FiveM Haritanın Altına Düşme Sorunu ve Çözümü

FiveM Haritanın Altına Düşme Sorunu ve Çözümü

FiveM, oyuncular tarafından geliştirilen GTA 5 üzerine kodlanmış sunucuların bulunduğu bir platform. Bir çok sunucuda FiveM haritanın altına düşme sorunu ortaya çıkmasına rağmen oyuncular bunu bir şekilde düzeltebiliyorlar. Düzelmese bile özellikle role play yapmayı sevenler bir şekilde oynamaya devam ediyor. Peki ya sorunu çözmek için uygulanabilecek yöntemler nelerdir?

FiveM Haritanın Altına Düşme Sorunu Nasıl Çözülür?

FiveM platformu üzerinden oyuncular bir çok farklı sunucuda rol yapabilmektedir. Her sunucu kendi içerisinde belli başlı kurallara sahip olmakta ve oyuncular bunları dikkate almaktadır. Bir çok oyuncu gerçek hayata yakın olması açısından ciddi role play sunucularında oynamayı tercih ediyor. Bunun için whitelist almaları gerektiğinden güçlü bir karakter hikayesi ve oyun bilgisiyle başvuruyorlar.

Bu tarz ciddi role play sunucularında oyundan karşılaşılan problemleri role dökmek bazen zor olabiliyor. Örneğin en olmaması gereken bir zamanda araçla giderken bir anda haritanın altına düşmek rol yapan tarafların keyfini kaçırabiliyor. Peki ya FiveM yerin dibine düşme sorunu çözümü nedir?

 • İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin
  • Stabil bir internet bağlantısına sahip değilseniz harita tam olarak yüklenmeyebilir. Bu durumda karakteriniz yolda koşarken bile haritadan düşebilirsiniz. Bunun önüne geçmek için modeminizi resetleyin ve rol sunucularına resetledikten sonra giriş yapın.
 • Bilgisayarınız Haritayı Yükleme Konusunda Yetersiz Kalıyor Olabilir
  • Çoğu zaman problem oyuncuların bilgisayarından kaynaklanıyor olabilir. GTA 5 her ne kadar eski bir oyun olsa da oyunu FiveM ile oynadığınız için daha güçlü bir sisteme gerek olabiliyor. Çünkü FiveM içerisinde oyunun orijinalinden çok daha fazla kodlama ve hem bilgisayarı hem sunucuyu zorlayabilecek scriptler bulunmakta. Bu nedenle bilgisayarınız haritayı render alamamakta ve bir anda yerin dibine düşebilirsiniz. Tavsiyemiz 16 GB ve üzeri RAM kullanmanız olacaktır.
 • Sunucu Kodlamaları Yeterince Stabil Yapılmamış Olabilir
  • Oynadığınız sunucuların scriptleri birbirleri ile uyumsuz veya çakışıyor ise bir çok hata karşınıza çıkabilir. Haritada yer değiştirdikçe açılan scriptler bir anda takılmalara ve çeşitli sorunları ortaya çıkartabilir. Bu durumda oyuncuların yapabileceği hiç bir şey bulunmuyor. Kötü scriptlerin yer aldığı sunucularda çok iyi bir bilgisayarla oynamanıza rağmen haritalar yüklenemediği için yerin dibine düşüyorsanız bunu sunucu sahibine bildirebilirsiniz.
 • GTA 5 Ayarlarını Değiştirin
  • Sunucuların genelinde oyunculardan population density, population variety ve distance scaling ayarlarının kapatılması istenir. Bunun sebebi sunuculara özel ayarlanmış insan ve araba kalabalığı ile sizin oyuna girilen client içerisindeki insan ve araba kalabalığının eşitlenmesidir. Bunlar eşitlenmediği durumda çeşitli harita yükleme sorunları ve anlık araç patlamaları ortaya çıkmaktadır. GTA 5 ayarlarından population density, population variety ve distance scaling’i en sola çekin ve o şekilde oynayın.

FiveM haritanın altına düşme sorunu için yapabilecekleriniz bunlar. Bu adımların sorununuzu çözme konusunda etkili olup olmadığını yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Ayrıca daha fazla GTA 5 ve FiveM oyun rehberi için ücretsiz bültenimize kayıt olabilirsiniz.