Oyun Rehberleri

New World Başlangıç Rehberi

New World Başlangıç Rehberi

Amazon Games tarafından geliştirilen New World çok fazla oyuncu tarafından oynanmaya devam ediyor. Henüz daha oyuna başlamamış veya yeni başlamış biriyseniz New World başlangıç rehberi işinizi kolaylaştıracaktır. Hazırladığımız rehber sayesinde oyuna başlarken neler yapmanız gerektiğini ve en kolay yoldan nasıl seviye atlayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

New World Başlangıç Rehberi: Sınıflar

New World oynanış açısından diğer MMORPG’lere kıyasla oldukça farklı mekaniklere sahip. İlk farklılık daha oyuna girer girmez karşınıza çıkıyor. Oyunda oynayabileceğiniz belirli bir sınıf bulunmuyor. Bunun yerine oyuncular kullandıkları silahlara göre statü puanlarını veriyorlar. Bir diğer deyişle hangi silahı kullanıyorsanız o sınıfı oynuyorsunuzdur. Örneğin elinizde Life Staff varsa healer, elinizde yay varsa siz okçu oynuyorsunuz demektir.

Her seviye atladığınızda karakterinize verebileceğiniz 3 statü puanı kazanıyorsunuz. Bu puanlar ilerleyen seviyelerde 5’e çıkıyor. Statü verme ekranını açtığınız zaman karşınıza çıkan tabloda STR – DEX – INT- FOCUS – CONS statülerini göreceksiniz. Bu statülerin sağında hangi silahın hangi statüden güçlendiği görünmektedir. Bunları göz önünde bulundurarak statü puanlarınızı dağıtabilirsiniz. İlk 20 seviyeye kadar verdiğiniz statü puanlarını ücretsiz olarak sıfırlayabilirsiniz.

Seviye Atlamak ve Para Kazanmak

New World geliştiricileri oyuncuların seviye atlaması için çok fazla seçenek sunmuş. İsterseniz ana görevler üzerinden seviye atlayabilir isterseniz de toplayıcılık ve üretim yaparak seviye atlayabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz ana görevleri yaparken bir taraftan yan görevleri de tamamlanızdır. Çünkü oyunun ilk başlarında en iyi para kazanma yöntemi yan görevleri yapmaktır. Ana görevlerle birlikte gideceğiniz her şehirde yan görevleri alabilirsiniz. Belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra faction seçmeniz gerekiyor. Yeşil, mor veya sarı faction’dan bir tanesini seçmelisiniz. Bu renkler herhangi bir özellik vermiyor fakat oyuncuların hangi tarafı temsil ettiğini gösteriyor. Harita üzerinde hangi renk daha güçsüz ise orayı seçebiliyorsunuz.

new world baslangic rehberi para kazanma

Eğer ki ana görevlerden ilerlemek istemiyorsanız üretime yönelebilirsiniz. Ama bu çok uzun ve uğraştırıcı olacaktır. Fakat sizin için malzemeleri toplayan bir ekibiniz varsa belirli bir seviyeye ulaşana kadar üretim yapabilirsiniz. Buna ek olarak her şehirde tabela görevleri bulunmaktadır. Bu tabela görevleri 15 dakikada bir yenileniyor ve bazı görevler çok iyi exp veriyor. Özellikle 45-50 arasında tabela görevleri çok fazla işinize yarayacaktır.

Seviye 50 olduktan sonra genellikle seçtiğiniz faction NPC’sine giderek oradaki PvE ve PvP görevleri son seviyeye ulaşıncaya kadar yapabilirsiniz. Bu görevleri yaptıkça toplayacağınız faction puanları ile kendi ekipmanlarınızı geliştirebilir ve elit yaratıkları kesmeyi kolaylaştırabilirsiniz. Oyunda ulaşabileceğiniz maksimum seviye 60 olarak belirlenmiş. Lakin oyun haritasına bakıldığında bu seviyenin ilerleyen zamanlarda artacağını anlayabiliriz.

New World Seçilebilecek Meslekler

Oyundaki amacınız yalnızca son seviyeye ulaşmak değil. Seviye atlarken bir yandan da seçtiğiniz mesleğe veya mesleklere yönelik gelişmeniz gerekiyor.

 • Armoring
 • Weaponsmithing
 • Engineering
 • Jewelcrafting
 • Arcana
 • Cooking
 • Furnishing

Yukarıdaki mesleklerden bir tanesine yönelebilirsiniz. İlk etapta oynayacağınız ekibin ihtiyacına göre bir mesleği geliştirip tamamlamayabilirsiniz. Her bir meslek maksimum 200 seviye olabiliyor. Seviye 100 olana kadar çok yavaş geliştirilen bu meslekler 100. seviyeden itibaren çok kolay bir şekilde son seviyeye ulaştırılabiliyor. Tavsiyemiz Arcana veya Weaponsmithing mesleklerinden bir tanesine yönelmenizdir. Çünkü bu meslek gruplarında üreteceğiniz Legendary eşyalar oyunun herhangi bir boss’undan elde edilemiyor.

Toplayıcılık Yetenekleri

Seçtiğiniz meslekte en son seviyeye ulaşmak için aşağıdaki ticaret yeteneklerini geliştirmelisiniz. Her bir ticaret yeteneğine özgü araç ve gereçler bulunmaktadır. Örneğin oduncu olmak isterseniz iyi bir baltaya, maden toplamak istiyorsanız kaliteli bir kazmaya ihtiyacınız olacaktır. İlk başlarda hızlıca ilerlemek için açık arttırma üzerinden satılan araç gereçleri satın alıp kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Toplayıcılık yeteneklerinizi artırmak için kullanabileceğiniz araçlar;

 • Kazma
 • Balta
 • Olta
 • Bıçak
 • Orak

Meslek gruplarında olduğu gibi toplayıcılık yeteneklerinde de üst sınır 200 seviye olarak belirlenmiş. Her bir materyalin toplanabilmesi için gereken seviyeye ulaşmalısınız. Örneğin orichalcum madenini toplamak için 175 seviye madencilik seviyesine ulaşmalısınız. Ayrıca toplayıcılık yetenekleriniz seviye atladıkça bir materyali toplama süreniz belli oranda hızlanacaktır.

Kendi Evinizi Alın

Oyunda giriş, orta ve iyi seviyesi evler satın alınabiliyor. Gittiğiniz şehirlerdeki depo seviyeleri sizin için yeterli değilse o şehirden ev alabilirsiniz. Yalnız bu evlerin haftalık vergilerini ödemelisiniz. Satın alacağınız evi yalnızca depo olarak kullanmayacaksınız. Eve yerleştireceğiniz eşyalar karakterinize doğrudan bazı bonuslar vermektedir. Tavsiyemiz canavarlardan ve kutulardan çok daha değerli eşyalar elde etme bonusunu taşıyan ev eşyasını almanız veya üretmenizdir.

New World PvP Sistemi Nasıl Çalışıyor?

new world pvp sistemi nasil calisiyor

Oyuncular belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra artık canavar kesmek yerine birbirleriyle kapışmak istiyorlar. Oyunda bunu bir noktaya kadar mümkün kılmış. Her şehirde “U” tuşuna basarak PVP bayrağını aktif edebiliyorsunuz. Bu bayrak yalnızca şehir içinde açılıp kapanabiliyor. PVP bayrağını açıp dışarı çıktığınız zaman ne yazık ki bütün oyunculara saldıramıyorsunuz. Başka bir oyuncuya saldırmanın kuralı onunda PVP bayrağını açmış olmasıdır.

Seviye 60 olduktan sonra PVP arıyorsanız Outpost Rush etkinliklerine katılabilirsiniz. Bu etkinlikte 20’ye 20 diğer oyunculara karşı mücadele veriyorsunuz. Yalnızca bu bölgede her zaman PVP açık olarak geziyorsunuz. Outpost Rush etkinliğinin asıl amacı ilk 1000 puana ulaşan takım olmak. Tabi bunu yapmanın çeşitli yolları bulunuyor. Outpost alanına kurulmuş 3 kaleyi ele geçirip oraları savunmalısınız. Ayrıca bu haritaya özel olarak eklenmeiş Barones adındaki boss’u keserek rakip takımın 3 dakika boyunca puan almasını engelleyebilirsiniz. Lakin en iyi taktik 3 kaleyi ele geçirip kontrolü ele aldıktan sonra Barones isimli canavarı kesip rakip takımı engellemektir.

New World başlangıç rehberi umarız işinize yaramıştır. Sizler için hazırladığımız bu rehberde oyuna ilk girişinizde yapabileceklerinize ve oyun başında işinize yarayacak bazı bilgilere yer verdik. Diğer oyunlar için hazırladığımız oyun rehberleri içerikleri için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın!

Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

RUST Admin Komutları
Oyun Rehberleri

RUST Admin Komutları

RUST oynarken kullanabileceğiniz çok fazla konsol komutu bulunuyor. Ancak bazı komutları kullanmak için sunucularda özel yetkilere sahip olunması gerekiyor. Sizler için hazırladığımız RUST admin komutları içeriğimizdeki kodları kendi sunucunuzda veya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir