın oluştur ve ödülü arttır.
 • Daha yüksek ödül, tüm kaynaklardan ilave Yiyecek geliri sağlar.
 • İlkel şövalye Feodal Çağda (2. Çağ) kullanılabilir.
 • Çitler iki kat daha fazla cana sahiptir.
 • Öncü eğitebilen ve yakındaki ormanlardan Altın oluşturan gelişmiş Değirmenler olan Av Kulübesi inşa edilebilir.
 • İlave can ve garnizon yuvaları ile geliştirilmiş Karakollar olan Ahşap Hisarları inşa edilebilir.
 • Balıkçı gemilerinin yiyecekleri bırakmak için limana geri dönmeleri gerekmez.

Bu medeniyet bonusları oyunda iddialı bir başlangıç yapmak için gereken kaynakları toplamanızı kolaylaştırıyor. Başlangıçta hayvan avlamaya ve yakındaki diğer kaynakları bulmaya odaklanabilirsiniz. Bu aşamada Av Kulübesi bonusu oldukça yararlı olacaktır. Sonrasında, hızlıca savunmalarınızı yerleştirin ve kaynaklarınızı koruyun. Ahşap Hisarlar inşa ederek medeniyetinizi diğer rakiplerinizden de koruyabilirsiniz. Ahşap Hisarlar Karakol görevi görür ve askeri birimlerinizle birlikte köylülerinizi potansiyel bir rakip saldırısından koruyabilirler.

Rus medeniyetinin sahip olduğu askeri bonuslar ve özel birimler ise şu şekilde;

 • Streltsıy: Sabitken güçlenen ve yüksek bir yakın dövüş saldırısı olan barutlu birim.
 • Savaşçı Keşiş: Çarpışmadayken yakındaki birimleri cesaretlendirerek bonus zırh ve hasar sağlar.
 • Lodya Gemileri: Herhangi bir gemi türüne dönüştürülebilirler.

Streltsıy Rusları savaş merkezi yapan eşsiz bir birimdir. Bu birim diğer rakip birimleri üzerinde hâkimiyet kuracak ve köylülerinizi korumada mükemmel bir iş çıkaracaktır. Ek olarak, Savaşçı Keşişler bir savaş destek birimi / dini birim olarak hareket edecektir. Savaşçı Keşişler, diğer savaşçılarınıza savaşta yardım eder ve sizin için dini eserler toplar. Bu iki birimi kombine ederek erken oyunda yenilmez bir ordu kurabilirsiniz.

Oyunda her çağda neleri yapmanız gerektiğinden de biraz bahsedelim.

 • İlk Çağ: Oyunun erken safhasında ekonominizi kurmaya odaklanmalısınız. Ek olarak, surlarınızı tasarlayabilir ve askeri birimler üretebilirsiniz.
 • İkinci Çağ: Bu aşamada seçebileceğiniz iki adet simge bulunuyor. Bunlar “Kremlin” ve “Altın Kapı”. Altın kapı, kaynakları daha iyi bir oranda takas etmenizi ve her dakika ek bir takas oluşturmanıza izin verecektir.  Kremlin ise geliştirilmiş bir Ahşap Hisar görevi görür. Daha iyi seçenek, ekonomik yeteneklerinizi arttırdığı için genellikle Altın Kapı’dır. İkinci çağ, ekonominizi ve savunmalarınızı güçlendirmeye odaklandığınız zaman olmalıdır.
 • Üçüncü Çağ: Bu çağda seçebileceğiniz iki simge ise “Yüksek Ticaret Evi” ve “Teslis Manastırı”.  Teslis Manastırı, Manastır görevi görür. Yarı fiyatına dini birimler üretmenizi sağlar ve dini birimlerinizi güçlendirir. Yüksek Ticaret Evi, ise gelişmiş bir Av Kulübesi görevi görür ve her 60 saniyede bir adet geyik üretir. Burada mantıklı olan seçim Teslis Manastırı olacaktır. Böylece dini birimlerinizi geliştirerek ordunuzu güçlendirebilirsiniz.
 • Dördüncü Çağ: Burada seçebileceğiniz iki simge ise “Spasskaya Kulesi” ve “Yüksek Silah Deposu”. Spasskaya Kulesi, gelişmiş bir kale görevi görür. Yüksek Silah Deposu ise kuşatma makinelerinin maliyetini düşürür ve eşsiz geliştirmeler sağlar. Oyunu nasıl kazanmak istediğinize göre iki seçeneği de tercih edebilirsiniz. Yüksek Silah Deposu harita hâkimiyeti kazanmak istiyorsanız sizler için yararlı olacaktır. Spasskaya Kulesi ile kutsal alanları ve Dünya harikası savunmak istediğinizde yardımcı olur.

Hazırladığımız Age Of Empires 4 Rus Rehberi sizlere bu medeniyetle zaferi getirecektir. Daha fazla oyun rehberi için sitemizi sık sık ziyaret edin.

Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

Ranch Simulator Avlanma Alanları
Oyun Rehberleri

Ranch Simulator Avlanma Alanları

Ranch Simulator, 2021 yılında oyun dünyasına erken erişim sürecinde giriş yapan simülasyon oyunudur. Oyun içerisinde kendi çiftliğinizi kurup gelişmeye çalışıyorsunuz. Çiftliğinizi geliştirmek için yapabileceğiniz farklı aktiviteler de mevcut. Özellikle avcılık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir