Age of Empires 4 Delhi Sultanlığı Rehberi

age-of-empires-4-delhi-sultanligi-rehberi

Delhi Sultanlığı, Age Of Empires 4 oyunu içerisindeki askeri anlamda en efektif medeniyetlerden bir tanesi. Savaş filleri ve çok yönlü piyadeleriyle bilinen Delhi Sultanlığı savaş alanında oldukça korkulan bir medeniyettir. Ayrıca tüm teknolojileri tamamen ücretsiz de araştırabilirler. Delhi Sultanlığı uzmanlaşması kolay olan bir medeniyet değildir. Ancak tüm özelliklerini anladığınız zaman durdurulamaz bir güç olacaksınız. Derlediğimiz Age of Empires 4 Delhi Sultanlığı rehberi sizler için bu medeniyeti uzmanlaşmada büyük bir yol gösterici olacak.

Age of Empires 4 Delhi Sultanlığı Rehberi

Delhi Sultanlığı ile oynarken diğer medeniyetlerden daha fazla oyunun ileriki safhalarını da hesaplamanız gerekiyor. Üstün stratejilerle oyunda sürekli gelişmeye devam eden oyuncular zaferi garantilemiş oluyorlar. Genel anlamda medeniyet hakkında bilgi verelim.

Delhi Sultanlığı’nın sahip olduğu tüm medeniyet bonusları şu şekilde;

 • Böğürtlen Çalılarından %25 daha hızlı Yiyecek toplarsın ama Yaban Domuzu Yiyecek vermez.
 • Alimler, Karanlık Çağ’da (2. Çağ) kullanılabilir.
 • Tüm teknolojiler ücretsizdir ancak çok daha yavaş bir hızda tamamlanır. Alimler araştırma hızını arttırır.
 • Piyade birimleri savunma inşa edebilir.
 • Balıkçı gemileri birer Okçu ile donatılır.

Delhi Sultanlığı’nın sahip olduğu askeri bonuslar ve birimler ise şu şekilde;

 • Alim: Bir Cami içine konuşlandığında, Alimler teknoloji araştırma süresini kısaltır.
 • Savaş Fili: Güçlü bir kuşatma saldırısıyla yüksek sağlık ve hasar birimi.

Şimdi ise oyunun başlangıcından son çağa kadar adım adım hangi stratejileri izlemeniz gerektiğinden bahsedelim.

 • İlk Çağ: Oyuna Böğürtlen Çalılarının yakınına bir adet değirmen inşa ederek başlayın. Sürekli olarak Şehir Merkezi aracılığıyla Köylü üretmeye devam edin. Ekstra evleri ve Kereste Kampını mümkün olduğunca hızlı bir şekilde inşa etmelisiniz. Hızlıca yükselen bir ekonomi inşa edin ve piyade birlikleriyle savunmalar inşa ederek bölgeyi savunmaya alın.
 • İkinci Çağ: Bu Çağ’a geçişte inşa edebileceğiniz iki Simge, Zafer Kulesi ve İnanç Kubbesi. Zafer Kulesi yakındaki menzilli ve yakın dövüş piyadelerine %15 saldırı hızı verir. İnanç Kubbesi ile -%50 daha ucuza Alim üretmenizi sağlar. Bu aşamada İnanç Kubbesi inşa etmeniz daha iyi olacaktır. Bunun sebebi Alimlerin Delhi Sultanlığının bel kemiği olmasıdır. Bu Çağ boyunca ekonominizi büyütmeye ve haritada rakiplerinizin yerleşim yerlerini bulmaya çalışmalısınız.
 • Üçüncü Çağ: Bu Çağ’a geçişte inşa edebileceğiniz iki Simge, Savunmacı Kampı ve İlim Evi. Savunmacı Kampı piyadelerin savunma üretebilmesini sağlar. Ayrıca binaların ve mevzilerin taş ücretini %25 azaltır. İlim evi ise birçok ek teknolojiye ev sahipliği yapar. Her iki Simge seçeneği de medeniyetiniz için oldukça faydalı özellikler içerir. Hangi Simgeyi inşa ettiğiniz fark etmeksizin Üçüncü Çağ’ da savaşa hazırlanmalısınız.
 • Dördüncü Çağ: Bu Çağ’a geçişte inşa edebileceğiniz iki Simge, Hisar Akademisi ve Sultan Sarayı. Hisar Akademisi araştırılmış olan toplam teknolojinin sayısına göre sürekli Yiyecek üretir. Sultan Sarayı ise otomatik olarak Savaş Fili üretir. Bu üretim hızını arttırmak için Saraya Alim konuşlandırabilirsiniz. Burada Sultan Sarayı inşa etmek mantıklı seçenek olacaktır. Sonrasında ordunuzu kurun ve rakiplerinizi kuşatmaya gidin.

Sizler için derlediğimiz Age Of Empires 4 Delhi Sultanlığı rehberi içerisindeki stratejilerle siz de bu medeniyetle rakiplerinizi alt edebilirsiniz. Bunun gibi daha fazla rehber için sitemizi takipte kalın.