Oyun Rehberleri

Roleplay Terimleri Nelerdir? (Detaylı)

Roleplay Terimleri

Herhangi bir oyunda rol yapma sunucularına girdiğiniz zaman kullanabileceğiniz roleplay terimleri hakkında sizlere kapsamlı bir rehber sunuyoruz. Bu rehber içerisinde yer alan tüm terimler global olarak oyunlarda kullanılan ortak terimlerden oluşmaktadır.

Roleplay nedir?: Oyun dünyasında sıkça gördüğünüz roleplay bir insanın sanal ortamda kendi karakteri dışına çıkarak tamamen oluşturduğu veya seçtiği karakteri yansıtmasıdır. Oyun dünyasında genellikle GTA V, GTA SA ve benzer sunucularda rol yapmak yaygın bir alışkanlıktır. Sadece bunun üzerine açılmış rol yapma sunucuları bile bulunmaktadır.

Roleplay Terimleri Nelerdir?
Roleplay Terimleri Nelerdir?

Roleplay Terimleri

Aşağıya anlamlarını, kısaltmalarını ve nerede kullandıklarını yazacağımız roleplay terimleri en çok kullanılan terimler arasından seçilmiştir. Bunlar ise;

RPG: Rol yapma oyunları anlamına gelen RPG tam yazılışı ile “RolePlayGaming” olarak yazılır. Oyun sektöründe oldukça popüler bir oyun kategorisidir. Türe ait ilk oyun 1974 yılında yayınlanmıştır.

IC: Tam yazılışı “In Character” olan bu roleplay terimi oyun içerisindeki karakterinize bağlı kalmanız gerektiği anlamını taşır. Rol dışına çıkamaz, oluşturduğunuz veya oynadığınız karakterin dışında konuşamayacağınızı belirtir.

OCC: (Out of character) anlamını taşıyan bu terimde karakter dışı konuşmalarınızı yapabilirsiniz. Yani karakter dışına çıkarak gerçek kişiliğiniz ile normal bir şekilde konuşabilirsiniz.

Mixing: IC ve OCC terimlerinin karışık halidir. Hem oyun içi karakterinizle hem de kendi benliğinizle hareket etmenin gerektiği durumlarda kullanılır.

Non-rp: Rola uygun olmayan yani rol dışı terimlerde kullanılan tanımlama terimidir.

Meta Game: Oyun içerisindeki sanal dünyanın dışına çıkarak gerçek hayattan bilgi verildiği durumlarda MG terimi kullanılır.

Power Game: Aşırı güç anlamına gelen bu terim gerçek hayatta yapılması imkansız şeylerin oyun içinde yapıldığı durumlarda kullanılır.

Force RP: Bir rol döndüğü sırada başka bir karakterin sizi zorunlu olarak bir role büründürme durumudur. Genellikle zorla alıkoyulma veya ani aldığınız saldırı gibi durumlarda kullanılır. Bu tür durumlarda yapmanız gereken korku/gerçeklik rolüne bürünmenizdir.

Fear RP: Herhangi bir role zorlandığınız veya başınıza kötü bir şey geldiği zaman girmiş olduğunuz korku durumunun rol halidir.

Offroad: Gerçek hayattaki trafik ve araç kurallarının oyunda da geçerli olduğu durumdur.

Bunny Hopp: Oyunda oynamış olduğunuz karakteri hızlandırmak için yapmış olduğunuz sürekli zıplama gibi durumlarda kullanılan roleplay terimleri arasındadır. Birçok rol sunucusunda yapılması yasaktır.

Fail RP: Rol bozma veya rolde çuvallama anlamına gelir. Başka birinin sizi role zorlaması, saldırması veya anlık gelişen bir durumda ayak uyduramazsanız çuvallarsınız. Rol sunucularında rol bozma durumları yasaktır.

Refuse RP: Sadece belirli durumlarda rolü reddetmek için kullanabilirsiniz. Anlık gelişen Force RP durumlarında kullanılması yasaklanmıştır.

Bug Abuse: Sanal dünyada yapılan rol yapmalar sırasında oyunun açıklarını kullanmayı temsil eder. Bu gibi durumlar sunucu yöneticilerine rapor edilmelidir.

Combat Log: Aktif bir rol yapma sırasında oyundan çıkmaya denir. Eğer geçerli bir sebebiniz yoksa muhtemelen kalıcı ceza almanız mümkündür.

Revenge Kill: RK kısaltması ile kullanılan bu terim rol yapma sunucularının tamamında yasaktır. Eğer karakteriniz öldürülmüşse başka bir karakter oluşturarak intikam alamazsınız.

Hazırlamış olduğumuz bu roleplay terimleri genel olarak GTA V, FiveM, MTA, GTA SA MP, Minecraft veya benzer yapıdaki rol yapmaya uygun sunucularda kullanılmaktadır. Sadece fivem terimleri için ilgili yazımıza bakabilir ve tüm terimlere hakim olabilirsiniz.

Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir