Age Of Empires 4 Roma Rehberi

age-of-empires-4-roma-rehberi

Kutsal Roma İmparatorluğu Age Of Empires 4 oyunu içerisindeki dini açıdan en güçlü olan medeniyettir. Oyuncular Köylülerin çalışma ve üretim hızlarını arttırmak için Başrahip’i ve askerlerini güçlendirmek için diğer dini birimleri kullanmaya hazır olmalılar. Kutsal Roma İmparatorluğu’nun bir başka güçlü yönü de etkileyici savunma yetenekleridir. Her iki unsuru da kendi yararı için kullanabilen bir oyuncu durdurulamaz olacaktır. Hazırladığımız Age Of Empires 4 Roma rehberi sizlere medeniyetin güçlü yönlerini nasıl kullanabileceğiniz ve hangi stratejileri izlemeniz gerektiği konusunda yol gösterici olacak.

Age Of Empires 4 Roma Rehberi

Oyundaki birçok medeniyette olduğu gibi Kutsal Roma İmparatorluğu oynarken de güçlenmenin anahtarı haritaya yayılmaktan geçiyor. Kurduğunuz diğer yerleşim bölgelerinizi taş duvarlarla ve askeri ordularla savunarak kolaylıkla Kutsal Alan Zaferi kazanabilirsiniz.

Kutsal Roma İmparatorluğunun sahip olduğu medeniyet bonusları şu şekilde;

 • Karanlık Çağ’ da (1. Çağ) Şehir Merkezi’nde mevcut olan Başrahip.
 • Feodal Çağ’ da (2. Çağ) kullanılabilen ilkel Silahşor.
 • Altın oluşturmak, görüş menzillerini, silah menzillerini, zırhlarını ve hasarlarını iyileştirmek için Karakolların, İç Kalelerin ve Kulelerin içine Kadim Eserler yerleştir.
 • Rıhtımlar, Kadim Eserleri taşıyarak tüm gemilerin saldırı hızını Eser başına %5 (maksimum %25) arttırır.
 • Karakollar ve İç Kalelerdeki yerleştirme maliyeti %25 düşürülür.

Kutsal Roma İmparatorluğu ile oynarken tüm bu bonusların işinize yarayacağı tek bir taktik var. Harita üzerinde hangi stratejik noktayı canınız istiyorsa korumaya almak ve orada yeni bir yerleşke kurmak. Bonuslar sayesinde büyük orduları ve savunmaları kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Sadece ele geçirmek istediğiniz bölgeye gidin, askerlerinizi konumlandırın, köylülerinizi gönderin ve Başrahip yardımıyla hızlıca yeni bir yerleşke kurun.

Kutsal Roma İmparatorluğu’ nun sahip olduğu askeri bonuslar ve birimler ise şu şekilde;

 • Başrahip: Köylülere Kutsal Cesaretlendirme verir, 30 saniye boyunca %40 daha hızlı çalışmalarını sağlar.
 • Landsknecht: Önemli alan hasarı verebilen iki elli büyük bir kılıçlı Hafif Piyade.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Başrahip Köylülerinizin üretimlerine önemli ölçüde yardımcı oluyor. Oyunun başlangıç aşamasından itibaren Şehir Merkezi’nden üretebilme imkânına sahipsiniz. Bu sebeple erken oyunda birkaç tane üretmek oldukça işinize yarayacaktır.

Kutsal Roma İmparatorluğuna özgü bir diğer birim olan Landsknecht oldukça güçlü bir birim ve düşman ordularına karşı tek başına Köylüleri, Kutsal Alanları savunabilir.

Şimdi ise ilk çağdan son çağa kadar hangi stratejileri benimseyerek ilerlemelisiniz bundan bahsedelim.

 • İlk Çağ: Diğer medeniyetlere benzer şekilde oyun başına ilk olarak yapmanız gereken Kaynaklara odaklanmak ve Öncü’nüzü haritadaki Kaynakları, Kutsal Alanları bulması için keşfe yollamak. Buna ek olarak Köylülere destek olması amacıyla birkaç Başrahip üretebilirsiniz.
 • İkinci Çağ: İkinci çağa, Meinwerk Sarayı ya da Aachen Şapeli Simgesini üreterek geçeceksiniz. Meinwerk Sarayı, Demirci görevi görür ve burada üretilen teknolojiler %25 daha ucuz olur. Aachen Şapeli ise içerisine Başrahip konuşlandırdığınız sürece yakındaki birimleri cesaretlendirir. Bu aşamada Tarlalarınızın yanına hatta mümkünse birkaç Kaynak Bırakma Binası yakınına Aachen Şapeli kurmanız yararınıza olacaktır. Böyle bir durumda oyun boyunca Kaynak üretiminizi arttırmış olursunuz. Ayrıca harita üzerinde seçtiğiniz stratejik bir bölgeye yavaş yavaş kurulmaya başlayabilirsiniz.
 • Üçüncü Çağ: Bu çağa Regnitz Katedrali ya da Burgrave Sarayı Simgelerinden birini inşa ederek başlayacaksınız.  Regnitz Katedrali’ne yerleştirilen Kadim Eser yerleştirerek Altın üretimini +%200 arttırabilirsiniz. Burgrave Sarayı ise tek seferde 5 adet piyade üretebilen Kışla görevi görür. Oyunda çok tecrübeli değilseniz Burgrave Sarayı uygun bir tercih olacaktır. Böylece güçlü bir orduyu kolaylıkla kurabilirsiniz. Ordunuzu kullanarak harita üzerinde mümkün olduğunca fazla stratejik bölgeyi ele geçirmeye çalışın.
 • Dördüncü Çağ: Bu çağa Elzbach Sarayı ya da Svabya Sarayı inşasıyla geçeceksiniz. Svabya Sarayı, Şehir Merkezi görür ve Köylüleri +%75 daha hızlı ve -%75 daha ucuza üretir. Elzbach Sarayı ise +%50 daha fazla can değerine sahip bir İç Kale görevi görür. Ayrıca etki alanındaki diğer binalar -%33 daha az hasar alır. Rakiplerinizin sık sık asker göndereceği bir bölgeye Elzbach Sarayı kurmak mantıklı bir tercih olacaktır. Ele geçirdiğiniz bölgeleri savunarak zaferinizi kazanın.

Sizler için hazırladığımız Age Of Empires 4 Roma rehberi içerisindeki taktikleri oyunlarınıza uyarlayarak maçlarınızı kazanabilirsiniz. Daha fazla rehber için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.