Oxygen İncelemesi

Oxygen İncelemesi

Oxygen incelemesi yaptığımız bu içeriğimizde oyunun tüm iyi ve kötü taraflarına değinmeye çalışacağız. Hayatta kalma ve şehir kurma kategorisinde yer alan Oxygen oyunu Turquoise Revival Games tarafından geliştirildi.

Bir doğal afet sonrasında yer altından sızan magmatik gazların dünyayı etkilemesi üzerine senaryosu olan Oxygen oyunu stratejik düşünme ve yavaş ilerleme mekanizmalarını beraberinde getiriyor. Başladığınız bölgeyi yavaş yavaş büyüterek hayatta kalan insanlara ulaşmalı ve onlara bir şekilde destek sağlamalısınız. Oxygen oyunu klasikleşmiş senaryolar gibi görünse de yapı olarak daha farklı bir oynanışa sahip.

Oyunun Steam Sayfası: https://store.steampowered.com/app/2061430/Oxygen/

Oxygen İlk Bakış

Oxygen oyununa ilk giriş yaptığınız zaman Türkçe dil seçeneği ile karşılaşıyoruz. Oyuncu Konseyi olarak Türkçe dil destekleyen oyunlara güzel bir bakış açısı sunduğumuzu biliyorsunuz. Bu oyunda da dil desteği olması ekstra mutlu etti. Bu tarz strateji oyunlarında mekanikleri öğrenmek adına öğreticilerin olması oldukça önemlidir. Oxygen bu konuda başarılı bir iş çıkartmış ve mekanikleri bölerek tüm seçenekler için ayrı ayrı öğretici yapmış. Üstelik uzun sürdüğünü de söyleyemeyiz. Yani çok kısa bir sürede tüm öğreticileri tamamlamanız mümkün.

Grafikler

Oyunun devasa bir yapım olmadığını bilmeniz gerekir. O yüzden grafik incelemelerini yaparken bunun üzerinden puanlama yapacağız. Oyunda atmosferini yansıtan ve rahatsız etmeyen oldukça güzel grafikler mevcut. Aşağıda belirtmiş olduğumuz optimizasyon puanıyla grafikleri kıyaslayınca gerçekten ortaya güzel sonuçlar çıkıyor. Çok yüksek animasyonlar yok. Devasa tasarımlar yok. Ama o atmosferi anlamamızı sağlayan yapılar ve dünya tasarımı mevcut.

oxygen grafikleri

Bazı şeyler elbette daha iyi yapılabilir miydi? Evet, yapılabilirdi. Ama bu tarz oyunların küçük yapım olduğunu düşünürsek birçok geliştirme belirli bir kazanç sonrası yapılabiliyor. Bu yüzden grafik konusunda puanlamamız iyi olacak.

Grafikler: 90/100

Sesler

Oyunda ses konusunda çok bir beklentiye girmemiz gerektiğini düşünmüyorum. Çünkü tür olarak strateji ve hayatta kalma içeren oyunlarda tek tük seslerle karşılaşırız. Fakat eğitim kısmındaki seslendirmeye kadar birçok konuda iyi iş çıkaran Oxygen bu konuda güzel bir puanı hak ediyor.

Beklentimin çok üstünde kalan ve bir tebrik hak eden oyun için sesler konusunda puanlamamız;

Sesler: 90/100

Oynanış

Bu türde bulunan oyunlarda genelde ilk baktığım şey oyunun devamlılığı olup olmadığıdır. Oxygen oyununu oynarken dikkat ettiğim ilk şeyde bu oldu. Belirli bir ilerlemeye geldiğiniz zaman açıkçası üzerinden süre geçtikten sonra tekrar oynanabilir. Çünkü içerik olarak çok fazla içeriğe sahip değil. Ama zamanla bunun artacağını düşünüyorum.

oxygen oynanis

Bir diğer düşüncem ise bu türde oyunlar yapıldığı zaman farklılıkları olması gerekir. Bazı mekanikleri ile Oxygen bu konuda dikkat çekmeyi başardı. Özellikle enerji ve taşıma olayları gayet dikkat çekici ve farklı görünüyor.

Oynanış: 75/100

Optimizasyon

Oyunu oynarken akıcılık konusunda herhangi bir problem yaşamadık. Zaten büyük bir dosya boyutuna sahip bir oyun değil. Bu yüzden yükleme ekranlarında da hiç beklemiyorsunuz. Her şey hızlıca yükleniyor. Oyun içerisinde animasyonlar vs. devreye girdiği zaman takılma vb. durumlar olmuyor. Bu yüzden optimizasyon konusunda Turquoise Revival Games iyi bir iş çıkartmış.

Optimizasyon: 90/100

Fiyat

Türkiye içerisinde oldukça uygun bir satış fiyatı bulunan Oxygen oyunu Steam platformunda 99 ₺ olarak satılıyor. Oyunu ister indirimde isterseniz normal zamanlarda rahatlıkla satın alabilirsiniz. Oyunun demosunu oynayanlar varsa zaten ne kadar gelişme kat ettiklerini göreceklerdir. Belki zamanla çok daha iyi hale gelebilir. Güncellemeler ile neler gelecek göreceğiz.

Fiyat: 90/100

Genel olarak yorumladığımız zaman farklı bir tat bırakmayı başaran Oxygen oyununu satın alıp oynayabilirsiniz. Özellikle stratejik hayatta kalma oyunlarını seven kitlenin bu oyuna bir şans vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Daha fazla oyun incelemeleri için kategorimizi ziyaret edebilirsiniz. İyi eğlenceler dileriz!

[wp-review]

Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

Big Ambitions İncelemesi
Oyun İncelemeleri

Big Ambitions İncelemesi

Big Ambitions, Hovgaard Games tarafından geliştirilen ve yönetim kategorisi altında büyük bir eksikliği giderecek oyun olarak karşımıza çıkıyor. Oldukça detaylı ayrıntılara sahip olması yönetim simülasyonlarını seven oyuncular için çok büyük
1 Yorum
  • Anonim
    22:42'de 29/07/2023

    Visitor Rating: 5 Stars

    Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir