Terraria NPC Mutluluk Rehberi

terraria-npc-mutluluk-rehberi

Terraria içerisinde hayatta kalma serüveninizde NPC’ ler sizlere oldukça yardımcı oluyor. Sağladıkları birçok eşya seçeneği ile onları her daim yanınızda hazır tutmak istiyorsunuz. Sizler için getirdikleri bu eşyaların yanında NPC’ ler bir mutluluk değerine de sahip. Oyunda direkt olarak gözükmeyen bu mekanik oldukça detaylı ve kendi kendinize çözebilmeniz için bütün NPC’ ler ile birçok konuşma ve deneme yanılma yapmanız gerekmekte. Sizin bu meşakkatten kurtarmak için hazırladığımız Terraria NPC mutluluk rehberi bilmeniz gereken tüm bilgileri içeriyor olacak.

Terraria NPC Mutluluk Rehberi

İlk olarak NPC mutluluk seviyesi iki işe yaramakta.

  • NPC’ lerin sattıkları eşyaların fiyatını belirler. Mutluluğu yüksek olan NPC’ ler eşyaları size daha ucuza satarlar.
  • Yüksek mutluluğa sahip NPC’ ler Pylon satın almanızı sağlar.

Bunlara ek olarak birkaç özel NPC özelliği de bulunmakta. Örneğin hemşirenin can yenileme ücreti, balıkçının görev ödülü, vergi toplayıcısının para kazancı gibi özellikler de mutluluktan etkilenmekte.

NPC mutluluğu yaşadıkları biyomdan ve yakınında yaşayan NPC’ lerden etkilenmektedir. Bir NPC’ nin mutlu olup olmadığınızı NPC ile konuşurken Happiness (Mutluluk) seçeneğini tıklayarak öğrenebilirsiniz. Her NPC sevdiği, beğendiği, beğenmediği, nefret ettiği biyom çeşitlerine sahip. Eğer NPC sevdiği bir biyomda yaşıyorsa büyük bir mutluluk, beğendiği bir biyomda yaşıyorsa da ufak bir mutluluk kazanır. Bunun tersi beğenmediği ve nefret ettiği biyomlar için geçerli.

Aynı kural yakınında yaşan NPC’ ler için de geçerli. Her NPC’ nin sevdiği, beğendiği, beğenmediği, nefret ettiği NPC’ ler var ve onlarla yakın yaşamalarına göre mutlulukları değişiyor. Ayrıca NPC gruplarınızı küçük tutmalısınız.  Bir NPC iki ya da daha fazla NPC ile yakın bölgede yaşıyorsa mutluluk değeri düşüyor. Ayrıca yakında ikiden fazla, 120 blok çevresinde üçten fazla NPC yoksa mutluluk buff’ı kazanıyorlar.

NPC mutluluğunu optimize etmek için birbirini beğenen küçük NPC grupları kurmalısınız. Hangi NPC’ leri mutlu etmek istediğinize karar verirsiniz. Tüm NPC’ leri maksimum mutluluk seviyesinde tutmanız mümkün değil.

Sizler için hazırladığımız Terraria NPC mutluluk rehberi oyunda NPC’ ler ile olan ilişkilerinizde yol gösterici olacak. Daha fazla oyun rehberi için sitemizi takipte kalın.