Canlı Yayın Yapma Platformları

Canlı Yayın Yapma

Çağımızın popüler mesleği haline gelen canlı yayınlar için birbirinden farklı alternatifler mevcut. Eğer sizde canlı yayınlara başlayarak para kazanmak istiyorsanız bu alternatiflerden bir tanesini seçmelisiniz. Peki nedir bu alternatifler? Hangi canlı yayın yapma platformları üzerinden yayın yapabilirsiniz? İşte tüm bunların cevabını hazırlamış olduğumuz rehberde bulabilirsiniz.

Hangi platformda canlı yayın yapacağınıza karar verdikten sonra güzel bir sistem ve kaliteli bir canlı yayın aracı ile yayın yapmaya başlayabilirsiniz. Nasıl bir sisteme ihtiyacınız olduğuna başka bir rehberde değineceğiz. Bu rehberde ise canlı yayın yapma platformları hakkında bilgiler vereceğiz. Dilerseniz tek tek canlı yayın yapabileceğiniz platformlara geçelim.

Büyük Kitlesi Olan Canlı Yayın Yapma Platformları

Canlı yayın yapma platformları önerileri yaparken iki şekilde ayırmayı tercih ettik. İlk olarak pastanın en büyük payını bulunduran büyük canlı yayın platformlarını sizlerle paylaşacağız.

Twitch

Global veya ulusal olarak en çok izleyici kitlesini barındıran platform olma özelliğini taşıyan Twitch.tv bir çok yayıncının da ilk tercihi konumunda. Türkiye’de 2021 itibari ile 2 milyondan fazla aktif kitlesi olan Twitch global olarak ise 100 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip. Dünya devi Amazon‘un sahibi olduğu bu platformda yayın yapmayı seçerseniz sohbet veya oyun yayını olarak 2 tür yayını da yapabilirsiniz.

Youtube

Genellikle Youtube üzerinden abone kasmayı hedefleyen kişilerin tercih ettiği bir platformdur. Özellik olarak diğer platformların çok önünde yer alsa bile ilk amacı video paylaşım hizmeti olduğu için canlı yayınlarla öne çıkmaz. Ama yine de kendisine has bir kitlesi mevcuttur. Eğer doğru kategoride yayın yapabilirseniz sizde ünlü bir yayıncı olabilirsiniz. Herkesin bildiği Youtube sitesinin sahibi ise yine bir dünya devi olan Google firmasıdır.

Facebook

Sadece oyun için canlı yayınlar açabildiğiniz Facebook Gaming bölümü de bir çok yayıncı için ideal bir platformdur. Yaptığı büyük yatırımlar sonrasında belli bir kitle edinen Facebook sitesinde yayın yapacaksanız sadece oyun yayınları yapabilirsiniz. Şuan PUBG Mobile, ETS 2 ve League Of Legends kitlesi ağırlıklı olarak bulunan Facebook en büyük artı olarak kullanıcılardan gelen bağışlardan kesinti almamaktadır.

Küçük Kitlesi Olan Canlı Yayın Platformları

Eğer rekabetin çok olduğu yerlere girmekten çekiniyorsanız aşağıda paylaşmış olduğumuz yayın platformlarına bir göz atabilirsiniz. Bu platformlar genellikle kendine has kitlesi ile dikkat çekiyor. Rekabet daha düşük ve yine tamamı gelir odaklı platformlar!

Bigolive

2021 yılında mobil cihazların kullanım sıklığını göz önüne aldığımızda yeni bir atılım ile karşılaşıyoruz. Bu platformun adı ise Bigolive. Özellikle sohbet ağırlıklı canlı yayınları seviyorsanız ve bilgisayarı çok fazla kullanmıyorsanız Bigolive aradığınız yer.. Telefondan direkt olarak yayın açma gibi güzel özellikler sunan Bigolive’da yayıncı olmak isterseniz yapmanız gereken tek şey uygulamayı indirmek.

Dlive

Yaptığı büyük giriş ve reklamlar ile ses getiren Dlive platformları son zamanlarda çok göz önünde değil. Kendine has kitlesi ile genel bir yayın platformu olan Dlive platformunun göze çarpan özelliği kripto para birimini ödemelerde kullanması.

Nonolive

Yine yaptığı yatırımlar ile dikkat çeken yayın sitelerinden bir tanesi olan Nonolive son zamanlarda popülerliğini kaybeden bir başka site. Fakat 2021 yılının başlarında tekrar toparlanır durumdalar. Yine farklı bir bağış sistemi kullanan Nonolive yayın açmak için tercihlerinizden bir tanesi olabilir.

Nimo

Bir başka alternatif yayın platformu olan Nimo içerisinde küçük kitlenin yanı sıra ünlü yayıncılar bulunduruyor. Alternatif bir platform olarak gözümüze çarpıyor. Yine oyun ve sohbet yayınlarına önem veren bu platform başka bir tercih sebebiniz olabilecek nitelikte.

Alternatif Canlı Yayın Platformları

Yukarıda paylaşmış olduğumuz platformların tamamı bağış sistemi ile çalışan yayın platformlarıydı. Fakat şimdi paylaşacağımız platformlar tamamen kullanıcı odaklı büyük sosyal medya sitelerinin yayın bölümleri. Bu bölümleri popüler olmak ve kitle çekmek için kullanabilirsiniz.

Instagram

Facebook’un sahibi olduğu Instagram mobil cihazların önemini anladı ve mobil uygulamada canlı yayınlara izin verdi. Fakat diğer platformlara göre Instagram üzerinden yayın açtığınız zaman para kazanma sadece kişisel reklamlardan mümkün. Bir kazanç sistemi olmasa bile amacınız ünlü olmak ise Instagram’da büyük bir kitleye hitap etmektedir.

Twitter

Twitter 2021 yılının başlarında canlı yayın servisini geliştireceğini açıkladı. Çok yakında aktif olarak yeni sürüm bir canlı yayın platformunu piyasaya çıkartacak. Hali hazırda bulunan sistemi de oldukça başarılı olan Twitter’ı da güzel bir alternatif olarak görebilirsiniz.

Canlı yayın yapma platformları hakkında sizlere tüm alternatifleri vermeye çalıştık. Bu alternatif sitelerden ve uygulamalardan bir tanesini seçerek sizde yayıncılığa ilk adımı atabilirsiniz. Yüksek gelirlerin döndüğü çağımızın en büyük mesleklerinden biri olan yayıncılık için ilk adımı atabilirsiniz. Çünkü her geçen gün rekabet daha fazla artıyor ve işiniz gitgide zorlaşıyor.