Manor Lords FPS Arttırma Rehberi! Birkaç Adımda Akıcı Oyun Deneyimi

Manor Lords FPS Arttırma Rehberi

Manor Lords gibi şehir kurma oyunlarının kronik sorunlarından biri de anlık FPS düşüşleridir. Şehir kalabalıklaştıkça yaşanan performans kayıpları oyuncuları oyundan soğutuyor. Bu yazımızda yer vereceğimiz Manor Lords FPS arttırma yöntemleri, akıcı bir oyun deneyimi elde etmeyi mümkün hale getiriyor.

Manor Lords FPS Arttırma Yöntemleri Nelerdir?

 • Oyun İçi Grafik Ayarlarını Değiştirmek
 • Ekran Kartı Sürücülerini Güncellemek
 • Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatmak
 • Oyun Dosyalarını Doğrulatmak
 • Windows Yüksek Güç Modunu Etkinleştirmek

Yukarıdaki Manor Lords FPS arttırma yöntemlerinin her bilgisayarda farklı sonuçlar gösterebileceğini hatırlatmak isteriz. Hadi bu yöntemlere daha yakından bakalım.

Oyun İçi Grafik Ayarlarını Değiştirmek

Manor Lords performans sorunları ile karşılaşan oyuncular, oyun içi grafik ayarlarında yapacakları değişiklikler ile FPS değerlerini yükseltebilir. İşe performans odaklı Manor Lords grafik ayarları:

 • Çözünürlük: 1920 x 1080 (Monitörün desteklediği en iyi çözünürlük)
 • Kenar Yumuşatma: FXAA veya Kapalı
 • Dikey Senkronizasyon (Vsync): Kapalı
 • Azami Kare Hızı: Sınırsız
 • Keskinleştirme: Kapalı
 • Tarayıcı Kalitesi: Orta veya Düşük
 • Gölge Kaliteli: Düşük
 • İleri İşleme Kalitesi: Orta veya Kapalı
 • Yansıyan Işık Bulanıklığı: Kapalı
 • Hacimsel Bulutlar: Kapalı
 • Yüzey Dokusu Çözünürlüğü: Orta veya Düşük
 • Görüş Mesafesi: Düşük
 • Çim Sıklığı: Düşük
 • Çim Mesafesi: Düşük
 • Yeşillik Kalitesi: Orta veya Düşük

Yukarıdaki grafik ayarlarına ek olarak “Kenar Yumuşatma” seçenekleri arasında bulunan FSR veya DLSS teknolojileri de kullanılabilir. DLSS destekleyen ekran kartlarına sahip oyuncular, “Dinamik DLSS” ayarını açık olarak değiştirip DLSS Kalitesi seçeneğini “Kalite” moduna alabilir.

DLSS destekleyen ekran kartı bulunmayan oyuncular ise FSR teknolojisinden faydalanabilir. FSR kalitesi seçeneğinde “Kalite” modu seçilebilir. Böylece maksimum FPS değerlerine rahatlıkla ulaşılabilir.

Ekran Kartı Sürücülerini Güncellemek

Manor Lords FPS arttırma yöntemlerinden biri de en güncel sürücüleri kullanmaktır. Ekran kartı sürücülerini güncellemek Manor Lords’da olduğu gibi diğer oyunlarda da FPS arttırmaktadır. Mevcut ekran kartı sürücüsünü bilgisayardan tamamen kaldırıp en güncel sürücüyü yüklemek için DDU (Display Driver Uninstaller) isimli programdan yararlanılabilir.

Bu program üzerinden ekran kartı sürücülerini bilgisayardan tamamen sildikten sonra NVIDIA veya AMD internet sitelerinde yayımlanan en güncel sürücüler indirilip kurulabilir. Aynı zamanda kurulum tamamlandıktan sonra ekran kartı denetim masasında ince ayarlamalar yapılabilir.

Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatmak

Arka planda açık olan uygulamalar, Manor Lords oyun deneyiminizi olumsuz etkileyebilir. Özellikle internet tarayıcıları, Steam indirmeleri vb. gibi uygulamalar bilgisayarın performansını çok fazla etkilemektedir.

Oyuna girmeden önce ihtiyaç duyulmayan bütün uygulamalar ve hatta hizmetler kapatılmalıdır. Çünkü arka planda çalışan uygulama ve hizmetler güç tüketimini arttırarak oyuna ayrılan gücün düşmesine neden olur.

Oyun Dosyalarını Doğrulatmak

Manor Lords FPS arttırma rehberimizde yer verdiğimiz yöntemleri uygulamanıza rağmen FPS değerlerinde pek değişiklik olmadıysa sorun oyun dosyalarında olabilir. Basit bir şekilde oyun dosyalarını doğrulayarak hatalı veya eksik olan dosyaların temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Manor Lords’u Steam üzerinden indirdiyseniz, Steam kütüphanenizde oyuna sağ tıklayın ve özellikler penceresini açın. Açılan ekranın sol tarafındaki “Yüklü dosyalar” menüsüne girin ve son olarak “Oyun dosya bütünlüğünü doğrula” butonuna tıklayın.

Eğer Xbox Game Pass ile oynuyorsanız, Xbox uygulamasını açın ve sol menüden oyuna sağ tıklayıp “Yönet” seçeneğine girin. Karşınıza gelen ekranda “Dosyalar” sekmesine geçiş yapıp “Doğrula ve Onar” butonuna tıklayın.

Windows Yüksek Güç Modunu Etkinleştirmek

Birçok oyuncu Windows güç modunu “Dengeli” olarak kullandığı için oyunlardan istedikleri performansı alamıyor. Çünkü varsayılan olarak dengeli seçilen bu ayar işlemcinin yalnızca ihtiyaç anlarında tam gücünde çalışmasını sağlar. Bu da oyunlarda anlık güç gerektiren durumlarda performans düşüşlerine neden olabiliyor.

Windows güç seçenekleri menüsünde girip güç modu “Yüksek Performans” olarak değiştirilerek işlemcinin her zaman için tam performans ile çalışması sağlanabilir.

Sonuç

Manor Lords FPS arttırma rehberimizde en iyi performans değerlerini elde etmek için yapılabileceklere yer verdik. Bu yöntemleri kullandıktan sonra elde ettiğiniz FPS artışını yorumlar kısmından yazabilirsiniz. Ayrıca oyuncukonseyi.com/manor-lords-baslangic-rehberi/ bağlantısına tıklayarak ulaşabileceğiniz Manor Lords başlangıç rehberi içeriğimizden kolayca gelişmenizi sağlayacak taktiklere göz atabilirsiniz.

Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

Kaydır Gelsin!

Football Manager 2022 Çıkış Tarihi Açıklandı!

Football Manager 2022 Çıkış Tarihi Açıklandı!

Her yıl kendini yenileyen Football Manager oyun serisi önümüzdeki yıl da bir çok yenilikle birlikte çıkış yapacak. Futbol sporuna gönül vermiş oyuncular için Sports Interactive tarafından geliştirilen Football Manager 2022
Palworld FPS Arttırma Rehberi

Palworld FPS Arttırma Rehberi | En İyi Grafik Ayarları

Palworld FPS arttırma rehberi içerisinde oyunu en yüksek FPS değerlerinde deneyimleyebileceğiniz ayarlara yer vereceğiz. Erken erişim sürecinde çıkışını gerçekleştiren Palworld, içeriği ve oynanışı sayesinde çok kısa sürede milyonlarca kopya satmayı
Elden Ring Sistem Gereksinimleri

Elden Ring Sistem Gereksinimleri Paylaşıldı!

Oldukça kanser edici oynanışıyla oyuncuları hem sinirlendiren hem de hırslandıran Dark Souls oyununun geliştiricileri yeni bir üzerine çalışıyor. From Software tarafından geliştirilen oyun Elden Ring sistem gereksinimleri paylaşıldı. Peki ya
terraria-baslangic-rehberi

Terraria Başlangıç Rehberi

Terraria birçok oyuncunun beğenisini kazanmış olan oldukça detaylı bir hayatta kalma oyunudur. Oldukça detaylı bir yapıya sahip olan Terraria başlangıçta oyuncuları için zorlayıcı bir deneyim olmaktadır. Oyundaki birçok özellik oyunculara
FF Brasco Valorant Crosshair Ayarları 2021

FF Brasco Valorant Crosshair Ayarları

Fire Flux Esports çok yakın bir zaman önce Valorant E-spor dünyasına katılmış bulunuyor. Takımın Valorant kadrosunda birbirinden yetenekli oyuncular yer alıyor. Brasco'da bu oyunculardan birisi. Henüz nasıl bir nişangah ile
Minecraft Dürbün Yapımı

Minecraft Dürbün Yapımı: Basit Yöntem 2024

Minecraft, uçsuz bucaksız ve sürekli olarak yenilenen bir haritaya sahip. Oyunun sonsuz haritasında keşfedilecek yerlere uzaktan bakmak orada nelerle karşılaşacağını bilmek oyuncuların işlerini kolaylaştırıyor. Minecraft dürbün eşyası sayesinde bunu gerçekleştirmek
age-of-empires-4-mikro-rehberi

Age of Empires 4 Micro Rehberi

Age of Empires 4, gerçek zamanlı bir strateji oyunudur ve gerçek zamanlı savaşlardaki taktikleriniz ve hareketleriniz savaşın sonucunu belirler. Büyük bir orduya sahip olmak kesin zaferi garantilemez. Hangi birimlerin hangi
FIFA 22 Yükleme Ekranında Takılma Sorunu

FIFA 22 Yükleme Ekranında Takılma Sorunu

Electronic Arts'ın geliştiriciliği ve yayıncılığını üstlendiği FIFA 22 neredeyse sorunsuz bir oyun deneyimi sunuyor. Güncellemelerle birlikte bazı düzeltmeler yapılsa da oyuncuların bazıları FIFA 22 yükleme ekranında takılma sorunu ile karşılaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir