Oyun Rehberleri

Cities: Skylines Başlangıç Rehberi

Cities: Skylines Başlangıç Rehberi

Şehir kurup yönetebileceğiniz simülasyon oyunu Cities: Skylines halen daha çok fazla oyuncu tarafından oynanıyor. Oyunu indirdikten sonra nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız Cities: Skylines başlangıç rehberi sizler için yol gösterici olacaktır. Bu içeriğimizde yer vereceğimiz öneriler oyunun erken aşamasında işinizi kolaylaştıracaktır.

Cities: Skylines Başlangıç Rehberi

Oyunu ilk defa oynuyorsanız birçok şey karışık gelebilir. Özellikle arayüz kısmı çok karmaşık gelse de zaman içerisinde alışıyorsunuz. Uzun zamandır oynamıyorsanız veya yeni başlayacaksanız aşağıdaki önerilerimize göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Bu öneriler gelişim sürecinizi önemli ölçüde hızlandıracaktır.

Mod Paketleri Kullanmaktan Çekinmeyin

cities skylines modlari

Oyuncular tarafından geliştirilen mod paketleri birçok zaman yeni başlayan oyuncuların işine yaramıştır. Özellikle şehir planlaması konusunda zayıf olduğunuzu düşünüyorsanız hazır planları içeren mod paketlerini kullanabilirsiniz. Ayrıca trafiği düzenlemenize yardımcı olacak mod paketleri de şehirdeki akışı kontrol altında tutmanızı sağlayacaktır. Mod paketlerini kurarken birbiriyle çakışmamasına dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

Toplu Taşımaya Öncelik Verin

cities skylines toplu tasima kullanimi

Düzenli bir şehir oluşturduktan sonra yapacağınız en iyi şey, toplu taşımaya önem vermek olacaktır. İşe giriş ve işten çıkış saatlerinde şehrinizde oluşabilecek trafik yoğunluğunun önüne geçmenin en iyi yolu toplu taşımadır. Otobüs ve metrolar ile sağlayacağınız ulaşımın sanayi ile iş merkezi bölgelerine gittiğinden emin olun. Oyunun erken aşamalarındayken toplu taşımanın ulaşacağı noktaları belirlerseniz trafik gibi çözülmesi zor bir sorundan kurtulmuş olacaksınız. Cities: Skylines başlangıç rehberi ile sunduğumuz öneriler arasında en önemlisidir.

Sanayi Bölgesini Şehirden Ayırın

cities skylines sanayi bolgesi

Oyunun başında size önemli ölçüde gelir getirecek olan sanayi bölgesi, kesinlikle şehir merkezinden uzakta yer alması gerekiyor. Bunun temel nedeniyse sanayi bölgesinden yayılan kötü havadır diyebiliriz. Şehrinizi mümkün oldukça ayrı tutarak şehirde yaşayanların kirli havadan etkilenmemesini sağlayabilirsiniz. Bu bölgenin şehirden uzak olması bir noktada trafiği de rahatlatacaktır.

Kullanabileceğiniz Kaynakları Keşfedin

cities skylines kaynaklari gorme

Cities: Skylines başlangıç rehberi içinde çok az oyuncunun bildiği bir bilgiyi paylaşıyoruz. Oyuna başlarken seçtiğiniz her haritada kaynaklar dağınık olarak yer almaktadır. Ancak bu kaynakları özellikle araştırmıyorsanız görmeniz imkansızdır. Kaynakların yerlerini erkenden öğrenirseniz şehir planlamasını buna göre yapabilirsiniz. İlerleyen aşamada şehir yerleştikten sonra oranın altında kalan kaynakları elde etmek için yıkım yapmanız gerekecek ve bu size daha çok maliyete sebep olacaktır.

Şehir Planlamasına Dikkat Edin

cities skylines sehir planlamasi

Kaynaklardan sonra en önemli olan konulardan birisi de şehir planlamasıdır. Doğru bir şehir planlaması yaparak oyunun ilerleyen süreçlerinde ortaya çıkabilecek trafik sorununu büyük ölçüde engelleyebilirsiniz. Tabi buna ek olarak her şeyin derli toplu ve bir düzen içerisinde olduğu şehirde yaşamak isteyenleri de çekebilirsiniz. Bu da hızlıca şehir popülasyonu kazanmanızı sağlayacaktır.

Yol Tercihinizi Yapın

cities skylines yol secimi

Cities: Skylines başlangıç rehberi maddeleri arasında bir diğer önemli konu da yol tercihleridir. Şehir planınızı oluştururken kullanacağınız yolları seçerken çok dikkatli olun. İlk başlarda yapacağınız dar yolları büyütürken, o yolun dibindeki binaları veya ofisleri yıkmanız gerekebilir. Bu tarz yıkımların ardından yenileri dikilecektir ancak bu sizin için daha fazla maliyet ve mutsuz insan anlamına gelecek. Bunun önüne geçmek için doğru yolları kullanın.

Hizmet Bütçelerini Düşük Tutun

cities skylines butce ayari

Oyunun başında varsayılan olarak sunulan hizmet bedelleri çok yüksek kalabiliyor. Çevreye binalar ve ofisler yapılırken size yüklenen maliyeti düşürüp biraz olsun kâr etmek için hizmet bütçelerini düşürebilirsiniz. Ancak bunun ayarını çok iyi yapmanız gerekiyor. Eğer çok fazla düşürürseniz şehirde yaşayanlar su, elektirik ve gider gibi konularda sorun yaşayabilir.

Doğru Vergi Oranını Belirleyin

cities skylines en iyi vergi orani

Cities: Skylines oyunundaki şehrinizi geliştirirken en çok geliri vergilerden alacaksınız. Oyunun başlarında ayarlayacağınız vergi oranı, büyüme sürecinizin ne kadar uzun veya kısa olacağını belirleyecektir. Çok fazla vergi koyarsanız şehirde yaşayanlar bunu sevmeyecektir ancak çok düşük vergi koyarsanız da sürekli olarak eksiye düşeceksiniz. O yüzden vergi oranını 12% olarak ayarlamanızı tavsiye ediyoruz.

Otobanları Kullanmaktan Çekinmeyin

cities skylines otobanlar

Cities: Skylines başlangıç rehberi ile anlatmak istediğimiz son öneri otobanlar üzerine olacaktır. Kurduğunuz şehirdeki binalar ve çalışma alanları ilk zamanlar birbirine yakın olduğu için ulaşım pek sorun olmayacaktır. Şehriniz büyüdükçe mesafeler açılmaya başlayacak ve trafik sorunları ortaya çıkacaktır. Bunun önüne geçmek için otobanları kullanabilirsiniz. Otobanlar sayesinde uzak mesafelerini doğrudan birbirlerine bağlayabilirsiniz. Bu sayede şehirde yaşayanlar ara yolları kullanmak yerine hızlıca yolculuk yapabileceği otobanlara yönelecektir.

Şehrinizi düzenli olarak büyütmenin ipuçlarını anlattığımız Cities: Skylines başlangıç rehberi, umuyoruz ki sizler için faydalı olmuştur. Aklınıza takılan bir soru olursa yorumlar kısmından belirtebilirsiniz. Ayrıca şehriniz büyüdükçe yaşayabileceğiniz FPS düşüşlerini azaltmak için Cities: Skylines FPS arttırma içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir