Valorant Ping Sorunu Çözümü Nedir?

Valorant Ping Sorunu Çözümü

Günümüzde birçok oyuncu Valorant ping sorunu nedeni ile yüksek ranklarda oynayamıyor. Ping değerleri yüksek olan oyuncular oyundaki olaylara anlık tepki veremediği için rakiplerinden geri düşüyor. Aslında bir üst liglerde oynayabilecek düzeyde olan oyuncular, Valorant ping problemi nedeni ile yükelemiyor. Bu yazımızda Valorant yüksek ping sorunu çözümü için anlatacağımız bazı yöntemler sayesinde en düşük ping değerlerini elde edeceksiniz.

Valorant Ping Sorunu Neden Olur?

valorant ping sorunu nedenleri

Valorant oyununda karşılaşılabilecek ping sorunu birden fazla nedenden ortaya çıkabilir. Bu sorunun başlıca sebebi düşük hızlı internet bağlantısının çok fazla kişi tarafından paylaşılmasıdır. VPN bağlantısı kullanan oyuncular da yüksek ping değerleri ile oyunu oynamaktadır. Arka plan güncellemelerinin açık olması oyundaki ping değerin stabilliğini bozarak akıcılığı etkileyecektir. Bütün bunların yanı sıra Valorant ping sorunu oyunun kendi sunucularından da kaynaklanabilir.

Valorant Ping Sorunu Nasıl Çözülür?

valorant ping sorunu nasil cozulur

Riot Games tarafından geliştirilen Valorant çoğu zaman sorunsuz bir şekilde oynanabilse de bazı durumlarda ortaya çıkan ping sorunları çok fazla can sıkmaktadır. Yüksek ping problemini çözebilmek için öncelikle sorunun nereden kaynaklandığını anlamaya çalışın. Sorun oyun sunucularından kaynaklanıyor ise Riot Games destek bölümüne ulaşarak durumu belirtin. Ancak ping sorunu sizden kaynaklanıyorsa bu durumda aşağıdaki çözüm yöntemlerini uygulayın.

  • Wi-Fi Ağına Bağlı Cihazları Kontrol Edin

Düşük hızlı interneti birden fazla cihaz ile paylaşıyorsanız Valorant ping sorunu ile karşılaşmanız oldukça normaldir. Modeminiz ile bağlantısı olan bütün cihazların internet kullanımlarını denetleyin. Aynı modeme bağlı farklı cihazlarda güncelleme veya indirme yapılıyorsa eğer bu işlemleri durdurun. Eğer herhangi bir indirme yapılmıyor ise kullandığınız internet ağına bağlı olan diğer cihazların bağlantısını kesin.

  • Güncellemeleri Durdurun

Bilgisayarında sürekli en güncel uygulamaları ve sürücüleri kullanan oyuncular otomatik güncelleme ayarını açık bırakıyor. Siz de sürekli güncelleme yapan birisiyseniz Valorant’a girdikten sonra bütün güncellemeleri durdurun. Özellikle Windows ve Steam güncellemelerinin oyun boyunca durudurulduğundan emin olun. Bu sayede Valorant ping sorunu ortadan kalkacak ve oyunu takılmadan oynamaya devam edeceksiniz.

  • VPN Programını Kapatın

Birçok oyuncunun aradığı “Valorant ping sorunu nasıl çözülür?” sorusu için aradığı cevap VPN kapatmak olabilir. Bilgisayarınızda VPN kurulu ise Valorant sunucularına bağlanmadan önce VPN programını kapatın. VPN’leri kullanmak internet hızını önemli ölçüde düşürüyor. Bu da oyunlarda yüksek ping sorunları ile karşılaşmanıza neden oluyor. VPN programını kapatmak istemiyorsanız çok daha kaliteli hizmet veren programları tercih edebilirsiniz.

  • Modemi Resetleyin

Modeminiz otomatik olarak resetlenmiyorsa sürekli aynı IP’yi kullandığınız için bir noktadan sonra bağlantı hızınızda sorunlar ortaya çıkabilir. Eğer değişken IP kullanıyorsanız modeminizi resetleyerek yeni bir IP ataması yapabilirsiniz. Böylece yeni IP ile interneti sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Statik IP kullanıcısı iseniz internet servis sağlayıcınız ile iletişime geçerek yeni bir IP atamasını isteyebilirsiniz. Bu işlemi her 24 saatte bir yapabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

  • Valorant Oyun Dosyalarını Doğrulayın

Bazı durumlarda oyun dosyalarındaki bozulmadan dolayı Valorant ping ve gecikme sorunu olabiliyor. Böyle bir durumla karşılaşırsanız oyun dosyalarını doğrulamak işinizi çözecektir. Oyun dosyaları doğrulanırken arka planda başka bir şey ile uğraşmanızı önermiyoruz. Dosya doğrulama işleminin tamamlanma süresi bilgisayarınızın donanımlarına göre değişkenlik gösterecektir.

  • Valorant’a Öncelik Verin

Valorant çalışırken arka plandaki uygulamalar nedeniyle internet kullanımını minimumda tutabilir. Oyun önceliğini artırarak bilgisayarınızdaki bütün kaynakların Valorant için kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Oyuna girdikten sonra görev yöneticisini açıp detaylar kısmında tıklayın. Detaylar sayfasında “Valorant.exe” uygulamasına sağ tıklayıp öncelik ata seçeneğine tıkladıktan sonra yüksek veya gerçek zamanlı olarak değiştirin. İşlemleri sırası ile yaptığınızda kaynakların çoğu sadece Valorant için kullanılacaktır.

Valorant İdeal Ping Değeri Kaç Olmalıdır?

Valorant rekabetçi karşılaşmalarda rakiplerinizden geri kalmamak için ping değerini mümkün oldukça düşürmeye çalışın. Valorant ideal ping değeri 10 ms ile 45 ms arasındadır. Bu değerlerin üzerinde ping alıyorsanız hareketleriniz ufak gecikmeler ile oyuna yansıyacaktır. Türkiye sunucusunda oynadığınız zaman en düşük ping değerleri ile çok daha keyifli karşılaşmalar geçirebilirsiniz.

Valorant ping sorunu çözümü için uygulayabileceğiniz bütün yöntemleri sizlerle paylaştık. İçeriğimizde yer verdiğimiz çözüm önerilerini uyguladıktan sonra ping değerlerinizde herhangi bir değişiklik yoksa sorun sunucularda olabilir. Valorant yüksek ping sorunu için sunduğumuz çözüm önerileri haricinde sizin bildiğiniz yöntemler varsa yorumlar kısmından belirtebilirsiniz. Hata çözümleri kategorisini ziyaret ederek diğer oyunlardaki sorunlar için sunduğumuz çözümlere bakabilirsiniz.

Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

Kaydır Gelsin!

dont-starve-ilkbahar-rehber

Don’t Starve İlkbahar Rehberi

Don’t Starve içerisinde kışın zorlu şartlarından sonrasında biraz rahatlamanızı sağlayacak ilkbahar mevsimi geliyor. Kışın sonuna doğru huş ağaçlarının tekrar büyümeye başladığını ve karlı çimlerin erimeye başladığını fark edeceksiniz. Kışın soğukluğu
House Builder İncelemesi
9.7

House Builder İncelemesi

House Builder, adından anlaşılacağı üzere ev tasarladığımız oldukça güzel bir tasarım oyunu. Bu oyunu diğer oyunlardan ayıran faktör ise her nesneyi tek tek yerleştirmemiz. Fakat bunu yaparken geliştirdiğimiz yeteneklere göre
Lost Ark Tüm İfadeler Nasıl Alınır

Lost Ark Tüm İfadeler Nasıl Alınır?

Lost Ark içerisinde "Y" tuşuna basarak açabileceğiniz ifadeler sekmesinde birçok animasyon şeklinde ifade yer almakta. Bu ifadeleri kullanabilmek için öncelikle oyunda kitaplar aracılığıyla öğrenmeniz gerekiyor. Bazı ifadeler oyunda direkt olarak
Terraria-Twins-Boss-Rehberi

Terraria Twins Boss Rehberi

Twins, Terraria içerisindeki zor moda geçişten sonra karşılaşacağınız üç mekanik bosstan bir tanesidir. Daha önce savaştığınız Eye of Cthulhu’ ya benzer birbirine bağlanmış iki koca göz şeklinde olan boss gerekli
Phasmophobia Hayaletlerin Özellikleri Nelerdir?

Phasmophobia Hayaletlerin Özellikleri Nelerdir?

Kinetic Games tarafından geliştirilen Phasmophobia bir ekiple oynayabileceğiniz araştırma üzerine kurulmuş korku oyunudur. Phasmophobia hayaletlerin özellikleri birbirinden farklıdır. Her hayaletin kendine has özelliği ve avlanma şekli vardır. Oyunda jumpscare tarzı
Minecraft Evcilleştirilebilen Hayvanlar

Minecraft Evcilleştirilebilen Hayvanlar

En çok oynanan hayatta kalma oyunlarından birisi olan Minecraft, gelen güncellemeler ile çok daha gelişiyor. Geçmişten günümüze artan Minecraft evcilleştirilebilen hayvanlar, farklı biyomların eklenmesi, yeni araç gereçlerin getirilmesi gibi yenilikler
Sons Of The Forest Tabanca Lokasyonu Nerede?

Sons Of The Forest Tabanca Nerede?

Birbirinden tehlikeli canavarlar ile dolu Sons Of The Forest haritasında hayatta kalmak bir noktadan sonra zorlaşabiliyor. Oyundaki etkileyici ve gergin atmosferde hayatta kalmanızı sağlayacak ekipmanları bulmanız ilerlemenizi kolaylaştıracaktır. Özellikle tabanca

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir