Oyun Rehberleri

Oyun Yapma Programları Nelerdir?

Oyun Yapma Programları

Oyun sektörünün gelişmesi ve değer kazanmasıyla birlikte oyun yapmak isteyenlerin sayısı da artmaya başladı. Geçmiş dönemlerde çoğu oyun motorunu kullanmak için çok yüksek miktarlar ödemek gerekiyordu. Bu durum artık değişti ve ücretsiz oyun yapma programları 2023 yılında oldukça yaygınlaştı. Fiyatlandırma her oyun motorunda farklılık gösterse de çok bilinen oyun motorlarını ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz.

Oyun Yapma Programları 2023

Son dönemlerde çok fazla mobil ve bilgisayar oyunu, oyun dünyasına giriş yaptı. Oyun motorlarının kullanımının ücretsiz hale gelmesi ve oyun sektöründeki yatırımların gün geçtikçe artması bu durumu ortaya çıkarttı diyebiliriz. Ücretsiz oyun yapma programları sayesinde sizler de kendi oyununuzu geliştirip sürecin nasıl ilerlediği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Unity

Unity oyun motoru 2005 yılından beri geliştiriliyor ve bağımsız oyun geliştiricileri tarafından çok sık kullanılıyor. Düzenli güncellemeleri sayesinde oyun geliştiricilerine birçok özelliği sunabiliyor. Unity, yalnızca iki ve üç boyutlu oyunlar için değil VR oyunları için de oldukça kullanışlıdır. Ayrıca Unity Asset Store üzerinde topluluk tarafından geliştirilen birçok 3D model, scriptler ve daha fazlası bulunuyor.

ucretsiz oyun yapma programlari unity

Oyun motorunun çok güçlü ve yılda 100.000 Dolar’dan az kazanan geliştiriciler için ücretsiz olmasından dolayı oyun sektörüne yeni girecek bağımsız geliştiriciler tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Çok daha kapsamlı geliştirici stüdyoları Unity oyun motorunun lisanslı sürümünü satın alarak çok daha fazla özelliğe erişebilir.

Unreal Engine

Son dönemlerde en çok kullanılan oyun yapma programları arasında bulunuyor. Grafik, ışıklandırma ve gölgelendirme konusunda oldukça başarılı olan Unreal Engine oyun motorunu Epic Games launcher üzerinden indirip kullanabilirsiniz. Her ay düzenli olarak verdikleri ücretsiz içerikler, oyun geliştiricilerine çok fazla katkı sağlıyor. Bu ücretsiz içerikler arasında 3D modeller, blueprint sistemleri, materyaller ve daha fazlası yer alıyor. Bunun yanı sıra bir çok modelin, karakterin ve hazır blueprintlerin satıldığı mağazası da bulunuyor.

ucretsiz oyun yapma programlari unreal engine

Eğer kodlama konusunda çok fazla bilginiz yoksa blueprint sistemine dayalı görsel kodlama yapabilirsiniz. Ayrıca blueprint sistemi, zamanı verimli kullanma konusunda yardımcı oluyor. Özellikle Unreal Engine 5 oyun motoruyla birlikte oyun geliştiricilerin işlerini kolaylaştıran yeni teknolojiler sunuluyor. Şimdiye kadar hiç oyun geliştirmediyseniz Unreal Engine ile güzel bir başlangıç yapabileceğinizi düşünüyoruz.

Godot

2014 yılından beri piyasada olmasına rağmen popülerliğini son dönemlerde arttırmaya başladı. Godot oyun motoru, tamamen ücretsiz ve açık kaynaklı bir şey arayan oyun geliştiricileri için muhteşem bir tercih olabilir. İki ve üç boyutlu oyun desteği vermesi, oyun geliştiricilerine yapmak istedikleri oyunların türleri konusunda geniş bir yelpaze sunuyor.

ucretsiz oyun motoru godot

Bu oyun motorunun kötü yanı, kendi yazılım diline sahip olmasıdır. Oyun geliştiricileri Godot ile çalışırken GDScript dilini kullanmak zorundadır. GDScript, bu oyun motoruna göre tasarlandığı için muhteşem çalışmaktadır. Ancak deneyimli oyun geliştiricileri GDScript ile çalışırken sıkılabilir. Bu oyun motoru çok bilinmediği için Unitiy ve Unreal Engine oyun motorlarına kıyasla çok daha az kaynağa sahiptir.

GameMaker Studio 2

GameMaker Studio 2, birçok platform için destek sunabiliyor. Daha öncesinde hiçbir kod yazmadıysanız GameMaker Studio 2 sayesinde kendi oyununuzu yapabilirsiniz. Bunun sebebiyse sürükle bırak görsel kodlama dilini kullanmasıdır. Bu oyun motorunu kullanmak için belirli bir miktar ücret ödemeniz gerektiği için yeterince bütçeniz yoksa sizin için iyi bir tercih olmayabilir.

ucretli oyun yapma programi gamemaker studio 2

GameMaker Studio 2 oyun motorunun asıl odaklandığını alan 2D boyutlu oyunlardır. Özellikle pixel grafiklere sahip platform oyunları geliştirmek isteyenler için çok kullanışlı bir oyun motorudur. Mobil oyunlar yapmak için kullanabileceğiniz ücretli oyun yapma programları arasında en üstlerde yer alıyor.

Oyun yapma programları listesinde ücretli ve ücretsiz kullanılabilen oyun motorlarına yer verdik. Sizlerde oyun yapmaya karar vermeden önce listemizdeki oyun motorlarını deneyebilirsiniz. Oyun rehberleri kategorimizden piyasadaki oyunlar için hazırladığımız bilgilendirici içeriklere ulaşabilirsiniz.

Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir