Graveyard Keeper Başlangıç Rehberi

graveyard-keeper-baslangic-rehberi

Graveyard Keeper, Lazy Bear Games tarafından geliştirilip tinyBuild tarafından yayınlanan, Stardew Valley isimli oyuna benzerliği ile bilinen bir simülasyon oyunudur. Her ne kadar dış görünüşte benzese de sahip olduğu karanlık tema onu Stardew Valley’ den oldukça ayırıyor. Oyuna bir mezarlık bekçisi olarak başlayacak ve içerisinde bulunduğunuz garip orta çağ şehrinin sırlarını keşfedeceksiniz. Bekçisi olduğunuz mezarlıkla ilgilenecek, cadı yakma festivallerine katılarak mezarlığınızı genişleteceksiniz. Oyunda tıpkı Stardew Valley’ de olduğu gibi dış görüntüsünün altında oldukça büyük bir dünya yer alıyor. Derlediğimiz Graveyard Keeper başlangıç rehberi bu dünyayı keşfetmek için ilk adımlarınızı atmanızda yol gösterici olacak. Ayrıca oyuna Yılbaşı İndirimleri dolayısıyla Steam mağazası üzerinden sadece 8 TL gibi uygun bir fiyata sahip olabilirsiniz.

Graveyard Keeper Başlangıç Rehberi

Oyundaki ilk birkaç saatinizi kolaylaştıracak faydalı tavsiyelerden bahsedelim.

  • Birçok simülasyon oyununda da olduğu gibi zaman yönetimi oldukça önemli. Oyunda her biri ayrı renkle ve sembolle belirtilen 6 gün yer alıyor. Oynadıkça öğreneceksiniz ki belli NPC’ler sadece belirli günlerde ortaya çıkıyor. Bu günleri NPC ekranından ya da oyun içi diyaloglardan öğrenebilirsiniz.
  • Oyunda yeni üretim şemaları, pasif yetenekler, yemek tarifleri gibi çeşitli şeyleri öğrenebileceğiniz bir Teknoloji Ağacı yer almakta. Buradaki geliştirmeleri açmak için Kırmızı, Yeşil ve Mavi puanları kullanıyorsunuz. Oyunun ilk safhasında kırmızı ve yeşil puanlarınızın birikip mavi puanların ise hiç artmadığını fark edeceksiniz. Bu aşamada heyecanlanmanıza gerek yok. Oyunda ilerledikçe kilise ve deposunun kilidi açılacak. Burada bir adet çalışma masası bulacaksınız. Oyunun erken safhasında ana mavi puan kaynağınız burası olacak. Bu aşamaya kadar diğer puanlar ile kilit açmaya odaklanın.
  • Oyuna başladığınızda tam anlamıyla bir öğretici modla karşılaşmıyorsunuz. Oyundaki ana bilgiler NPC’ ler ile olan diyaloglarda gizli. Oyun boyunca konuşacağınız birçok farklı NPC size oyun hakkında oldukça faydalı bilgiler verecek. Bu sebeple bunlara dikkat etmeniz oldukça önemli.
  • Cesetlerle ilgilenmek artık yeni göreviniz olduğundan bu mekaniği anlamanız önemli. Cesedin değeri kırmızı ve beyaz kuru kafalarla belirleniyor. Oyunda Gerry isimli konuşan kuru kafa yoldaşınız da bunu sizlere açıklıyor. Burada hatırlanması gereken husus cesetlerin çürüme mekaniği. Siz cesetler ile ilgilenmedikçe cesetler git gide çürümeye başlıyor ve kaliteleri düşüyor. Sizin asıl işiniz cesetlerle ilgilenmek olduğundan bunları yüksek kalitede tutup yüksek seviyede kazanç elde etmelisiniz.
  • Oyunda en önemli olan şey ise keşif yapmak. Oyunda gezdikçe yeni NPC’ler ile karşılaşacak, yeni görevler bulacak, balık tutma bölgeleri bulacak, kaynaklar toplayacaksınız. Eğer kendinizi tek bir bölgeyle ve şehirle sınırlandırırsanız oyunu bu kadar sevilir yapan diğer karakterleri kaçırmış olacaksınız. Oyundan aldığınız keyfi arttırmak için haritada keyfinizce gezebilirsiniz.

Sizler için derlediğimiz Graveyard Keeper başlangıç rehberi bekçilik görevinize alışmanız için oldukça yardımcı olacak. Daha fazla oyun rehberi için sitemizi takipte kalabilirsiniz.