Oyun Haberleri

Kick’ten Sonra Twitch’e Erişim Engeli Getirildi!

Kick'ten Sonra Twitch'e Erişim Engeli Getirildi!

Büyük bir çoğunluğu oyuncu topluluğundan oluşan Twitch’e Milli Piyango İdaresi tarafından erişim engeli getirildi. Geçtiğimiz günlerde alınan bir kararla birlikte, Twitch erişim engeli ile karşı karşıya kaldı. Alınan bu karar, günün yorgunluğunu sevdiği yayıncıların açtığı canlı yayın izleyerek geçirmek isteyen kullanıcıları üzdü. Türkiye’ye henüz yeni adım atmaya çalışan başka bir canlı yayın platformu olan Kick için de benzer şekilde erişim engeli getirilmişti. Uygulanan erişim engeli hakkında merak edilen bütün soruların yanıtlarına bu içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Dün ise Kick için getirilen erişim engelinin bir benzeri bu platform için de uygulandı. Milli Piyango İdaresi kararıyla erişim yasağı getirilen Twitch’e erişmek ise mümkün değil. Şu anda Twitch.tv sitesine girildiğinde kullanıcılar aşağıdaki BTK uyarısıyla karşılaşıyor:

twitch.tv, 22/02/2024 tarihli ve 2024/7 sayılı Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla erişime engellenmiştir.

Twitch’e Neden Erişim Engeli Getirildi?

Henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadığı için Twitch’e neden erişim engeli getirildiği sorusunun yanıtını net bir şekilde veremiyoruz. Ancak Twitch için alınan erişim engeli kararının Milli Piyango İdaresi tarafından gerçekleştirilmesi, kumar yayınlarından dolayı böyle bir erişim engeli getirilmiş olabileceğini düşündürüyor. Bu durumun bir benzeri Kick platformunda da yaşandı.

Kick için getirilen erişim engelinden kısa bir süre sonra Kick’in yetkilisi tarafından yapılan açıklama, Kick canlı yayın platformu üzerinde yayın açan yayıncıları ve Kick izleyicilerini bir nebze olsun rahatlatmıştı. İşte o açıklama;

BTK bizden Kick’teki kumarla ilgili içerikleri kaldırmamız için bir istekte bulunmadı. Hiçbir uyarı yapmadan siteye erişimi engelledi. Kick olarak 24 saat içinde, BTK’nın isteğince sitemizdeki Casino bölümünü Türkiye’den bağlanan kullanıcılar için YASAKLAYACAĞIZ.”

Erişim Engelinden Sonra Yayıncılar Yayın Açılabilir mi?

Bu platform üzerinden canlı yayın açanların birçoğu, yayınları yönetebilecekleri panellere erişemedikleri için şu anda normal yollardan yayın açılamıyor. Uzun süredir yayıncılık yapanlar, sahip oldukları izleyici kitlesini kaybetmemek için alternatif canlı yayın platformlarına yönelmiş durumda. Bu platformların başında da herkesin tahmin edebileceği üzere YouTube geliyor.

Yayıncıların çoğunun bir anda YouTube üzerinden canlı yayın açmasıyla birlikte, izleyici kitlesinin aklına “YouTube için erişim engeli gelir mi?” sorusu geldi. Şu an için böyle bir şeyin yaşanması pek mümkün görünmüyor, ancak ilerleyen zamanlarda neler olabileceğini bilemiyoruz. Eğer YouTube için de erişim engeli gelirse, yeni yayın platformları araştırılabilir.

İzlemekten keyif aldığınız Twitch yayıncılarının yeni yayın platformları hakkında bilgi sahibi olmak için Twitter hesaplarına veya Discord sunucularına göz atabilirsiniz. Böylece sevdiğiniz yayıncıları başka bir platform üzerinden de olsa izlemeye devam edebilir ve kendilerine bu şekilde destek olabilirsiniz.

Twitch Erişim Engeli Ne Zaman Kalkar?

Güncel durumla ilgili net bir gelişme olmadığı için platforma uygulanan erişim yasağının tam olarak ne zaman kalkacağını bilemiyoruz. Ancak bildiğimiz tek bir şey var, o da Twitch Türkiye tarafının son dönemlerde oldukça ilgisiz olmasıdır. Hem yayıncılar hem de süreci yakından takip eden izleyiciler Türkiye kısmının ilgisizliğinden şikayet ediyor. Bu da platform için getirilen erişim yasağının bir süre daha devam edebileceğinin sinyallerini veriyor.

Herkesin keyifli vakit geçirdiği ve ülkemizde de en çok tercih edilen canlı yayın platformu için getirilen bu erişim engelinin kaldırılması için gerekli adımların hızlıca atılmasını umut ediyoruz. Böylece insanlar alışkın olduğu platformu kullanmaya devam edebilecektir. Twitch erişim engeli hakkında düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Sizce bu erişim engeli ne kadar daha devam edecek? Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak oyunlar ve oyun dünyasıyla ilgili çok daha fazla habere ulaşabilirsiniz!

https://oyuncukonseyi.com/haberler/

Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

Crossroads Inn 2
Oyun Haberleri

Crossroads Inn 2 Duyuruldu!

Orta çağda gerçek zamanlı olarak han işlettiğimiz ve oldukça eğlenceli içerikleriyle karşımıza çıkan oyunun yeni sürümü duyuruldu. Crossroads Inn 2 Steam'de açıldı ve bazı detaylar paylaşıldı. Klabater firması tarafından geliştirilen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir