XSplit Nedir? Nasıl Kullanılır?

XSplit Nedir?

Birçok üst düzey profesyonel yayıncı ve video içeriği üreticisinin ilk tercihi olan XSplit gerçek anlamda size kanal deneyimi sunmayı başarıyor. Nasıl mı? Amatör düzeyde bazı televizyon kanallarının dahi kullanmış olduğu bir yazılımdan bahsediyoruz. Oldukça kaliteli ve detaylı bir yayın aracı olan bu uygulama alanındaki tek ücretli uygulamada diyebiliriz!

XSplit özellikle Twitch, Youtube ve Facebook ile dikkat çeken bir uyuma sahip. Fakat bu programı OBS gibi diğer benzerlerinden ayıran şey anlık veri işleme kalitesi. Evet, yanlış duymadınız. Diğer yayın araçlarına göre çok daha hızlı ve kaliteli bir şekilde veri işleyen bu program gerçek çözünürlük kalitelerini yanında getiriyor! Örneğin OBS Studio‘da seçtiğimiz 1K çözünürlük tam olarak 1K değil. Fakat XSplit uygulamasından seçtiğimiz 1K çözünürlük kullanıcılara gerçek 1K deneyimi sunuyor.

XSplit kullanan yayıncıları veya Youtube içerik üreticilerini anında anlayabilirsiniz. Eğer videoları veya canlı yayınları aşırı net bir görüntüye sahipse ve gecikme süresi neredeyse sıfırsa bilmelisiniz ki o kişi XSplit ile içerik üretiyordur. Sorduğunuz soruyu duyar gibiyiz. Evet… Gözle görülür bir şekilde bu derece fark ediyor!

Neden XSplit Kullanmalıyım?

Kullanımı diğer benzerlerine göre oldukça zordur. Her ne kadar yeni arayüzü ile daha anlaşılır bir halde olsa da profesyonel bir deneyim sunar. Bu yüzden alışma sürecinde biraz zorluk çekebilirsiniz. Fakat bu süreci atlattıktan sonra XSplit ile oluşturacağınız içeriklerde profesyonel düzenlemeler yapabilir, televizyon kanalı gibi geçişler ekleyebilirsiniz. Üstelik sahne arayüzü ile yayın veya video öncesi tüm içeriğinizi zamanlayabilirsiniz.

  • Kendi içerisinde birçok eklentiye sahip. Bu sayede ek yazılım veya mod ihtiyacı duymazsınız.
  • Temalarını, eklentilerini veya modüllerini program içerisinden tek tuşla kurabilirsiniz. Bu sayede yayında olsanız bile modülü aktif edebilme şansınız var!
  • Oluşturduğunuz içeriğin her pikselini kontrol edebilme şansı sunar.
  • Sürekli güncellenir.
  • 0 gecikme ile yayını aktarır.
  • Yayınlarınızda css kullanmanıza izin verir!
  • Ve daha birçok özellikle beraber!

XSplit Hangi Yayın Platformlarını Destekler?

Sadece profesyonel kişilerin tercih sebebi olması dolayısıyla desteklediği platformlar ile tam uyum sağlar. Facebook Gaming başta olmak üzere Youtube ve Twitch ile tam uyumludur. Fakat istediğiniz her platforma rahatlıkla uyarlayabilirsiniz. Kütüphanesinde birden fazla güzel modülü bulunduran XSplit ile istediğiniz platformda yayın açmak hiç zor değil!

Facebook veya Youtube üzerinden yayın yapıyorsanız uygulamanın kütüphanesinde bu platformlara özel modüller mevcut. Streamelements veya Streamlabs gibi ekstra platformlar kullanmadan tüm yayın akışınızı kontrol edebilirsiniz.

XSplit Nasıl Kullanılır?

İlk piyasaya çıktığı zamanlarda iki uygulama olarak çıkan bu program şimdi ise tek sürümüyle hizmet veriyor. XSplit Broadcaster olarak anılan bu uygulamanın sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki bağlantıdan sayfaya ulaşın. Adımları takip ederek programı bilgisayarınıza indirin ve kurulumunu gerçekleştirin. Daha sonrasında satın almak istiyorsanız yine aynı linkten alabilirsiniz. Eğer ücretsiz halini kullanacaksanız uygulama ekranınıza logo ekliyor. Bunu bilerek kullanın.

Ayarlarını yapmak biraz karışık. Fakat son sürümle beraber gelen otomatik kurulum sihirbazı ile ilk ayarlarınızı yapın. Gerekli hesaplar ile bağlantıyı kurun. Sonrasında ise yavaş yavaş programı öğrenmeye başlayabilirsiniz. XSplit Broadcaster ile ilgili tüm detaylar şimdilik bu kadar! Eğer aklınızda soru işareti varsa çekinmeden konu altından yorum olarak sorabilirsiniz. Oyuncukonseyi.com!