Oyun Rehberleri

Skyrim Okçuluk Rehberi

Skyrim-Okculuk-Rehberi

Skyrim içerisindeki okçuluk yeteneği thief sınıfının altında yer almaktadır ve bu yetenekte gelişmek yaylarla daha fazla hasar vermenizi ve yay kullanırken işinizi kolaylaştıracak birçok perk açmanıza imkân tanıyacaktır. Sizin için hazırladığımız Skyrim Okçuluk Rehberi bu yetenekte nasıl gelişebileceğinizi, öğretici lokasyonlarını ve perklerin yararlarını içermektedir.

Skyrim Okçuluk Rehberi

Okçuluk özellikle oyunda Dragonrend isimli nidaye öğrenene kadar Ejderleri kesebilmeniz için oldukça işe yarayan bir yetenektir. Bu sayede uzaktan hasar vererek Ejderin canını azaltabilir ve yere inmesi için zorlayabilirsiniz. Ayrıca okçuluk kendi başına da özellikle gizlilik ile birleştiğinde ölümcül bir yetenektir.

Gizlilik ile ok attığınızda fazladan gizlilik hasarı da uygularsınız. Ok attığınız mesafeye bağlı olarak düşman tarafından görülmeden önce birkaç ok atabilir ve çoğunlukla düşmanınızı sizi bulamadan öldürebilirsiniz. Öldürme imkânınız olmasa bile gizlilik ile ok atışı yaparak savaşı başlatabilir ve rakibe savaş başlamadan yüklü bir hasar verebilirsiniz. Bu oyun tarzı özellikle zehirler ile birleştirildiğinde oldukça etkili olmaktadır.

Oklar ayrıca gizli halde attığınızda rakibin dikkatini dağıtmak için de kullanılabilir. Bu sayede gruptaki düşmanları ayırabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken husus okunuzu buldukları anda sizi aramaya başlamalarıdır.

Yetenekte gelişmek için ok ile düşmanlarınıza hasar vermelisiniz. Ayrıca oyundaki öğretici NPC’ ler aracılığıyla da yetenekte seviye atlama imkânınız var. Yeteneği hızlı bir şekilde geliştirmek istiyorsanız Dark Brotherhood görev zinciri sonunda elde edeceğiniz Shadowmere isimli atı kullanabilirsiniz. Bu atı hedef tahtası yaparak oklarınızı atabilirsiniz. Oldukça yüksek bir can değerine sahip olduğundan yeteneği son seviye yapmanızda oldukça yardımcı olacaktır.

Öğretici NPC olarak Riverwood bölgesinde bulabileceğiniz Faendal sizi 50 seviyeye kadar yükseltebilmekte. Buradan sonra ancak Thieves Guild üyesiyseniz Niruin’ in yardımından faydalanabilirsiniz. Angi’nin Kampına giderek burada 5 seviye okçuluk yükseltmeniz mümkün. Ayrıca burada okçuluk için olan kitabı da bularak 1 seviye yükselebilirsiniz.

Okunuzu atarken diğer oyunlardaki gibi kafaya hedef almanıza gerek yok. Skyrim içerisinde kafadan vuruş size bir avantaj sağlamamakla birlikte sadece küçük bir hedefle işinizi zorlaştırıyor. Aksine rakiplerinizin gövdesine nişan almalısınız. Eğer rakibiniz sizden uzaktaysa biraz daha yukarı nişan alabilirsiniz. Oyunda oklar havada uçarken yerçekiminden etkilenerek zamanla aşağı doğru kayarlar.

Okçuluk yeteneğinizi geliştirerek oyunda açabileceğiniz perkler şu şekilde;

  • Overdraw: Her seviyede okçuluk hasarınızı %20 arttırır. Maksimum seviyeye ulaştırdığınızda okçuluk hasarınızı ikiye katlar.
  • Eagle Eye: Yayınızı gerdikten sonra blok tuşuna basarak yakınlaştırma yapabilirsiniz.
  • Steady Hand: Yakınlaştırma kullandığınızda zamanı yavaşlatır.
  • Power Shot: Oklarınız özellikle büyük rakipleri %50 ihtimalle sendeletir.
  • Quick Shot: Oku %30 daha hızlı gerersiniz.
  • Critical Shot: Okunuza kritik hasar verir.
  • Hunter’s Discipline: Cesetlerden iki kat daha fazla ok toplamanızı sağlar.
  • Ranger: Yayınız geriliyken daha hızlı hareket edersiniz.
  • Bullseye: %15 ihtimalle rakibi 3 saniyelik felç edersiniz.

Hazırladığımız Skyrim Okçuluk Rehberi yetenekte son seviyeye ulaşmak için tüm yapmanız gerekenleri sizlere öğretiyor. Daha fazla oyun rehberi için sitemizi takip edebilirsiniz.

Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir