Lost Ark Ability Stone Rehberi

Lost Ark Ability Stone Rehberi

Ability Stone’ lar, Lost Ark içerisinde karakter ve eşya diziliminiz üzerinde büyük öneme sahipler. Oyunda 50 seviyeye ulaşıp, Chaos Dungeon ve Guardian Raid temizlemeye başladıktan sonra ödül olarak Ability Stone kazanmaya başlayacaksınız. Sizlerle Lost Ark Ability Stone rehberi içerisinde bu işlemi nasıl yapabileceğinizden ve Ability Stone’lar ne gibi işlevlere sahipler paylaşacağız. Rehberimize geçmeden önce bir tanesini ödül olarak aldıktan sonra ise kullanmadan önce işlemeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Lost Ark Ability Stone Rehberi

Ability Stone kullanmak için yapmanız gereken ilk şey, ödül olarak aldığınız Ability Stone’u büyük şehirlerden birisindeki Stonecutter NPC’ ye götürmek. Bu NPC’ yi harita üzerinde mavi renkli cevher simgesini arayarak bulabilirsiniz.

NPC’ yi bulup konuştuktan sonra taş işleme ekranına ulaşacaksınız. Sahip olduğunuz Ability Stone burada 2 adet pozitif etkili Engraving ve 1 adet negatif etkili Malu açığa çıkaracaktır. İşleme kısmı burada devreye giriyor.

Bu ekranda bilmeniz gerekenler şu şekilde;

  • Sol tarafta Ability Stone seçebileceğiniz ekran yer alıyor.
  • Sağ tarafta mavi renkli olarak pozitif Engraving’ ler ve etkileri gözükmekte.
  • Yine sağ tarafta kırmızı renkli olarak negatif Malu ve etkisi gözükmekte.
  • Bu iki etkinin de üzerinde başarılı ve başarısız olma yüzdeleri gözükmekte.

Tabii burada direkt olarak aklınızda “Neden negatif etkili bir Malu geliştireyim ki?” sorusu oluşacaktır. Bu sorunun cevabı için Ability Stone işleme sistemini sizlere anlatalım.

Lost Ark Ability Stone rehberi içerisinde vereceğimiz en önemli bilgilerden bir tanesi de Ability Stone işlemedeki amacınızın mümkün olan en fazla miktarda pozitif etkili Engraving puanı işlemek olduğudur. Her başarılı işleme yaptığınızda Engraving üzerinde gözüken 1 boşluk dolacak ve bu 1 Engraving puanı olarak sayılacak. Her sefer Engraving yanındaki çekiç ikonuna tıkladığınızda başarılı ve başarısız olma şansınız bulunuyor. Eğer başarılı bir Engraving geliştirmesi yaparsanız, başarı şansınız %10 düşer. Yani eğer başlangıçta %80 başarı şansınız varsa, başarılı bir işlemeden sonra %70’ e düşecektir.

Buradaki stratejiniz mavi Engraving puanlarını ve kırmızı Malu puanlarını yükseltme arasında geçiş yapmaktır. Bir önceki örnek üzerinden, art arda 4 başarılı Engraving işlediğinizi varsayalım ve başarı şansınız %30’a düştü. Bu kısımlarda artık Malu işlemeniz gerekiyor. Malu üzerinde görebileceğiniz yüzde başarısızlık şansı için verilmiştir. Aynı örnekten başlangıçta Malu üzerinde %80 değeri olduğunu varsayarsak, %80 ihtimalle Malu işlemeniz başarısız olacak demektir. Malu işlemede alacağınız her başarısızlık, Engraving işlemedeki yüzdenizi tekrar %10 arttıracaktır. Yani örnek üzerinde 1 kez Malu işleme yaptınız ve başarısız oldunuz diyelim, %30’ a düşen başarı oranınız tekrar %40 olacaktır. Bu kısımda mümkün olduğunca çok Engraving almak için aradaki dengeyi bulmanız gerekiyor.

Buradan anlaşılacağı üzere Ability Stone işleme sistemi biraz şansınıza kalıyor. Yüksek sayıda geliştirme yapmak için riskler almanız gerekmekte. Elde etmek istediğiniz geliştirme miktarına göre sizin için uygun olan dengeyi bulabilirsiniz. Lost Ark Ability Stone rehberi sizler için başta karışık gözüken bu sistemi aydınlatıyor. Daha fazla oyun rehberi için sitemizdeki rehberler bölümüne göz atabilirsiniz.

Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir