Oyun İncelemeleri

House Builder İncelemesi

House Builder İncelemesi

House Builder, adından anlaşılacağı üzere ev tasarladığımız oldukça güzel bir tasarım oyunu. Bu oyunu diğer oyunlardan ayıran faktör ise her nesneyi tek tek yerleştirmemiz. Fakat bunu yaparken geliştirdiğimiz yeteneklere göre hızımızı yükselterek olayı seriye bağlamamız oyuna ayrı bir güzellik katıyor.

House Builder

Yapımcı: FreeMind S.A.
Yayıncı: PlayWay S.A. – FreeMind S.A.
Çıkış Tarihi: 11 Kasım 2021
Steam URL: https://store.steampowered.com/app/1244630/House_Builder/

Oyun yakın zamanda büyük bir güncelleme aldı. Bende bu sayede karşıma çıkan oyunu keşfettim diyebilirim. Bu aralar Steam’in derinliklerinde fazlasıyla vakit geçirdim. House Builder ise 2021 yılında çıkmasına rağmen karşıma yeni gelen bir oyun oldu. Boş vakitlerinizde eğlenceli vakitler geçirmek için kesinlikle denemeniz gereken bu oyuna Steam üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Oyunun halen erken erişimde olduğunu ve geliştirildiğini hatırlatmak istiyoruz. Ayrıca oyunu denememiz için ürün anahtarı gönderen FreeMind S.A. ‘ya teşekkür ederiz. Çok fazla uzatmadan hemen incelememize geçelim.

Nasıl Bir Oyun?

House Builder dünyanın çeşitli ülkelerinde ve coğrafyalarında sıra sıra belirli kalıplarda ev yapabildiğimiz bir tasarım oyunu. İsteğe bağlı dekorasyonda ekleyebildiğimiz bu evleri yaptıkça para kazanıyor ve yeni ev tasarımları açıyoruz.

House Builder Nasıl Bir Oyun?
House Builder Nasıl Bir Oyun?

Oyunda öğretici olarak sağ altta sürekli açıp kapayabileceğimiz bir bilgi penceresi mevcut. Bu sayede hızlı bir şekilde sistemi anlayabiliyoruz. Aynı zamanda seviye sistemi ve yetenek penceresi mevcut.

Yetenek penceresi Steam başarımları ile bağlantılı şekilde çalışıyor. Bu yüzden oyunu tam kavradığınız zaman Steam bildirimleri sizleri şaşırtmasın (:

Grafikler

Böyle oyunlarda genellikle grafiklerin çok üstünde durulmaz. Fakat kullandıkları renk tonlarıyla yapımcılar kolay kolay oyun beğenmeyen benim dikkatimi çekmeyi başardı. Bence oyunun türüne göre oldukça iyi diyebileceğimiz bir grafik kalitesi mevcut.

House Builder Grafikleri
House Builder Grafikleri

Ben en yüksek ayarlarda oynadım. Düşük ayarlarda nasıl göründüğünü bilmiyorum. Fakat sadece kullanılan renk tonları bile puanlamamızı üst noktada tutmaya yetecektir.

Grafikler: 95/100

Sesler

Oyunda beni çeken en büyük ikinci şey oyun müzikleri oldu. Hem huzur içinde ev tasarlıyoruz hem bunu yaparken gerçek anlamda dinlendirici ve keyifli oyun müzikleri dinleyebiliyoruz. Bu tarz kendini tekrar eden oyunlarda müzik çok önemli bir faktördür. Müzik konusunda benden tam puan alan oyunda çevre sesleri bir tık daha iyi olabilirdi. Elbette bu hali ile bile rahatlıkla kendisine çekmeyi başardığını tekrar hatırlatmak isterim.

Sesler: 90/100

Oynanış

House Builder kendi kategorisindeki rakip oyunlar ile benzer özelliklere sahip değil. Çok seri bir şekilde tasarım oluşturabiliyoruz. Bu tasarımları oluştururken kullandığımız materyalleri kendimiz topluyor, sipariş ediyor veya hazırlıyoruz. Bu yüzden sürekli ev mi tasarlayacağım gibi triplere girmiyorsunuz.

Malzemeleri hazırlarken geçirdiğiniz vakitte zaten kafanız dağılmış oluyor. Seviye sisteminde ve yetenek ağacında ilerledikten sonra hızlı bir tasarım anlayışına geçiş yapıyoruz. İşte tam bu noktada karşımıza çıkan oynanış özelliklerini ben fazlasıyla beğendim.

Oynanış: 100/100

Optimizasyon

House Builder için oynanış özelliklerinden az çok bahsettim. Oyunun hızlı ve akıcı bir mekaniği olduğunu sanıyorum ki anlamışsınızdır. Bu noktada inceleme kriterlerimiz arasına giren optimizasyon konusunda oyun benden tam puan aldı. Çok seri şekilde dizdiğim eşyalarda en ufak bir takılma olmadı. Üstelik en yüksek ayarlarda oynarken.. Bu yüzden kolay kolay optimizasyon konusunda tam puan vermeyen biri olarak bu sefer oyunun kategorisini ve akıcılığını göze alarak değişiklik yapacağım.

Optimizasyon: 100/100

Fiyat

House Builder için fiyat konusunda puanlamayı Steam üzerinden yapacağım. Oyun başka platformlarda var mı bilmiyorum. Bu yüzden Steam için oyunun Türkiye fiyatı oldukça uygun. Sadece 25 ₺ gibi bir fiyata satın alabileceğiniz oyun umuyoruz ki dikkatinizi çekecektir. Çerezlik oyun dedikleri türden ve kütüphanenizde mutlaka bulunması gereken bu oyuna fiyat konusunda puanımız yine tam puan olacak. Çünkü erken erişimde unutulan bir oyun değil. Oldukça uygun fiyatlı oyunun halen güncelleme aldığını tekrar hatırlatmak isterim.

Fiyat: 100/100

Sonuç

Özetlemek gerekirse; House Builder halen erken erişim aşamasında olan ve geliştirilmeye devam eden akıcı bir dekorasyon ve inşa etme oyunu. Eğer bu türde oyunları oynamayı seviyorsanız uygun fiyatı ile mutlaka oyun kütüphanesinde olması gereken oyuna bir şans verebilirsiniz. Konsey içerisinde daha fazla inceleme için “oyun incelemeleri” kategorisine göz atmayı unutmayın! Bol eğlenceler.

9.7Kesinlikle Oynanır!
Grafikler
9.5
Sesler
9
Oynanış
10
Optimizasyon
10
Fiyat
10
Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir