Terraria Başlangıç Rehberi

terraria-baslangic-rehberi

Terraria birçok oyuncunun beğenisini kazanmış olan oldukça detaylı bir hayatta kalma oyunudur. Oldukça detaylı bir yapıya sahip olan Terraria başlangıçta oyuncuları için zorlayıcı bir deneyim olmaktadır. Oyundaki birçok özellik oyunculara direkt olarak anlatılmamakta ve deneme yanılma yöntemiyle uzun bir süre fazlasıyla şeyi deneyerek bulmanız gerekmekte. Hazırladığımız Terraria başlangıç rehberi sizi bu meşakkatli deneme yanılma sürecinden kurtararak oyundan aldığınız zevki arttıracak.

Terraria Başlangıç Rehberi

Oyunu açtınız ve karakterinizi oluşturdunuz. İstediğiniz oyun haritası boyutlarını da seçtikten sonra oyuna giriş yapacaksınız. Burada ilk göreceğiniz şey etrafta dolaşan bir NPC olacaktır. Kendisinin adı Rehber ve size yardımcı olmak için orada bulunuyor. Rehber bu koca dünyadaki tek arkadaşınız, bu sebeple ona güzel bir oda inşa ederek korumanız önemli.

Oyuna basit birkaç aletle başlayacaksınız. Bunlarla hızlıca birkaç toprak bloğu kırabilir ve ona geçici bir sığınak yapabilirsiniz. Şu anlık Rehberin tek görevi oyunun başlangıç aşaması için size bilgiler vermek. Ayrıca konuşma kısmında Craft seçeneğini tıklarsanız bir Üretim ekranı açılacak. Rehber sizlere yerleştirdiğiniz herhangi bir eşyayla neler üretebileceğinizi bu ekran aracılığı ile gösteriyor olacak. Oyunda ilerleyip yeni madenler ve malzemeler buldukça bu ekran oldukça işinize yarayacak.

Açık konuşmak gerekirse, oyunun başlangıçta size verdiği eşyalar berbat. Başlangıçta elinizde olan kılıç erken oyunda karşılaşacağınız düşmanlara bile oldukça az hasar vermekte. Bu sebeple kendinize savaşmak için güçlü bir silah ve zırh üretmelisiniz. Oyun başlangıcında biraz ağaç kırarak Odunla ilk geliştirmelerinizi yapabilirsiniz. Artık daha iyi bir kılıcınız olduğuna göre oyunun size verdiğinden kurtulabilirsiniz. Fırlatın gitsin. 

Bu aşamadan sonra kendinize daha fazla üretim seçeneklerini açacak olan Craftbench üretmelisiniz. İstediğiniz bir yere yerleştirin ve ne zaman yakınında bulunursanız sizler için yeni üretim seçenekleri mevcut olacaktır.

Terraria oyunundaki dünya oyuna her başladığınızda rastgele olarak oluşmakta. Bu sebeple oyuna başladığınız alanın çevresini keşfetmek akıllıca olacaktır. İstediğiniz yönü tercih edebilirsiniz. Ancak kırmızı ve mor renkli bir bölge ile karşılaştıysanız geri dönmek akıllıca olacaktır. Tehlikeli düşmanların yer aldığı dünyalardan mor renkli olanı Corruption ve kırmızı renkli olanı Crimson olarak adlandırılır ve bu aşamada sizin için oldukça tehlikelidir.

Bu bölgeler dışında çöl ya da kar bölgeleriyle karşılaşacaksınız. Çölde gezerken zeminde kocaman bir delik görebilirsiniz. Burayı bir köprü inşa ederek geçmeniz gerekiyor. Erken safhada oldukça fazla ağaç kırmadıysanız daha sonra burayı geri dönmek üzere aklınızda tutabilirsiniz. Ayrıca Çölde piramit yer alma ihtimali de var. Birini gördüyseniz hızlıca girişini aramaya koyulun çünkü işinize oldukça yarayacak eşyalar içeriyor olacaklar.

Karlı bölgeler hayatta kalma anlamında daha kolaydır. Ancak karlı bir bölgede yer altına girdiğinizde su birikintilerinin üzerinde bir buz tabakası görürsünüz. Buradan içeri düşmek ölümcül olabilmekte.

Dünyanın iki tarafında da sınırlar okyanuslarla çevrili. Keşif maceranızda ilerlerken buralara kadar ilerleyebildiyseniz artık geri dönmenizin vakti geldi. Eğer elinizde varsa Recall Potion ya da Magic Mirror kullanarak başlangıç noktanıza dönebilirsiniz.

Keşif yaparak ilk günün sonuna geldiniz ve hava yavaş yavaş kararıyor. Terraria’ da geceleri oldukça tehlikeli yaratıklar etrafta kol gezmeye başlıyor. Başlangıç noktasına döndüğünüzde kendinize sığınacak bir bina inşa etmelisiniz. Odun kırarak bunu kolaylıkla inşa edebilirsiniz. Tabi buna alternatif olarak yeraltını da keşfe çıkabilirsiniz. Elinizdeki kazmayla oldukça yavaş olacak ama bir seçenek. Eğer yer altına kazı yapıyorsanız odun platformlar ile düşmemek ve tekrar geri çıkabilmek için kendinize basamaklar yapabilirsiniz.

Buradan sonra oyunda ilerlemek için yer altındaki madenleri kazarak eşyalarınızı geliştirecek ve daha önce tehlikeli olduğundan keşfedemediğiniz alanlara doğru gideceksiniz. Oyunun buradan sonraki aşaması tamamen keşfe dayalı. Oyunu keşfedin ve eğlenmenize bakın.

Sizler için hazırladığımız Terraria başlangıç rehberi oyundaki ilk birkaç saatte hayatta kalmanızı sağlayacak. Daha fazla rehber için sitemizi takipte kalın.

Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

Kaydır Gelsin!

Dark Souls Benzeri Soulslike Oyunlar

Dark Souls Benzeri Soulslike Oyunlar

Dark Souls benzeri soulslike oyunlar herkes tarafından sevilmese de oyuncuların bir kısmı tarafından aşırı derecede seviliyor ve oynanıyor. Soulslike oyunlarını çekici yapan şey ise kesinlikle zorluk seviyesidir. Bu zorluğu aşmak
Anomaly Agent

Enis Kirazoğlu’nun Oyunu: Anomaly Agent

Oyun dünyasının severek izlediği bir isim olan Enis Kirazoğlu yakın bir tarihte oyun sektörüne adım atacağını duyurmuştu. Kısa bir süre öncede çıkartacağı oyun olan Anomaly Agent hakkında detayları paylaştı. Türkiye'de
Stonehearth Başlangıç Rehberi

Stonehearth Başlangıç Rehberi

Boş vakitleri değerlendirmek istediğinizde oldukça keyif alabileceğiniz bir oyun. Üstelik arkadaşlarınızla da oynama şansınız var. Hangi oyundan mı bahsediyoruz? Elbette Stonehearth. Tatlı tatlı grafikleri ve minicik karakterleri ile bir döneme
Sims 4 Programlama Yetenek Rehberi

Sims 4 Programlama Yetenek Rehberi

Sims 4 içerisinde programlama yeteneği siminizin bilgisayar kullanarak para kazanmasını sağlar. Siminiz bu yeteneği kullanarak eklentiler kodlayabilir, oyun modlayabilir, hatta karanlık tarafa geçerek hack işlerine girebilir. Ek olarak oyun ve
Discord Müzik Botu Nedir?

Discord Müzik Botu Nedir? Kurulum Rehberi

Oyuncuların en çok kullandığı sesli konuşma programı Discord, yine oyuncular tarafından geliştirilen botlar ile çok daha işlevsel hale getirilebiliyor. Discord müzik botları ise son dönemlerde çok popülerler. Bu içeriğimizde Discord
Software Inc. İncelemesi

Software Inc. İncelemesi

Son yıllarda biraz duraksama dönemine girmiş olsa bile oyun geliştirme türünde bulunan oyunlar arasında en detaylısı olan Software Inc. incelemesi ile karşınızdayız. Alanındaki diğer oyunlara göre fazlasıyla detaylı ve makro
PUBG Mobile Sistem Gereksinimleri

PUBG Mobile Sistem Gereksinimleri 2023

Krafton'un geliştirdiği PUBG Mobile çoğu tablet ve telefonda rahatlıkla oynanabiliyor. Oyunun bu noktaya gelmesi uzun sürse de şuanda oldukça akıcı ve yüksek fps ile oynanabiliyor. PUBG Mobile sistem gereksinimleri ise

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir