Oyun Rehberleri

Don’t Starve Sonbahar Rehberi

Dont-Starve-Sonbahar-Rehberi

Don’t Starve içerisinde hayatta kalma maceralarına oyuncular genel ayarlarda sonbahar mevsimi içerisinde başlayacaklar. Bu mevsim oyunda en az tehlikeye sahip mevsim olduğundan hayatta kalmak da oldukça kolay. Tek mevsim tehlikesi bulunuyor ve o da mevsimin ikinci seferine kadar kendini göstermiyor. Bu mevsim oyuncular için genellikle kışa hazırlanma ile geçmekte. Sizler için hazırladığımız Don’t Starve Sonbahar Rehberi içerisinde mevsimde neler yapmanız ve sonraki mevsimlere nasıl hazırlanabileceğiniz gibi konulara değineceğiz.

Don’t Starve Sonbahar Rehberi

Eğer ayarlarda hiçbir değişiklik yapmadıysanız ilk gününüzde çiçek desenli girişinizin altında sonbahar mevsiminde başlayacaksınız. Etrafta birçok çiçek bulunuyor olacak. Acele edip çiçekleri toplamanıza gerek yok. İleride çiçekleri toplayarak ve yaprakları yiyerek akıl sağlığı ve can kazanabilirsiniz. Ancak çiçekler daha çok kelebekleri çekmek için kullanılıyor ve bir adet kelebek kanadı 8 can değerini yeniliyor. Ayrıca oyunda tecrübeli oyuncular için delilik korkulacak bir durum değil. Gölge yaratıklarını vurkaç taktiği ile kesmek oldukça basit. Ayrıca bunlar genelde en çok iki tane ortaya çıkıyorlar. Bunlar dışında etrafınızda otlar, fidanlar, çakmak taşları, ağaçlar, havuçlar ve böğürtlenler olacak. İşte odaklanmanız gereken materyaller onlar.

Ekranınızın sol tarafında üretim menüsünü görebilirsiniz. Nasıl yapıldığınız bildiğiniz sürece gerekli olan materyalleri toplayarak ihtiyacınız olan eşyaları üretebilirsiniz. Bir kazma ve balta yaparak etrafınızdaki ağaç ve taşları kırabilirsiniz. Oyunca iki çeşit ağaç bulunuyor. Bunlardan huş ağacı yenilebilir yemişler düşürecektir ve erken oyunda iyi bir yiyecek kaynağıdır. Ancak ağaç keserken dikkatli olmanızda fayda var. Ağaç gardiyanı ya da Birchnutter isimli yaratıklar düşen ağaçlar için intikam peşinde sizi kovalayabilirler. Ağaç gardiyanı vurkaç taktiği ile kolay kesiliyor ancak diğer yaratığa normal ağaç gibi vurmanız gerektiğinden biraz zorlu olabilir. Bu iki yaratıkta oyunun ileriki safhalarında ihtiyacınız olacak Living Log düşürmekte.

Başlangıç alanını terk etmeden önce yeterince yiyeceğe ve ateş yakacak malzemeye sahip olduğunuzdan emin olun. Karanlıkta kaldığınızda Charlie’ nin sizi yakalamasını istemezsiniz. Dünyayı keşfederken arayacağınız birkaç şey bulunuyor. Bunlar; Pigmenler, Mağara girişleri, örümcekler, taş bölgeleri, Clockworkler, MacTusk kampları, Dragon Fly çölü, solucan delikleri, Pig King, Beefalolar, Bataklıklar ve güzel kaynaklara sahip mekânlar. Bunların tamamını tahminen 5. gün civarlarında bulmalısınız.

Dünyayı keşfettikten sonraki adım ise kendinize bir üs kurmak. Keşif sırasında yeterince malzeme toplamış olmalısınız. Bununla bir adet Firepit ve Science Machine yapabilirsiniz. Bu ikisini yaptıktan sonrasındaki adımınız ise Alchemy Engine ve Prestihatitator için malzeme toplamak. Prestihatitator yaptıktan sonrasında ise direkt olarak Shadow Manipulator elde etmeye çalışmalısınız. Bunların yanında bir adet Crockpot, Ice Box yapmalı ve mağaraya inerek Lanturn için biraz Light Bulb toplamalısınız. Crockpot yemek yapmanızda yardımcı olacak eşyadır. Lanturn ise basitçe iyi bir ışık kaynağı.

Şimdi ise sıra yemeğe geldi. Gerçek yemeğe. Tarlalar sanılanın aksine çokta kullanışlı değiller. Bir tek güzel hasadı var ve elde etmek fazla masraflı. Bunun yerine ete ve böğürtlene odaklanabilirsiniz. Bir adet kürek yaparak böğürtlen çalıları ve fidanları toplayın. Bunları daha sonra üssünüze yakın bir yere ekin. Böğürtlen çalılarının ve otların gübrelenmesi gerekiyor. Bu sebeple keşifleriniz sırasında biraz dışkı ve çürümüş yiyecek elde etmelisiniz. Ayrıca bal için Bee Box’ da yapabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken bunu biraz üssünüzden uzakta yapmak. Çünkü arılar ilkbahar mevsiminde saldırgan hale geçiyorlar. Son olarak yapmanız gereken yerdeki toprakların üstünü açarak ayak izlerini takip etmek. En sonunda karşılaşabileceğiniz üç adet şey var. Bunlar; varg, ewkus ya da koalaphant. Koalaphant karşılaşmayı istediğiniz şey. Onu yakalayıp öldürerek lezzetli etini yiyebilirsiniz. Ayrıca hortumunu kış kıyafeti yapmak için kullanacaksınız.

Şunu unutmamalısınız ki asla üssünüzde güvende değilsiniz. Rastgele zamanlarda Hound isimli köpekler saldırıya geçecekler. Bunlar üç farklı türde bulunabiliyorlar. Normal olanları vurkaç taktiğiyle basitçe öldürebilirsiniz. Buz türündekiler ise buz hasarı uygularlar ve öldüklerinde yakındaki düşmanlara alan hasarı verirler. Ateş türündekiler ise etraflarındaki her şeyi ateşe verdiklerinden üssünüzden uzakta öldürmenizde fayda var.

Kışa hazırlanmak için yapmanız gerekenler basit. 3 şeye ihtiyacınız var. Bunlar; Thermal Stone, Breazy Vest ve Winter Hat. İpek elde etmek için örümcekleri öldürebilirsiniz. Beefalo Yünü elde etmek için geceleyin Beefalolar uyurken onları tıraş edebilirsiniz. Alternatif olarak Beefaloları öldürebilir ve et ile yün elde edebilirsiniz. Ayrıca eğer boynuz düşürebilirseniz daha iyi bir kış elbisesi yapabilirsiniz. Ayrıca iyi bir yiyecek stoğuna sahip olduğunuzdan emin olun.

Don’t Starve Sonbahar Rehberi oyundaki ilk mevsiminizde hayatta kalmanıza ve diğer tehlikelere hazırlanmanızda yardımcı olacak. Daha fazla oyun rehberi için sitemizi sık sık ziyaret edin.

Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir