Oyun Rehberleri

Stardew Valley Toplayıcılık Rehberi

Stardew Valley Toplayıcılık Rehberi

Stardew Valley‘de gelişmenin ve kolay bir şekilde para kazanmanın en iyi yollarından birisi toplayıcılıktır. Hem enerji gerektirmeyen hem de iyi bir gelir bırakan toplayıcılık ile oyunun erken safhalarını kolayca atlatabilirsiniz. Stardew Valley toplayıcılık rehberi ile bu özellikten en iyi nasıl yararlanırsınız, göz atalım. Keyifli okumalar.

Stardew Valley Toplayıcılık Rehberi

Vadinin etrafında dolaşmak ve kimseye ait olmayan içerikleri almaya toplayıcılık denmektedir. Oyunda yer alan becerilerden bir tanesi olan toplayıcılık, oyuna yeni başlayanlar için çok önemlidir. Çiftliğinizi ektikten ve suladıktan sonra kalan boş vaktinizi vadiyi gezmeye ayırabilir ve eşyaları toplayarak satabilirsiniz. Elma ve diğer yiyecekleri doğadan elde etmenin yolu da toplayıcılıktır. Ağaçları keserek, elmaları düşürebilir ve satabilirsiniz.

Oyunda enerji büyük bir etkendir. Çiftliğinizin ne kadar büyük olduğu ya da büyüyeceği tamamen size ve enerjinize bağlıdır. Oyunun erken aşamalarında yemek yapmak oldukça zor olduğu için bunu toplayıcılık yaparak çözebilir ya da gelişiminizi hızlandırmak için topladığınız eşyaları satabilirsiniz. Toplayıcılık yaparak büyük paralar kazanmak imkansızdır ancak size herhangi bir eksisi olmadığı için yapılabilir.

Toplayıcılık da on seviyeye sahiptir. Bu seviyelere gelmek için deneyim kazanmanız gerekmektedir. Toplayıcılık seviyesini yükseltmek için toplamda 15.000 deneyim puanı istenmektedir. Yerden toplanabilen bir eşya 7 deneyim puanı, bir ağacı kesmek 12 deneyim puanı, kütük kesmek 25 deneyim puanı sağlamaktadır.

Deneyim puanı alamadığınız bazı durumlar da bulunmaktadır. Ağaçlardan bomba ile elde ettiğiniz eşyalar deneyim puanı sağlamamaktadır. Çalılardan almış olduğunuz yemlerde deneyim puanı vermez. Mantarlar ve kuvars gibi mineraller ve canavarlardan düşen eşyalar da toplayıcılık için deneyim puanı vermemektedir. Yavaş yavaş seviye atladıktan sonra toplayıcılıktan daha iyi şeyler elde edebilirsiniz. Her seviye farklı ödüller sunmaktadır. Bu ödüller;

 • Seviye 1: Ağaçlardan tohum düşme şansı, Bahar Yabani Tohumları ve Tarla Atıştırması tarifi.
 • Seviye 2: Açburger tarifi.
 • Seviye 3: Akıtaç tarifi.
 • Seviye 4: Yabani meyvelerden 2 kat çıkma şansı, Kömür Kin ve Yaz Yabani Tohumları tarifi.
 • Seviye 5: Korucu ya da Toplayıcı mesleği.
 • Seviye 6: Sahil Totemi, Yabani Güz Tohumları ve Yıldırım Çubuğu tarifi.
 • Seviye 7: Dağ Totemi, Ağaç Gübresi ve Kış Yabani Tohumları tarifi.
 • Seviye 8: Çiftlik Totemi tarifi ve yabani meyveleri toplarken 2 kat çıkma şansı.
 • Seviye 9: Yağmur Totemi ve Aşçılık Seti tarifi.
 • Seviye 10: Meslek seçimi.

Meslek Seçimi

Toplayıcılık alanında 5. seviyeye ulaştıktan sonra oyun sizden bir meslek seçmenizi isteyecektir. Bunlar korucu ve toplayıcı olarak ayrılmaktadır. Korucuyu seçtiğiniz taktirde ağaç ve kütük kesimlerinden %25 daha fazla odun elde edebilirsiniz. Toplayıcı seçerseniz, toplanan eşyalardan iki kat elde etme şansı %20 olarak karakterinize işlenmektedir.

10. seviyeye ulaşmış bir korucu, oduncu ve pekmez uzmanı arasında seçim yapmalıdır. Oduncuyu seçtiğiniz taktirde ağaçlardan kereste elde edebilme şansı verilir. Pekmez uzmanında ise pekmezlerin satış fiyatı %25 artmaktadır. Kişi 5. seviyede toplayıcı seçerse. 10. seviyeye ulaştıktan sonra bitki bilimci ve izci arasında seçim yapmalıdır. Bitki bilimci seçildiği taktirde yerden toplanan eşyaların kalitesi artmaktadır. İzci seçilirse, toplanabilir nesneler görülür bir hale gelir.

Her mevsim oyunda toplanabilecek bir şeyler bulunmaktadır. Köye doğru ilerlerken otobüs durağının yanında birçok yaban meyvesi ile karşılaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra çiftliğiniz alt kısmındaki geçitten geçerek Marnie’nin Çiftliği’ne ulaşabilir ve bu çevrede de eşya arayabilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız Stardew Valley toplayıcılık rehberi ile oyunu erken aşamalarını kolaylıkla atlatabilirsiniz. Daha fazla Stardew Valley ve oyun rehberleri için bültenimize abone olabilirsiniz.

Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

Minecraft Mod Paketleri
Oyun Rehberleri

Minecraft Mod Paketleri

Minecraft oyuncuları, tek başlarına veya arkadaşlarıyla birlikte oluşturdukları Minecraft dünyasında diledikleri gibi eğlenebiliyor. Özellikle oyunculara çeşitli gelişme imkanı sunan Minecraft mod paketleri, oyuncuların oyundan aldıkları eğlenceyi arttırıyor diyebiliriz. En iyi
1 Yorum
 • Ali
  Ali
  16:19'de 10/02/2022

  Ellerinize Sağlık. Güzel bir rehber olmuş

  Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir