Oyun İncelemeleri

Plan B Terraform İncelemesi

Plan B Terraform İncelemesi

Gaddy Games tarafından geliştirilen ve henüz erken erişimden yayımlanan Plan B Terraform, 2 ay gibi kısa bir sürede hızlı bir yükseliş yakalayarak steam üzerinde %90’ı aşan oranda “çok iyi “ incelemesi aldı. Henüz bir hikâyesi bulunmayan ama ileriki dönemde eklenecek olan oyunda temel amacımız, üzerinde kaynaklar bulunan boş gezegenimizi, bu kaynakları en verimli ve efektif şekilde kullanarak geliştirmek ve nüfusumuzu arttırmak.

Plan B Terraform

Yapımcı: Gaddy Games
Yayıncı: Gaddy Games
Çıkış Tarihi: 15 Şubat 2023
Türkçe Dil Desteği: Mevcut değil
Steam Sayfası: https://store.steampowered.com/app/1894430/Plan_B_Terraform/

Oyuna girdiğimizde factorio oynamış olanların yabancılık çekmeyeceği bir ortam ile karşılaşıyoruz.  Boş ve çorak bir gezegen üzerine farklı lokasyonlara inmiş gemilerimiz bulunuyor. Bizim amacımız, gezegenin kaynaklarını çıkartarak yeni ürünler geliştirmek ve gemilerimizde bulunan insanların bu kaynakları ve ürünleri kullanarak gelişmesini sağlamak. Factorio tipi oyunlardan farklı olarak taşıma ve kurulma mekaniklerinin, özellikle Sid Meier’s Civilization serilerinden alışık olduğumuz hekzagonal sisteme göre şekillendirilmiş olması da, daha düzenli yapılaşmamıza olanak sağlıyor.  Yaptığımız yollar da aynı şekilde bu hekzagonların kenarlarından geçecek şekilde kurulabiliyor.

Oyunun öğretici bölümü, henüz erken erişimde olmasının da vermiş olduğu eksiklikler sebebi ile biraz yetersiz kalmakta. Her ne kadar temel yapılaşmayı öğretmede bir problem olmasa da oyunun ileriki aşamalarında yapmış olduğumuz düzensiz yapılaşmanın sıkıntılarını çekebiliyoruz. Örnek vermek gerekirse, ben de oyuna ilk başladığımda, sadece görevlerin benden istediği şeyleri yapmaya odaklandığımdan dolayı çarpık bir yapılaşma ile büyüdüm ve devamında lojistik olarak sıkıntılar yaşadım. Yapıları tekrar düzenlemek yerine yeni bir haritaya başlamak daha kolay geldi ve yeni dünyamda ileriye dönük düşünerek daha düzenli hareket ettim.

Grafikler

Yumuşak hatlara sahip olan Plan B Terraform oyunu, gözü yormayan ve akıcı grafiklere sahip. Oyun içerisinde bulunan makine ve araçların hareketi de aynı şekilde akıcı ve bilgisayarınızı yormayacak cinsten denilebilir.  Surviving Mars oyununu anımsatan grafikler,  oyunun bütçesi de göz önüne alındığında gayet yeterli gözükmekte.  Tür olarak farklı olsa da grafiklerin Astroneer oyununu da andırdığını söyleyebilirim.

plan b terraform grafikleri

Sesler

Her ne kadar grafiklerini beğendiysem de ses efektleri için aynı şeyi tam olarak söyleyemeyeceğim. Genel olarak oyun içerisinde çalışan araç, makine vb. aletlerin sesleri yeterli olsa da, ambiyansı daha iyi hissettirebilirlerdi diye düşünüyorum. Plan B Terraform henüz erken erişimde olduğundan daha iyi müzikler ve ses efektleri ilerleyen zamanlarda eklenecektir.  Yapımcıların dediğine göre erken erişim 2023 yılının sonuna kadar devam edecek ve bu süre içerisinde oyunculardan gelen dönütler doğrultusunda oyun geliştirilerek 2024 yılında erken erişimden çıkmış olacak.

Oynanış

Arayüzün sade ve anlaşılabilir olması Plan B Terraform’un oynanışını daha rahat hale getiriyor.  Çoğu oyunda denk geldiğimiz karmaşık gelişim ağaçlarının yerine daha sade ve anlaşılır bir ilerleme panosu bizi karşılıyor.  Bu sayede, şehrimizi geliştirirken istediğimiz menüyü zorlanmadan bulabiliyor ve daha geniş bir oyun ekranı üzerinden kolaylıkla gezinebiliyoruz.

Burada olumsuz olarak söyleyebileceğim, oyunun oynanışındaki sadeliğin bazen bizi kendi başımıza bırakması olabilir. Özellikle alışma sürecinde “şimdi ne yapmam gerekiyor” diye kendinize birkaç kez sorabilirsiniz. Fakat oyunu öğrenmeye başladıkça, aslında bu sadeliğin bizi ne kadar özgür bıraktığını fark ediyorsunuz.  Bu sayede kendinize has, özel tasarım şehirler kurabiliyorsunuz.

Optimizasyon

Oyunun ilk gelişim aşamalarında da, haritanın her köşesinde bir maden, fabrika, üretim tesisi vb. çalışırken de fps olarak bir donma yaşamadık. Bu yüzden optimizasyonun gayet yerinde olduğunu söyleyebilirim. Aynı şekilde kullandığımız sistemimize de ağır bir yük bindirmedi. Şahsen harita doldukça, yeni üretim yerleri ve taşıma birimleri açıldıkça yavaş yavaş takılmalar görürüz diye düşünüyordum. Ama erken erişimde bile bir takılma sorunu ile karşılaşmadık. Bu sebeple yapımcıların iyi bir iş çıkardığını söylemem yanlış olmayacaktır.

plan b terraform optimizasyon

Fiyat

Steam’ın son kur güncellemesi ile birlikte Türkiye pazarının fiyatlarının yükseldiğini hepimiz biliyoruz. Bu sebeple Plan B Terraform çıkış fiyatı 105 TL bize ne kadar yüksek gibi gözükse de aslında ortalama bir fiyat olduğunu ifade edebilirim. Özellikle Factorio tarzı oyun tipini seven oyuncular için alınabilir bir ücreti bulunmakta. Bu fiyatın erken erişim fiyatı olduğunu hatırlatmakta fayda var. Yapımcıların dediğine göre oyun tam sürüme geçtiğinde fiyatında da artış olacak.

Plan B Terraform, 2023 yılında çıkan, bilim-kurgu ve şehir kurma oyunudur. İndirim beklenerek de, şuan sahip olduğu fiyatla da alınıp oynanabilir. En az 10-15 saat bunaltmadan oynanma garantisi sunar. Factorio tarzı oyun severler için bu saatleri çok daha yukarı çıkartmak mümkün. Daha fazla oyun incelemeleri için kategorimizi ziyaret etmeyi unutmayın. İyi oyunlar dileriz.

[wp-review]

Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

Spacebourne 2 İncelemesi
Oyun İncelemeleri

Spacebourne 2 İncelemesi

Spacebourne 2 incelemesi içeriğinde sizlere oldukça farklı bir oyundan söz edeceğiz. Oyunun artıları ve eksilerini detaylıca ele alacak ve oyun hakkında bilmediğiniz veya duymadığınız birtakım bilgiler vereceğiz. Öncelikli olarak Spacebourne

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir