Nvidia DLSS Teknolojisi İle Oyunlar Daha Hızlı!

NVIDIA DLSS Teknolojisi Nedir?

AAA kalitesinde ki oyunlar grafikleri gün geçtikçe gerçeğe yakınlaşıyor. Hatta neredeyse gerçek gibi diyebiliriz. Oyuncular bir yandan oyunun ana hikayesinde ilerlerken diğer bir yandan atmosferin etkisiyle kendilerini adeta oyunun içinde hissediyorlar. Fakat bu kadar kaliteli grafik ve atmosferi akıcı bir şekilde oyunculara sunma görevi ekran kartlarına düşüyor. Oyun için bilgisayar toplamak dediğimizde akla ilk gelen ekran kartı NVIDIA oluyor. Oyuncuların isteklerini çok iyi karşılayan NVIDIA sürekli kendini güncellemeye devam ediyor. Özellikle NVIDIA DLSS teknolojisi ile oyunlar daha hızlı ve daha kaliteli performans verebiliyor.

Nvidia DLSS Teknolojisi Sayesinde Efsane Performans Artışı!

NVIDIA ekran kartı kullanıcılarının bir çoğu her güncellemeden sonra “acaba yeni ne gelmiş?” diyerek güncellemelere göz atmayı ihmal etmiyorlar. NVIDIA DLSS, RTX serisi ekran kartlarına gelen güncellemeler ile aktifleştirilmektedir.

NVIDIA DLSS nedir?

İlk olarak DLSS’in tanımına göz atalım. DLSS Deep Learning Super Sampling yani Derin Öğrenme Süper Örnekleme anlamına geliyor. NVIDA RTX ekran kartları bu teknolojiden faydalanarak grafikleri yapay zeka yardımıyla oluşturup oyunculara sunuyor. Basitçe anlatmak gerekirse saatler süren öğrenmeler sonucunda DLSS kullanılarak düşük kalitedeki grafikleri işleyerek bunları yüksek çözünürlüğe çevirmektedir. Bu sayede görüntü kalitesi önemli derecede artacaktır.

Tabi ekran kartının bunları yapabilmesi için oyun geliştiricilerinin DLSS teknolojisine uyumlu çalışmaları gerekiyor. NVIDIA DLSS teknolojisinin işleyebileceği dosyaları oyuna gelen güncellemeler sayesinde alınmaktadır. Arka planda yapay zeka bir sürü işlem yaparken enerji tüketiminin ne olacağı merak konusu. Hemen cevaplayalım NVIDIA DLSS teknolojisi RTX ekran kartları tarafından daha az enerji tüketilerek kullanılıyor.

NVIDIA DLSS Destekleyen Oyunlar

Bu teknoloji ilk olarak güncelleme olarak yüklendiğinde yalnızca Final Fantasy XV oyununda aktif olarak çalışıyordu. Şuanda ise Cyberpunk 2077, Ark Survival: Evolved, Metro Exodus, Cyberpunk 2077, Shadow of the Tomb Raider, Mount & Blade II: Bannerlord ve Battlefield 5 gibi bir çok oyunda çalışmaktadır. Özellikle Cyberpunk 2077 gibi bug dolu bir oyunda çalıştırıldığında %60’a varan FPS artışı sağlıyor.

Performansı ve grafik kalitesini iyileştiren NVIDIA DLSS yalnızca RTX serisi ekran kartları tarafından destekleniyor. Fakat şuan için piyasada RTX ekran kartı bulmak neredeyse imkansız. İnternet üzerinden araştırdığınızda bu kartların 6000 ile 36000 TL arasında uçuk fiyatlardan satıldığını görebilirsiniz. Pandemide evlerine kapanıp kendi karantina ortamlarını yaratan oyuncular için bu fiyatlar çok yüksek. Bu durumun yaz aylarında sona erip ekran kartlarının daha ulaşılabilir olacağı kanısındayız.