Minecraft Yetersiz Bellek Hatası Nasıl Çözülür?

Minecraft Yetersiz Bellek Hatası Nasıl Çözülür?

MOJANG tarafından geliştirilen Minecraft halen daha milyonlarca oyuncunun severek oynadığı bir oyundur. Lakin oyuncuların çok iyi bildiği üzere Minecraft’ı sorunsuz bir şekilde oynamak için RAM’e gerek var. Genellikle modlu Minecraft oynayan oyuncular bu hata ile karşılaşmaktadırlar. Peki ya Minecraft yetersiz bellek hatası nasıl giderilir?

Minecraft Yetersiz Bellek Hatası Çözüm Yolları Nedir?

Sorunun çözümünü anlatmadan önce bu hatayı neyin tetiklediğini anlatmak gerekiyor. Adından da kolayca anlaşılabileceği üzere bilgisayarınızın RAM kapasitesinin Minecraft oyununu çalıştırmak için az olduğundan veya oyuna yeterince bellek ayrılamadığı için bu hata ortaya çıkmaktadır. Aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayarak sorunu kolayca çözebilirsiniz.

RAM’lerin Sorunsuz Olarak Monte Edildiğinden Emin Olun

Bilgisayarınızda oyunu çalıştırmak için gerekli RAM kapasitesi varsa soketlerin tam olarak yerine oturup oturmadığını kontrol edin. Bilgisayarınızı tamamen kapatıp güçten ayırdıktan sonra bellekleri yerinden çıkartın. Üzerinde toz veya kir varsa temizledikten sonra doğru soketlere tam olarak oturtun. Çok fazla baskı uygulamak cihazınıza zarar vereceği için dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

Arkaplan Uygulamalarını Sonlandırın

Bilgisayarınızda 4 veya 8 GB bellek takılıysa modlu Minecraft oynarken bu hatayı almanız oldukça normaldir. Oyunu çalıştırmadan önce görev yöneticisini çalıştırın ve gereksiz programları sonlandırın. Ayrıca farklı bir şekilde arkaplan uygulamalarını kapatmak istiyorsanız Windows ayarları kısmından gizlilik ayarlarını açın. Karşınıza gelen ekranı aşağı doğru kaydırdığınızda sol menüde “Arkaplan Uygulamaları” seçeneğini tıklayın. Daha sonrasında bütün uygulamaları kapatın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve oyuna giriş yapmayı deneyin.

Son Olarak Oyuna Daha Fazla RAM (Bellek) Vermeyi Deneyin

Oyuna daha fazla bellek vermek yetersiz bellek hatasını çözmek için başka bir yöntem olabilir. Bunu yapabilmek için Minecraft Launcher‘ı başlatın ve “Installations” sekmesine tıklayın. Başlatma seçeneklerinin sağ üst kısmında yer alan Launch Option (başlatma seçenekleri) butonuna basın. Açılacak küçük pencerenin sağ alt bölümündeki JVM Arguments kısmına bilgisayarınızdaki RAM (bellek) miktarına uygun olacak şekilde aşağıdaki kodlardan bir tanesini yazın ve save tuşuna basıp oyuna girin.

  • 2 GB bellek vermek için: -Xmx2G
  • 4 GB bellek vermek için: -Xmx4G
  • 8 GB bellek vermek için: -Xmx8G

Minecraft yetersiz bellek hatası için önerebileceğimiz çözüm yolları bunlardır. Bütün bunları denedikten sonra halen daha aynı sorunu yaşıyorsanız daha fazla bellek satın almanın zamanı gelmiş demektir. Minecraft’ın normal sürümünü oynamak için 4 GB RAM yeterli olacaktır. Fakat oyunu modlamak istiyorsanız 8 GB ve üzeri bellek kapasitesine ihtiyacınız olacaktır. Yapamadığınız veya takıldığınız bir yer olursa yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Ayrıca daha fazla oyun hata ve çözümleri için sitemizi sık sık ziyaret etmeyi ve arkadaşlarınıza önermeyi unutmayın!