Valorant Ekran Titremesi Sorunu Nasıl Çözülür?

Valorant Ekran Titremesi Sorunu Nasıl Çözülür?

Valorant piyasaya çıktığı ilk günden beri dünya çapınca milyonlarca oyuncuya erişti. Oyuncuların diğer fps oyunlarından ziyade Valorant’ı seçmesinin bir sebebi de oyunun stabil oluşu ve sürekli geliştirilmesidir. Fakat bazı oyuncular çok garip sorunlarla karşılaşabiliyorlar. Valorant ekran titremesi sorunu da bunlardan bir tanesi. Peki bu sorunun çözümü nedir?

Valorant Ekran Titremesi Sorunu Çözüm Yolları

Milyonların oynadığı Valorant hemen hemen her bilgisayarda sorunsuz bir şekilde çalışabiliyor. Lakin herkes oyunu sıfır sorunla oynayamıyor. Oyuncuların bir kısmı oyunu oynarken bir takım hatalar alabiliyorlar. Özellikle ekran titremesi ve buna bağlı olarak oyunun akıcı olmaması oyuncuların diğer oyunlarda da karşılaştığı bir sorun ama Valorant’ta bu sorunlar çok can sıkıcı olabiliyor.

Rekabeti seven oyuncuların yaşayabileceği ekran titremesi sorununun çözümü için deneyebileceği iki yöntem bulunuyor. İşte sorunun çözümü için yapılabilecekler;

  • İlk olarak siz oyunu oynarken ekranın titremesinin genel nedeni oyunun ekran yenileme hızı ile kullandığınız ekranın yenilenme hızının eşitlenememesidir. Oyundan 140 FPS almanıza rağmen ekranınız 60 Hz çalışıyorsa ekran yırtılmaları ve titremelerle karşılaşabilirsiniz. Bu durumda oyun içerisinden V-Sync ayarını açarak oyunu stabil hale getirebilirsiniz. Buna ek olarak ekran kartı ve Windows görüntü ayarlarından ekran yenilenme hızı ayarlarını da aynı yapmalısınız. Ekranınız 120 Hz destekliyorsa mutlaka Windows ve grafik sürücüsü yazılımından tazeleme oranlarını birbiriyle eşitlemelisiniz. Bir çok oyuncu bu yöntem ile sorunu çözebiliyor.
  • Bir diğer çözüm önerisi ise ekran kartını sürücünüzün güncel olmaması veya hatalı yüklenmiş olabilmesi. Ekran kartı sürücüsünü bilgisayarınızdan tamamen kaldırmak için DDU (Display Driver Uninstall) programını indirin. Bu program ile ekran kartını komple kaldırdıktan sonra ekran kartınızın sitesinden en güncel sürücüyü indirin ve kurulumu tamamlayın.

Valorant ekran titremesi sorunu için deneyebileceğiniz iki adet çözüm yolu bulunuyor. Bu yöntemleri denemenize rağmen herhangi bir çözüm elde edemediyseniz Riot Games destek sistemi üzerinden ekstra yardım alabilirsiniz. Ayrıca çözüm yöntemlerinin işe yarayıp yaramadığını yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Bunun gibi Valorant oyun rehberleri yayınlandıkça herkesten önce haberdar olmak için ücretsiz bültenimize kayıt olabilirsiniz.