League Of Legends Başlangıç Rehberi

League Of Legends Başlangıç Rehberi

Oyuncu dünyasında neredeyse herkes tarafından bilinen bir oyun olmasına rağmen ilk defa oynayacak oyuncular için kapsamlı bir League Of Legends başlangıç rehberi hazırladık. İçinde bulunduğumuz yılda rehberlere baktığımız zaman tüm kaynakların oldukça eski olduğunu gördük. Oyuna eklenen şampiyonlar hakkında bilgilendirmeler yanlış, değişen stratejilerin güncel olmadığı bir ortamda yeni bir başlangıç rehberi kesinlikle gerekiyordu.

League Of Legends Başlangıç Rehberi: Bu Nasıl Bir Oyun?

Bildiğiniz üzere LOL olarak bilinen oyun MOBA türünde ve rekabetçi bir ortamdan oluşuyor. Son zamanlarda kullanıcılarının bir kısmı FPS türü olan Valorant’a geçiş yapsa bile oyunun aktif olarak halen milyonlarca oyuncusu olduğunu belirtmek gerekiyor.

Eski tarihte çıkış yapmış, sürekli güncellenen ve meta dediğimiz trendlerin değişiklik gösterdiği oyunu öğrenmek elbette zaman alacaktır. League of Legends başlangıç rehberi yazımızda bulunan önerileri uygulayarak LOL’ü en kısa zamanda kolay bir şekilde belirleyebilirsiniz.

LOL Oyun Modları

League Of Legends Oyun Modları
League Of Legends Oyun Modları

Öncelikli olarak klasik League of Legends dahil oyunda farklı oynanış sunan modlarda var. Yazının devamında yabancılık çekmemeniz adına oyunun kendi içerisinde barındırdığı modlar hakkında kısa kısa açıklama yapacağız. League of Legends başlangıç rehberi için oyun modlarını içeren bilgiler şu şekilde:

Klasik League Of Legends Modları

  • Sihirdar Vadisi: Oyunun rekabetçi olarak oynanabildiği ve klasikleşmiş halidir. 5v5 şekilde 2 farklı takımın vadiye inmesiyle beraber rekabet başlar. Her ne kadar derecesiz oyun türüde olsa rekabet üst seviyededir. Oyunu en iyi öğrenebileceğiniz türdür. Burada derecesiz maçlar atarak oyunda taktik ve stratejiler geliştirebilirsiniz. Aynı zamanda savaş yeteneklerinizi ve görünüzü daha üst seviyelerle çıkarmanızda mümkündür.
  • ARAM: Eğlence modu olarak geçmektedir. Oldukça küçük ve tek bir koridorda 5v5 olarak rekabet edilir. Gelen şampiyonlar rastgeledir. Hakkınız varsa zarlayarak yeni bir random şampiyona sahip olabilir veya diğer kullanıcıların attığı zarlar sonrası üst kısma düşen şampiyonlardan birini tercih edebilirsiniz.
  • TFT: Klasik League Of Legends dışında strateji oyunu olarak geliştirilmiştir. TFT oynamak için aynı istemci kullanıldığı için kısa bir açıklama yapmak istedik. Normal League Of Legends rekabetinden ayrı olarak bambaşka bir rekabeti sahnelemektedir.
  • Geçici Modlar: Oyun ara sıra oyuncularını eğlendirebilmek adına geçici eğlence modları çıkartıyor. Urf, Rurf, Hepimiz Birimiz İçin vb. isimlerle karşılaşırsanız bunların eğlence modu olduğunu unutmayın.

Biz League Of Legends başlangıç rehberinde genellikle Sihirdar Vadisi ve ARAM üzerine ilerleyeceğiz. Bu yüzden yeni bir oyuncuysanız bu kavramları mutlaka aklınızda tutun.

League of Legends Başlangıç Rehberi: Oyuna Hazırlık!

Eğer oyunu ilk defa indirip giriş yaptıysanız oyuna alışana kadar çok fazla zorlanacağızı bilmelisiniz. Çünkü içerisinde yüzlerce farklı şampiyon barındıran bu oyunu iyi seviyede oynayabilmek birçok şeyi beraberinde getirir.

Mesela her bir şampiyonun yetenek atışlarını ve tahmini hasarlarını beyninize kazımak gibi. Elbette bu durum tamamen iyi seviyede oynamak isteyenler için geçerli. Çünkü oyunun oldukça bilinen ve popüler bir e-spor arenası var.

Eğer sadece öğrenmek için oynuyorsanız 3 tık daha aşağı seviyede zorlanırsınız. Her türlü zorlanacağınızı belirterek League Of Legends başlangıç rehberi detaylarına geçelim.

Rol Seçimi

Oyun 3 farklı koridor, 1 orman ve 1 destek olmak üzere oynanıyor. Yani toplamda 5 kişiden oluşan takımda siz bu görevlerden bir tanesini seçmelisiniz. Eğer oyuna ilk başladığınızda nerede oynayacağınızı kestirirseniz sürekli o bölgede oynayarak kendinizi daha kısa sürede geliştirme imkanı elde edersiniz. Bu sayede oyunu çok daha erken bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Şampiyon Seçimi

Gideceğiniz koridoru ve oynayacağınız main bölgeyi seçtikten sonra o bölgede kullanılan şampiyon türlerine göz atın. Özelliklerini ve yeteneklerini tek tek inceleyin. Kendi oyun tarzınıza uyan 5 şampiyon belirleyin. Bu 5 şampiyonu sürekli oynayarak uzmanlaşmanız çok daha kolay olacaktır. Eğer sürekli şampiyon değiştirerek oynarsanız oyunun temellerini öğrenebilirsiniz fakat tek bir odak noktası olmayacağı için uzmanlık kazanamazsınız. Bu yüzden ilk hedefiniz seçtiğiniz bölgede kullanabileceğiniz 5 şampiyonu ezberlemek ve tüm mekaniklerine hakim olmak olmalıdır.

League Of Legends Şampiyon Seçim Ekranı
League Of Legends Şampiyon Seçim Ekranı

Şampiyon seçimi konusunda bir önemli detay daha var. Oyunda gerçekten hangi rolde oynarsanız oynayın gerçekten eğlenceli ve basit olmak üzere bazı şampiyon detayları oluyor. Eğlenceli olan bir şampiyona yeteneğiniz yoksa zorlamamanız gerek. Bu durumu kabullenmek fazlasıyla önemli bir detay.

Seviyenizi Yükseltene Kadar Sinirlenmeyin!

Oyunu ilk defa oynayanların hemen sinirlenebildiği bilinen bir gerçek. Bu yüzden en azından 50 seviye olana kadar sinirlenmeden öğrenme motivasyonu ile sakin kalmaya çalışın. Çünkü sakin kafayla oynanan bir oyun size çok fazla bilgi ve birikim getirebilir. Nasıl mı? Birisi sizi kestiği zaman o kişiye konsantre olmak yerine sizi nasıl kestiğini, hangi eşyaları kullandığını ve sizin oynadığınız karakterin mekaniklerine hakimiyetinize göz gezdirin. Nerede hata yaptığınızı bulmaya çalışın. Kendinizi geliştirmenin en iyi yolu nerede hata yaptığınızı keşfedebilmek ve bunu kabul edebilmektir.

ARAM İle Kendinizi Geliştirin

League Of Legends oynarken bildiğiniz gibi tüm karakterlere hakim olmak gerekiyor. Bunu yapmanın en kolay yolu ARAM modunda rastgele şampiyonlar ile sürekli oynamak. Günde 5 oyun atıyorsanız 3 sihirdar vadisi ve 2 ARAM olacak şekilde planlama yapın.

Her oyuna girdiğinizde ARAM üzerinde oynayacağınız farklı karakterler sizlerin hızlı bir şekilde oyunu öğrenmenize ve kendinizi geliştirmesine vesile olacaktır.

Video veya Yayın İzleyin

Bu oyunu öğrenirken yapmanız gereken zorunlu unsurlardan bir tanesi canlı yayınları veya video içeriklerini izlemektir. Özellikle oynadığınız rolde oynayan profesyonel e-spor oyuncularını takip ederseniz birçok şeyi hızlıca öğrenebilirsiniz. Oyunun ince detayları sizin en üst liglere tırmanmanıza yardımcı olacaktır.

Saat farkı sebebiyle hangi saatte girerseniz girin Twitch üzerinde canlı yayınlara denk gelmek mümkün. Aynı zamanda Youtube platformunda da profesyonel içerik üreten yüzlerce kişi mevcut. Bunlardan size en uygun olanlarını takibe alın ve fırsat buldukça izleyin.

Metayı Takip Edin

League of Legends başlangıç rehberi yazımızın başında belirttiğimiz üzere oyun sürekli güncellenen bir yapıya sahip. Yani bir hafta A şampiyonu güçlüyken diğer hafta B şampiyonu güçlü olabiliyor.

Bu yüzden meta dediğimiz olayı takip etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Dönemin güçlü şampiyonlarına odaklanmak sizi bir tık daha ileriye taşır. Metayı takip etmek içinde oyunun haftalık güncelleme notlarını takip etmeniz yeterli olacaktır.

Doğru Eşya Seçimi Yapın!

Oyunun yardımcı programlarından bir tanesi olan Blitz veya oyun içerisinde önerilen eşya setleri yerine karşı takıma göre eşya almaya özen gösterin. Bu sayede oyuna etkiniz fazlasıyla artış gösterecektir. Özellikle dereceli maçlarda yardımcı uygulama veya hazır build kullanmamanız oldukça önem arz eder.

Sonuç

League of Legends başlangıç rehberi ile oyuna yeni başlamak isteyenlere güncel ve doğru bilgiler vermeye çalıştık. Eğer oyunda yeniyseniz yorum olarak konu altına oyun içindeki takma isminizi ve etiketini ekleyebilirsiniz. Bu sayede yeni başlayan oyuncular kendi aralarında iletişim kurarak beraber oynayabilirler. Daha fazla oyun rehberleri için ilgili kategoriyi ziyaret edebilirsiniz.

Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

Kaydır Gelsin!

farming-simulator-22-baslangic-rehberi

Farming Simulator 22 Başlangıç Rehberi

Farming Simulator 22 Giants Software tarafından geliştirilip yayınlanan, kendi tarlanızı kurup ekinlerinizi biçebileceğiniz bir oyundur. Oyunda ayrıca dilediğiniz gibi hayvancılık ve ormancılık da yapabilirsiniz. Sizler için bu hayalinizi biraz daha
FM 22 Dengeli Taktik (4-2-3-1)

FM 22 Dengeli Taktik (4-2-3-1)

Football Manager 2022 mekaniklerine düzgün olarak tasarlanmış taktikler bir çok oyuncu tarafından araştırılmaktadır. Bazı oyuncular agresif oyun düzenini ve mentalitesinde oynarken bazı ise daha dengeli oynayarak kariyerlerinde ilerlemeye çalışmaktadır. Oyunu
Dead Island 2 Fast Travel Nasıl Yapılır?

Dead Island 2 Fast Travel Nasıl Yapılır?

Deep Silver Dambuster Studios tarafından geliştirilen Dead Island 2, oyuncuların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Oyun içerisindeki grafikler ve bitmek bilmeyen aksiyonu oyuncular tarafından çok sevildi. Harita çok geniş olduğu için bazı
En İyi 5 FiveM Drift Sunucusu

En İyi 5 FiveM Drift Sunucusu

FiveM sunucularında araba sürmeyi seven oyuncuların sayısı bir hayli fazla. Oyuncular drift sunucularına girerek sevdikleri araba modelleriyle istedikleri gibi drift yapabiliyor. Daha öncesinde böyle bir sunucuda oynamadıysanız sizler için derlediğimiz
Aternos Kullanıcı Adı Doğrulanamadı Sorunu

Aternos Kullanıcı Adı Doğrulanamadı Çözümü

Minecraft oyuncuları Aternos sayesinde herhangi bir ücret ödemeden kendi sunucularını oluşturabiliyor. Aternos üzerinden açılan sunucuların desteklediği mod paketleriyle diledikleri gibi oynayabiliyorlar. Bu hizmet her ne kadar sorunsuz olsa da Aternos
Euro Truck Simulator 2 FPS Artırma

Euro Truck Simulator 2 FPS Artırma

SCS Software tarafından geliştirilen Euro Truck Simulator 2 bundan 10 sene önce çıkış yapmasına rağmen iyi bir oyuncu kitlesine sahip. Yapılan düzenli güncellemeler ve genişletilen haritalar oyunu çok daha iyi
Five-Nights-at-Freddys-Security-Breach-Oyun-Sonlari-Rehberi

FNAF: Security Breach Oyun Sonları Rehberi

Five Nights at Freddy’s Security Breach, Steel Wool Studios tarafından geliştirilip ScottGames tarafından yayınlanan sevilen korku serisinin en yeni oyunudur. Oyunda Freddy Fazbear’s Mega Pizzaplex içerisinde gece vakti sıkışmış olan
Halo Infinite Sistem Gereksinimleri Duyuruldu!

Halo Infinite Sistem Gereksinimleri Duyuruldu!

Oyuncuların merakla beklediği birinci şahıs nişancı oyunu Halo Infinite sistem gereksinimleri ve kaç gb boş alan istediği açıklandı. 343 Industries tarafından geliştirilen oyun 8 Kasım 2021 tarihinde çıkış yapacak. Oyun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir