Oyun Rehberleri

Stardew Valley Maden Rehberi

Stardew-Valley-Maden-Rehberi

Stardew Valley oyunundaki en iyi eşyalara sahip olmak istiyorsanız madeni keşfetmeniz büyük önem taşıyor. Maden hem kendiniz hem de tarlanız için oldukça güzel eşyalar üretebileceğiniz malzemelere ev sahipliği yapıyor. Maden oyunda 5. güne ulaştığınızda Jojo Mart’ ın yolu engelleyen taşı ortadan kaldırmasıyla açılıyor. Bu aşamadan itibaren madene giderek derinleri keşfedebilir, mining yeteneğinizi geliştirebilir ve değerli malzemeleri toplayabilirsiniz.  Hazırladığımız Stardew Valley Maden Rehberi madende başarılı olmak için bilmeniz gereken her şeyi size öğretecek.

Stardew Valley Maden Rehberi

Madene daha hızlı ulaşmak için tarlanızın kuzey çıkışından çıkın. Çadırın arkasında dolaşarak doğu kısmına devam edin. Burada madene ve maceracılar birliğine giden köprüyü bulabilirsiniz. Madene ilk girişinizi yaptığınızda birliğin lideri sizi karşılayacak ve size bir kılıç hediye edecek. Buradan sonra tek yapmanız gereken alt kata inen merdiveni kullanmak.

Maden her girişinizde rastgele olarak yeniden oluşacak. Madende indiğiniz derinliğe göre değişen biyomlar yer almakta. Rastgele oluşma ise, aynı kata tekrar geldiğinizde taşların ve canavarların yeniden ortaya çıkacağı anlamına geliyor. Yani ne zaman canınız isterse o zaman tekrar gelerek oradaki eşyaları tekrar tekrar toplayabilirsiniz. Bu da belirli derinliklerde ortaya çıkan taşlar ve canavarları bulmak için oldukça işe yarıyor.

Madende indiğiniz her 5 seviye için geri dönmenizi sağlayacak bir asansör bulacaksınız. Derinlere indikçe canavarlar daha çetin olacak ve değerli madenleri bulma şansınız artacak. Yine de gece saat 2’ den önce evde olmanız gerekiyor. Enerjiniz bitsin ya da bitmesin bu saati geçirdiğiniz an karakteriniz uyuya kalacak. Bu da gereksiz yere altın kaybetmenizi sağlayacak. Eğer canavarlar tarafından öldürülürseniz de biraz eşya ve altın kaybedeceksiniz. Bu sebeple hem yanınızda can ve enerji veren eşyalar taşımalı hem de gece olduğunda eve dönmelisiniz.

Sizi bir sonraki seviyeye götürecek olan merdiven kat içerisinde rastgele olarak oluşmaktadır. Bir kayanın altında ya da bir canavarı öldürdükten sonra ortaya çıkabilir. Bazen alanda bir sis olacak ve canavarların yaklaştığını gösteren bir ses duyacaksınız. Bu durumda kattan ayrılmak için öncelikle canavarların hepsini kesmeniz gerekiyor.

Mining yeteneğine seviye atlatmak için madende taş, maden ve mücevherleri toplamanız gerekiyor. Daha değerli malzemeleri topladıkça daha çok deneyim puanı kazanırsınız. Bu yetenekte seviyeniz yükseldikçe kazma kullanmakta uzmanlığınız artacak ve daha az enerji kullanarak daha çok maden kazabileceksiniz. Ayrıca daha iyi kazma geliştirmelerinin de kilidini açacaksınız.

Şimdi de madende işinizi kolaylaştıracak birkaç yararlı tüyo paylaşalım.

  • Her zaman yeterli miktarda yiyecek getirin. Yiyeceği dilerseniz satın alabilir ya da kendi sebzelerinizi getirebilirsiniz. Ayrıca oyunda ilerlediğinizde kendi yemeğinizi pişirme imkânınız da olacak. Madende can ve enerji yenilemek için yiyecekler oldukça önemli.
  • Maden 5’ in katları şeklinde ilerlediği için oyuncular hızlıca daha iyi eşyalar için daha derinlere inmeye çalışıyor. Madene her keşfe çıktığınızda 5 kat inmeniz ve asansörü aktifleştirdikten sonra dönmeniz sizin için daha iyi olacaktır.
  • Madende zor düşmanlarla karşılaştığınızda ya da saat geç olduğunda merdiveni kullanarak da geri çıkabilirsiniz. İster asansörü isterseniz de merdiveni kullanın kat 0’ ı seçtiğinizde madenin girişine çıkarsınız.
  • Oyunda canavarlar ile savaştığınızda da Combat yeteneğiniz gelişir. Eğer bir kattaki canavarlarda zorluk çekiyorsanız büyük ihtimalle bu yetenekteki seviyeniz henüz gereken miktarda değildir. Önceki katlarda geliştikten sonra buraya tekrar gelmeniz daha iyi olacaktır.
  • Savaş deneyiminiz tabii ki önemli ancak kullandığınız silah kadar önemli değil. Madende derinlere indikçe güzel silahlar bulabiliyorsunuz. Ancak iyi silahlar için asıl kaynağınız daha önce bahsettiğimiz maceracılar birliği olacaktır. Burayı madenin sağında bulabilirsiniz.
  • Canavarlarla savaşırken silahınızla yaptığınız vuruşlar rakibi geri sektirecektir. Bu mekaniği canavarları istediğiniz yere konumlandırmak için kullanabilirsiniz. Bu şekilde canavarları duvar köşesine sıkıştırarak kolayca kesebilirsiniz.
  • Maden seviyesi 30-39 seviyelerine ulaştıktan sonra madende karanlık bölgelere denk gelmeye başlayacaksınız. Bu kısımlarda keşifleriniz için yanınızda meşale de getirmeniz gerekecek.

Sizlerle Stardew Valley Maden Rehberi içerisinde madende başarılı olmanız için bilmeniz gereken her şeyi paylaştık. Daha fazla oyun rehberi için sitemizi sık sık ziyaret etmeyi unutmayın.

Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir