Strateji Oyunu Tavsiyeleri

Strateji Oyunu Tavsiyeleri

Strateji oyunları genellikle savaşmayı, bölge yönetmeyi ve savaş stratejileri geliştirip bölgeleri ele geçirmek üzerine geliştiriliyor. Bütün bunlara kaliteli grafikler, yüksek çözünürlük ve iyi efektler eklendiği zaman oyuncular saatlerce bu oyunların başından kalkamıyorlar. Hazırladığımız bu listeyi strateji oyunu tavsiyeleri arayanların mutlaka incelemesi gerekiyor. Hem güncel hem eski oynaması keyifli strateji oyunları bu listede yer alıyor.

Strateji Oyunu Tavsiyeleri (Eski ve Yeni)

Bir çok oyuncu hayatlarında tek bir defa dahi olsa strateji oyunu oynamıştır. Eskilerden günümüze strateji oyunları hem oynanış hem de grafiksel anlamda çok değiştiler. Eski oyunlar nostaljiyi yaşatırken günümüzde geliştirilen strateji oyunları genellikle oyuncuları gerçek bir savaş alanındaymış hissine kaptırıyor. Listede yer alan oyunlar en çok oynanan strateji oyunlarından seçilmiştir.

Age of Empires

Strateji oyunları dediğimiz zaman akıllara direkt olarak Age of Empires serileri gelmektedir. Nostalji yaşamak isteyen oyuncuların mutlaka Age of Empires oyunlarını oynamaları gerekiyor. Oyunun HD versiyonunda biraz daha iyileştirilmiş grafikler görebilirsiniz. Bu oyunda çağlardan çağlara geçiş yapmak hem stratejik anlamda hemde rakiplere üstünlük kurmak için çok önemlidir. Sıfırdan inşa edeceğiniz imparatorluğunuzu diğer oyunculara karşı korumak ve bu doğrultuda gelişmeye özen göstermelisiniz. Aksi takdirde bulunduğunuz toprakları kaybetmeniz çok hızlı olacaktır.

Civilization

Grafik anlamında oyunculara istediğini veren Civilization oynanışıyla da oyunculardan tam puan alıyor. Diğer strateji oyunlarında savaşlar ön planda tutulmuşken bu oyunda diplomasi çok daha ağır basıyor. Oyunda yapacağınız diplomatik görüşmeler sonucunda ortaya çıkan durumları ön görmeye çalışmalısınız. Bu yönde yapacağınız stratejik hamleler oyunun gidişatını belirlemekte önemli rol oynamaktadır.

Total War

Sınırsız savaş strateji oluşturabileceğiniz Total War günümüzde halen daha zevkle oynanmaktadır. Total War serisindeki oyunların hepsi tarihsel ögeleri ön plana çıkartıyor. Bu nedenle strateji oyunları arayan oyuncuları kendisine çekmeyi başardı. Tüm bunların yanı sıra savaş esnasında her birime ayrı ayrı stratejiler, konumlar ve dizilim atanabilmesi oyunu muazzam bir hale getirmiş.

Anno

Ubisoft tarafından geliştirilmiş en iyi strateji oyunu Anno serileridir diyebiliriz. Seçtiğiniz medeniyeti sıfırdan kurup yöneterek en gelişmiş medeniyetler arasına ulaştırmak sizin elinizde. Anno serileri için biraz daha deniz ticaretine dayalı bir strateji oyunu diyebiliriz. Okyanus üzerinden yapacağınız ticaretler sayesinde ülkenizi çok daha iyi konuma getirebilirsiniz. Ayrıca Anno serilerinin Ubisoft’u çok iyi temsil ettiğini de söylemeden geçmemek gerekiyor.

Crusader Kings

Oynarken zamanın nasıl geçtiğini anlamadığınız Crusader Kings’in her yeri detaylarla dolu. Oyunda bulunan her bir karakterin farklı özelliklerinin bulunması ve diğer karakterler ile farklı ve neredeyse benzersiz bir ilişkide olması oyunun en önemli özelliklerindendir. Crusader Kings oyununda seçtiğiniz ülkeyi yönetirken vereceğiniz kararlara dikkat edin. Bütün kararların arkasında ailenizin payı çok yüksek olacak. Çünkü yönetimde onlarda var. Oyuncuların karakterleri geliştirmesi kısıtlanmamış bu sayede beklenmedik karakterler hiç olmadık özelliklere sahip olabiliyor. Bu yönüyle strateji tutkunu oyuncuların ilgisini çekti diyebiliriz.

Football Manager

Futbol severlerin en çok oynadığı strateji oyunu şüphesiz ki Football Manager serileridir. Oyuncular FM kariyerinde seçtikleri takımları şampiyon yapmak için canla başla mücadele ediyor. Bu noktada oyunda belirlenmiş bir yol haritası bulunmuyor. Yani şampiyon olmak çoğunlukla oyuncuların elinde. Yapacakları taktikler, oyuncu dizilimleri ve ilk 11’de yer verecekleri oyuncular çok önemli. Oyuncuların özel olarak ortaya çıkarttığı Football Manager taktikleri yanında gerçek hayattaki takımların kullandığı taktikler de oyunda iş görüyor. Yine oyuncular tarafından geliştirilen mod paketleri oyunu çok daha gerçekçi ve keyifle oynanabilir hale getiriyor.

Plague Inc

Mutlaka ama mutlaka bir defa adını duymuşsunuzdur. Özellikle korona virüsü döneminde bir çok yayıncı tarafından da oynanan Plague Inc zaman zaman girip vakit geçirmek için iyi bir tercih olabilir. Oyunda herhangi bir adı verebileceğiniz virüsü bütün dünyaya yaymaya çalışıyorsunuz. Tabi ki bunu yaparken birden fazla yayılma yöntemini tercih edebilirsiniz. Siz virüsü farklı kanallardan yaymaya çalışıp mutasyona uğratırken doktorlar sizin virüsünüze karşı önlemler alıp yayılmasını engelliyor. Virüsün bazı özellikleri değiştirerek farklı varyasyonları ile çok daha fazla insana bulaştırabilirsiniz.

Company of Heroes

Konu olarak İkinci Dünya Savaşı’nı işleyen Company of Heroes oyuncuları savaş atmosferine sokma konusunda oldukça başarılı. Amerikan birliklerini yönettiğiniz oyunda amacınız savaşı en az kayıpla atlatarak kazanmak olacak. Bu noktada askeri birliklerinizin konumu çok önemlidir. Özellikle tankların ve alan tesirli patlayıcılar üzerinden strateji geliştireceğiniz oyunun gidişatını değiştirecektir. Yapacağınız her bir yanlış hamle sizi çok daha karmaşık durumların göbeğine atacaktır.

Hearts of Iron

Bu listede kesinlikle yer alması gereken bir oyundur. Dünyada şimdiye kadar yaşanmış tarihsel öneme sahip bütün savaşları oynayabilirsiniz. Ayrıca kendi alternatif tarihinizi de Hears of Iron oyununda oluşturabilirsiniz. Oyunun başında seçtiğiniz ülkeyi bulunduğu çağa uygun olarak geliştirerek toprak bütünlüğünü korumaya çalışıyorsunuz. Diplomatik olarak diğer ülkelerle olan ilişkilere dikkat etmelisiniz. Her şey çok iyi giderken yapacağınız yanlış bir hamle ülkenizi kaybetmenize neden olabilir. Askeri birimleri her detayına kadar geliştirebilirsiniz. Oyuna başladığınız tarihten itibaren hem teknolojik hem de askeri anlamda gelişmeye önem göstermelisiniz. Oyuncular tarafından geliştirilmiş mod paketleri ile oyun içeriğini çok daha genişletebilirsiniz.

Strateji oyunu tavsiyeleri arayanlar için hazırladığımız bu liste umarız hoşunuza gitmiştir. Sizce hangi strateji oyunu 2022 yılında da keyifle oynanabilir? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden iletebilirsiniz. Daha fazla oyun rehberleri ve önerileri için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın. Ayrıca ücretsiz bültenimize kayıt olarak paylaştığımız içeriklerden bildirim alabilirsiniz.