Espresso Tycoon İncelemesi

Espresso Tycoon İncelemesi

Espresso Tycoon, uzun zamandır yeni oyunların nadir çıktığı tycoon oyunları içerisinde adını söz ettirebilecek potansiyelde bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Yönetim, işletme ve simülasyon türünü bir arada sunuyor. Espresso Tycoon incelemesi de bu oyuna objektif bir bakış katıyor.

Oyunu bazılarınız Steam hesaplarınızda bazılarınız ise Lets Game It Out kanalında görmüş olabilirsiniz. Az çok mantığı birçok kişi biliyordur. Bilmeyenler ise isimden çağrıştırma yapıyordur. Fakat kısada olsa sizlere oyundan bahsetmek istiyoruz.

Espresso Tycoon Nasıl Bir Oyun?

Farklı farklı bölgelerde veya şehirlerde tek amacımız kahve satmak. Bunun için çeşitli lokasyon ve görevlerden bir tanesini seçerek oyuna başlıyor ve bölgenin en popüler kahvecisi olmaya çalışıyoruz. Oldukça sıradan olan bu sistem tatlı grafikler ve çeşitli görevler ile harmanlanmış ve oyuncuların karşısına çıkartılmış. Dilerseniz hep beraber bu sistemi yakından inceleyim. Espresso Tycoon incelemesi;

Espresso Tycoon
Espresso Tycoon oyunundan bir görüntü.

Grafikler

Espresso Tycoon oyununu ilk oynayacağım zaman grafik konusunda beklentim oldukça minimal bir durumdaydı. Fakat oyuna girdiğim zaman grafik konusunda oldukça şaşırdım diyebilirim. Hem oyunda kullanılan renk paleti hem dokular fazlasıyla iyi hazırlanmıştı. Bu tür tycoon oyunları için birçok oyun yapımcısı grafiklere fazla önem vermez. Çünkü tür olarak grafik değil arka planda dönen olayların öne çıktığı bir oyundur. Bu yüzden grafik konusunda puanımızı yüksek tutuyoruz.

Grafikler: 84/100

Sesler

Espresso Tycoon oyununda oyun içi sesler yeterli düzeyde hazırlanmış. Yaptığımız tüm oyun incelemeleri içerisinde sesleri değerlendirirken oyunun hangi türde olduğuna oldukça önem veririz. Simülasyon oyunlarında da sesler büyük bir yere sahip değildir. Fakat bu oyunda kulağı tırmalamayan tatlı müzikler kullanılmış. Kırdığımız puanı neden kırdığımızı soracak olursanız; oyuna ilk girdiğinizde ufak bir korku yaşayabilirsiniz. Yapımcıların artık ilk girişte müzik seviyesini düşük tutması gerekiyor. Bazı oyunlar bunu yaparken bazıları dikkate almıyor..

Sesler: 75/100

Oynanış

Espresso Tycoon kolay bir oynanışa sahip bir oyun. Kendinize has kahve türleri hazırlarken bunu yapılabilecek en kolay ara yüz ile yapmaları benim fazlasıyla hoşuma gitti. Ayrıca kahvenin üstüne yapabildiğimiz özel motiflerde oynanışa başka bir hava katmış diyebilirim. Oyunda bu konuda eleştireceğim en büyük şey bu tarz oyunlarda hızlı büyümeye müsaade edilmemelidir. Maalesef bu oyunda hızlı büyüyor ve gelişiyoruz. Zorluk ne olursa olsun…

Oynanış: 88/100

Optimizasyon

Espresso Tycoon oyununu orta ölçekli bir dizüstü bilgisayar ile deneyimledik. Oyunun başlangıç aşamasında veya ileri aşamasında en ufak bir sapıtma olmadı. Bunların yanında oldukça akıcıydı. Bu yüzden optimizasyon için puanımızda yüksek olacak.

Optimizasyon: 95/100

Fiyat

Ülkemizde yaşanan hızlı kur yükselişleri ve para birimimizin değer kaybetmesi tüm piyasalarda yükselen fiyatlara sebep oluyor. Aynı şey oyun piyasası içinde geçerli. Espresso Tycoon Steam’de 190₺ gibi bir satış fiyatına sahip. Birçok kişi bu fiyatı pahalı bulacaktır lakin dövize çevirdiğimiz zaman oldukça uygun bir fiyatı olan oyun için fiyat konusunda da puanımızı cömert tutacağız. Ayrıca bize oyunu test etmemiz için gönderen PlayWay S.A. ve yapımcı ekibe çok teşekkür ederiz.

Fiyat: 80/100

Özetle; Espresso Tycoon uygun fiyatı ve tycoon oyunlarına renk katacak bir yapım olması sebebiyle türün hayranları tarafından kesinlikle alınmalı ve oynanmalıdır. Size hikaye modunda yüksek saatler sunan oyunu aynı zamanda harita seçerek de oynayabilirsiniz. Eğer simülasyon oyunlarını seviyorsanız bir şans vermeniz gerekecek..

[wp-review]

Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

IXION incelemesi
Oyun İncelemeleri

IXION İncelemesi

Son zamanlarda güzel bir şehir kurma ve strateji türünü bir arada kapsayan yeni bir oyunla karşılaştınız mı? IXION oldukça güzel, sizde farklı bir tat bırakan ve alanında yapılmış gerçekten başarılı
Spacebourne 2 İncelemesi
Oyun İncelemeleri

Spacebourne 2 İncelemesi

Spacebourne 2 incelemesi içeriğinde sizlere oldukça farklı bir oyundan söz edeceğiz. Oyunun artıları ve eksilerini detaylıca ele alacak ve oyun hakkında bilmediğiniz veya duymadığınız birtakım bilgiler vereceğiz. Öncelikli olarak Spacebourne
1 Yorum
  • Anonim
    08:03'de 03/08/2023

    Visitor Rating: 4 Stars

    Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir