Oyun İncelemeleri

Forza Horizon 5 İncelemesi

Forza Horizon 5 İncelemesi

Playground Games tarafından geliştirilen Forza Horizon 5 artık bütün oyuncular için erişilebilir. Henüz daha satın almadıysanız sizler için hazırladığımız Forza Horizon 5 incelemesi işinize yarayacaktır. İncelemeye geçmeden önce oyunun daha yeni çıktığını ve bazı sinir bozucu hatalar barındırdığını söylemeden edemeyeceğiz. Yeni güncellemelerle birlikte problemler ortadan kalkacaktır.

Forza Horizon 5 İncelemesi: Grafikler

Oyunun incelemesine direkt olarak grafikler ile başlamak istiyoruz. Bunun nedeni ise oyunun tanıtımı yapılırken en dikkat çeken özelliklerden birisi de grafikleriydi. Oyun 2021 yılının teknolojilerinden fazlasıyla faydalanıyor diyebiliriz. Özellikle ışık yansımaları araçları çok daha gerçekçi bir hale getiriyor. Buna ek olarak çevre modellemelerinde kullanılan kaplamaların kalitesi de oyuncuları gerçekten de orada yarışıyormuş hissine kaptırıyor. Oyunu yüksek çözünürlük ve yüksek kalitede grafiklerle oynamak herkes için mümkün değil. Bilgisayarı çok eski olmayan oyuncular grafik ayarlarından biraz fedakarlık ederek idare eder denilebilecek düzeyde oynanabilir.

Oynanış

Forza Horizon serilerini oynayanların çok iyi bildiği üzere serinin bütün oyunlarındaki araç dinamikleri simülasyondan ziyade arcade türüne daha yakın. Forza Horizon 5 için bu durum biraz daha farklı olmuş. Oyunda drag, drift, dirt, supercar ve street car olmak üzere beş farklı araç tipi bulunuyor. Bu araçların her birisinin yol tutuşu ait olduğu yere göre ayarlanmış. Yani elinizde bir supercar varsa yanlışlıkla yol dışına çıktığınızda tutunması oldukça sıkıntılı olacaktır. Fakat oyunun en iyi yaptığı şey araçları kendileri içerisinde de modifiye ederek farklı zeminlerde kullanıma uygun hale getirebiliyorsunuz. Bunu yapmak için aracın lastiklerini, süspansiyon ve çekiş sistemini değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Araçların hızlanmaları, yol tutuşları ve verdiği tepkiler gerçeğiyle uygun yapılmış. Buna ek olarak acemi oyunculara yardımcı olması açısından dönüş desteği de sunuluyor. Viraj dönüş desteği baya iyi çalışıyor. Bu ayarı açtıysanız eğer siz viraja dönmek için tuşa bastığınız zaman direksiyon hızınıza göre gerektiği kadar dönüyor. Böylece çok daha temiz viraj alabiliyorsunuz.

Araba yarışı konusunda tecrübeli oyuncular ve drift tutkunları Forza Horizon 5’i oynarken ABS hariç bütün yardımcıları kapatmak isteyeceklerdir. Çünkü araçlar çok ilginç şekilde kolayca drift yapabiliyor. Abartmak gibi olmasın ama önden çekişli bir araçla bile çok iyi drift puanları elde edilebiliyor. Bu durum oyunun en başında rahatsız edici olsa da sürüş dinamiklerine alıştığınız zaman virajlara çok daha öz güvenli girebiliyorsunuz.

İçerik

Forza Horizon 5 incelemesi için en önemli kısım içeriktir. Forza Horizon 5’i piyasadaki diğer yarış oyunlarından ayıran şey içeriği oldu. Oyunun kendi hikayesini oynadıktan sonra harita üzerinde katılabileceğiniz bir çok yarış türü bulunuyor. Bu yarışlara kendi başınıza katılabileceğiniz gibi arkadaşlarınızla birlikte de oynayabiliyorsunuz. Tabi ki tüm içerik yalnızca oyun hikayesini tamamlayıp yarışlara katılıp herkesi geçmek değil.

Oyuncuların çok sevdiği battle royale oyun türünün arabalarla yapılanı diyeceğimiz eliminatör etkinliği de mevcut. Eliminatör, Forza Horizon 4’te de çok sık oynanmaktaydı. Hatta oyuncuların büyük bir çoğunluğu yalnızca eliminatöre katılıyordu. Aynı durum Forza Horizon 5 için de geçerli fakat bu sefer çevrede çok fazla ağaç var. Bu nedenle eleminatör içerisinde kafa kafaya yarışlarda varış noktasına giderken çok dikkatli olmalısınız. Tam rakibinizi eledim derken kırılmayan bir ağaca çarpıp sizinkinden düşük dereceye sahip bir arabaya kaybedebilirsiniz. Tecrübeyle sabittir…

Forza Horizon 5 Alınır Mı?

Oyunun üç farklı versiyonu bulunuyor. Forza Horizon 5 Steam sayfası üzerinden Standart versiyon 299,00 ₺, Deluxe Edition 399,00 ₺ ve Premium Edition 499,00 ₺ karşılığında oyunu satın alabilirsiniz.. Bu sürümler arasındaki fark ise VIP, ekstra içerik ve araç paketleridir. Forza Horizon 5 satın alınır mı? sorusunun cevabını vermek gerekirse, kesinlikle evet! Grafikler, oynanış ve içerik göz önünde bulundurduğumuz zaman 299 ₺ bu oyun için değer. Fakat fiyatın fazla olduğunu düşünüyorsanız Xbox Game Pass ile oyunu çok daha ucuza satın alabilirsiniz.

Forza Horizon 5 incelemesi oyunu satın almak isteyen oyuncular için yol gösterici olacaktır. Malum oyun fiyatları çok yüksek olunca insan satın almadan önce iki defa düşünüyor. Sizce Forza Horizon 5 fiyatının hakkını veriyor mu? Cevaplarınızı yorumlar bölümünden iletebilirsiniz. Ayrıca daha fazla oyun incelemeleri için sitemizi sık sık ziyaret etmeyi unutmayın!

Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir