Metin2 Başlangıç Rehberi Güncel 2024

metin2 baslangic rehberi guncel 2021 min

2000 ve 2012 arasında popüler olan Metin2, eskisi kadar çok olmasa da hala büyük bir oyuncu kitlesine sahip. Hepimiz, eskiden ya Metin2 ya da Knight Online oynamışızdır. Geçtiğimiz günlerde sizler için Knight Online başlangıç rehberi hazırladık. Sıra geldi Metin2’ye. Bu yazımızda ise sizlere Metin2 başlangıç rehberi niteliğinde bilgiler aktaracağız.

Metin2 Üye Nasıl Olunur?

Metin2’ye üye olmak için iki farklı yol bulunmaktadır;

 • Bunlardan ilki Gameforge sistemidir. Bu sistem ile Metin2’ye kayıt olabilir ve normal sunucularda oyuna giriş yapabilirsiniz,
 • İkinci yol ise Steam üzerinden kayıt olmaktır. Steam hesabınız ile Metin2’yi kütüphaneye ekleyebilir ve oyuna giriş yapabilirsiniz.

Oyunu Yükleme

Oyuna eğer Gameforge üyelik türü ile kayıt olduysanız, Gameforge’un istemcisini indirmelisiniz. İstemciden Metin2’ye tıklamalı ve indirme işletimini başlatmalısınız. Daha sonra istemci üzerinden oyuna giriş yapabilirsiniz.

Eğer oyunu Steam üzerinden oynamak istiyorsanız, ilk olarak Steam’den oyunu eklemeli ve indirme işlemini başlatmalısınız.

Metin2 Başlangıç Rehberi: İmparatorluklar & Hikayeleri

Metin2’de üç büyük imparatorluk bulunmaktadır. Her imparatorluğun yer aldığı alan ve şehirleri farklılık göstermektedir. Bu üç imparatorluktan en büyüğü ve en çok oyuna sahip olanı Mavi Bayrak yani Jinno İmparatorluğu’dur.

 • Chunjo İmparatorluğu (Sarı Bayrak): Kıtanın bası kısmında yer alan Chunjo, Yoon-Young tarafından kurulmuştur. Young, metin taşlarının dünyaya düşmesiyle birlikte eşinin büyülü güçlerini kullanmış ve çözümler aramıştır ancak başarılı olamamıştır. Daha sonra eski kral, tahttan indirilmiştir ve diğer iki krallıkla savaş haline girmek zorunda kalmıştır. Bu imparatorluğun temel hedefi tüm kıtayı ele geçirmek ve bu sayede metin taşlarını durdurmaktır.
 • Jinno İmparatorluğu (Mavi Bayrak): Oyuncuların büyük bir kısmının tercih ettiği Jinno, askeri gücü temel almaktadır. Bilinen son kralı Ee-Ryoong’tur. Krallığın temel amacı, metin taşlarını yok etmekten ziyade kendine lehine kullanmaktır. Bu yüzden araştırmalarını bu yönde yapmaktadır. Ayrıca krallık, resmi olarak metin taşlarını görmezden gelmektedir.
 • Shinsoo İmparatorluğu (Kırmızı Bayrak): Krallığın temelini ticaret oluşturmaktadır. Metin taşları ile ilgili net bir yaptırımları bulunmamaktadır. Krallığın temel amacı, ticaret yollarını daha güvenli hale getirmek ve zenginleşmektir.

Metin2 Karakter Seçimi

Metin2’de 5 farklı sınıf bulunmaktadır. Ayrıca bu sınıfların dördünde cinsiyet tercihi de yapılabilmektedir. Cinsiyet tercihi, herhangi bir güç farkı oluşturmamaktadır. Oyuna giriş yapmadan önce Metin2 başlangıç rehberi ile hangi sınıfların efektif olduğunu öğrenebilirsiniz. Sınıflar ise şu şekilde yer almaktadır;

 • Savaşçı: Genel olarak çoğu oyuncu bu sınıfı tercih etmektedir. Savaşçılar hem yüksek hasara sahip hem de diğer karakterlere göre daha dayanıklıdır. Tek el ve çift el silahları kullanabilirler. Savaşçılar, 5. Seviyeye ulaştıktan sonra hasarlarını arttırmak istiyorlarsa Bedensel, dayanıklılığını arttırmak istiyorsa Zihinsel yetenekleri almalıdır.
 • Ninja: Hançer, yay ve tek el kılıçları kullanabilen Ninjalar, dayanıklılığı düşük ancak yüksek hasara sahip karakterlerdir. Ninjalar, 5. Seviyeye ulaştıktan sonra ister Bıçakçı, isterse de Okçu yeteneklerini alarak gelişimini sağlayabilirler. Okçu Ninjalar genel olarak gruplarda canavarları toplamak için iyi bir seçimdir.
 • Sura: Oyunun bana göre en güçlü karakteridir. Suralar, temelde büyü gücü kullanmaktadır ancak yakın dövüş karakterleridir. Suralar, 5. Seviyeye ulaştıktan sonra Büyülü Silahı tercih edebilir ve yakın dövüşte hem hasarını arttırabilir hem de dayanıklılığını yükseltebilir. Kara Büyü tercihi ise daha çok VS için önerilmektedir. Oyuna ilk başlayanlar için Büyülü Silah daha uygundur.
 • Şaman: Şamanlar, destek karakterleridir. İyileştirmeci veya Ejderha Gücü becerileri alınabilir ve grup halinde kasılırken, arkadan güç verebilir.
 • Lycan: Oyunda tek cinsiyete sahip olan karakterdir. Sadece erkek versiyonu bulunmaktadır. Bazı PVP serverlerda Artemis olarak adlandırılan kadın hali de görülebilir. Resmi oyunda ise Artemis bulunmamaktadır. Lycanlar, tek bir yetenek kitine sahiptir. Yüksek hasarları ve dayanıklılığı ile hızlı bir ilerleme kaydedilebilir.

Metin2 Statü Puanları

Metin2’de her karakter için farklı statü dağılımı yapılmalıdır. Genel olarak 4 statü bulunmaktadır;

 • VIT: Can değerini yükseltir,
 • INT: Mana değerini yükseltir ve büyülü saldırıları güçlendirir,
 • STR: Saldırı gücünü yükseltir,
 • DEX: Savunma gücünü yükseltir.

Bedensel Savaşçılar ilk aşamada 2 VIT ve 1 STR vererek devam etmelidir. VIT tamamlandığında 2 STR ve 1 DEX devam etmek en mantıklısıdır. Son olarak INT’e verilir. Savaşçılarda SP, hiçbir işe yaramamaktadır. Zihinsel Savaşçılarda ise 2 STR ve 1 VIT olarak başlanır, STR tamamlandığında 3 VIT ve 1 DEX şeklinde devam edilir.

Bıçakçı Ninjalar ilk aşamada DEX vermeli, daha sonra VIT vermelidir. Bunları tamamladıktan sonra STR ve INT olarak devam edilir. Okçularda ise DEX, VIT, STR ve INT olarak aynı şekilde verilmelidir.

Kara Büyü Suralar, ilk olarak VIT’a vermelidir. Daha sonra INT tamamlanır. Son olarak ise DEX verilerek, dayanıklılık güçlendirilir. İyi bir eşya dizilime sahip olanlar hasarını yükseltmek istiyorlarsa DEX yerine STR’ye de verebilir. Büyülü Silah Suralar, ise aynı şekilde ilerlemelidir ancak 3. olarak STR vermek daha mantıklıdır. Son olarak kalan puanlar DEX’e verilir.

Ejderha Gücü Şamanlar, VIT ve INT’ı tamamladıktan sonra DEX’e vermelidir. STR, şamanda büyük bir önem arz etmemektedir. Tek başına kasılmak için ise iyi bir eşya dizilimi yaparak ilk olarak STR ve VIT tamamlanabilir. Daha sonra INT ve DEX tercih edilir. İyileştirmeci Şamanlarda ise yine aynı statü dağılımı kullanılmalıdır.

Lycanlar’da, 2 INT ve 1 VIT şeklinde verilmelidir. INT tamamladıktan sonra VIT olduğu gibi bırakılır ve DEX’e devam edilir. Son olarak STR tamamlanır.

NPC Listesi

Metin2’de dört temel NPC bulunmaktadır. İlk seviyelerde çok önemlidirler. Daha sonra ise pek bir işinize yaramamaktadır.

 • Zırh Satıcısı: 26. seviyeye kadar buradan zırh kask ve kalkan temin edilebilir,
 • Silah Satıcısı: 36. seviyeye kadar buradan silah temin edilebilir,
 • Satıcı: Genel olarak buradan kırmızı iksir, mavi iksir ve diğer temel eşyalar temin edilir,
 • Demirci: Burada zırh, silah ve takılara yükseltme yapılabilir ancak yükseltme ne kadar çoksa o kadar çok yok olma riski bulunmaktadır. Yükseltmelerin yok olmaması için Kutsama Kağıdı veya daha iyisi Büyülü Metal tercih edilmelidir.

Metin Taşları

Oyunun temeli, metin taşlarıdır. Oldukça güzel bir sistem olan metin taşları, haritaların farklı bölgelerinde rastgele çıkmaktadır. Bu metin taşlarına her vurduğunuzda birçok slot içerisinden çıkar. Metin taşları farklı seviyelere ve farklı ödüllere sahiptir. Temel olarak bir metin taşından beceri kitabı düşer ve yeteneklerin yükseltilmesini sağlar. Ayrıca içinden düşen büyü taşları ile silah ve zırhlar güçlendirilebilir.

Büyü Taşları

Metin taşlarından düşen büyülü taşlar, sadece silah ve zırh için kullanabilmektedir. Zırh için kullanılan taşlar; savunma, hız ve can verir. Silah için kullanılan taşlar; kritik, delici ve canavarlara karşı güçlü gibi değerler vermektedir.

Efsunlar

Her MMORPG oyununda olduğu gibi Metin2’de de güçlenmek için en temel sistem efsundur. Silaha, zırha, takılara hatta kostümlere bile efsun değeri verilir. Bu efsunları elde etmek oyun içinde epey bir zaman istemektedir. Nesne marketten ise gerçek para karşılığı temin edilebilir. Rastgele değerleri eşyanıza ekler ve sizi güçlendirir.

Beceri Kitapları

Beceri kitapları, metin taşlarından elde edilir. Beceri kitapları ile bir yeteneğinizi M seviyesine ulaştıktan sonra yükseltebilirsiniz. Yeteneğinizin ilk olarak M seviyesine ulaşması için 17 – 21 arasında değer verilmesi gerekir. Daha sonra kitaplar ile M2, M3 şeklinde M10’a kadar yükseltilir. Bu aşamadan sonra Ruh Taşları devreye girer. Bunlarda aynı şekilde kademe kademe yükselir ve Perfect seviyesine ulaşır.

Metin2 Hızlı Level Kasma Bölgeleri

Metin2 başlangıç rehberi içerisinde olmazsa olmaz bir konu varsa o da hızlı level kasma slotlarıdır. Metin2’de seviye yükseltmek, ilk aşamalarda kolaydır. Oyunda yeniyseniz, şu aşamaları takip ederek seviyenizi yükseltebilirsiniz;

 • 1 – 21 Seviye: Görevleri tamamlayarak kolayca 21. seviyeye ulaşabilirsiniz. Ayrıca bulduğunuz metin taşlarını yok etmekten de çekinmeyin. Bunun yanı sıra görevler esnasında gittiğiniz yerdeki uygun slotları kesebilirsiniz.
 • 21 – 30 Seviye: 2. köye gidin ve görevleri yapmaya devam edin. Beyaz Yeminli olarak adlandırılan slotları kesin. 25. seviyeye ulaştıktan sonra biraz daha ilerleyerek Siyah Rüzgar slotlarını kesin.
 • 30 – 40 Seviye: Burada iki farklı yol bulunmaktadır. İsterseniz vadiye gidebilir ve orklarda kasılabilirsiniz. İsterseniz de çöle gidebilir ve akrepleri keserek, seviye atlayabilirsiniz.
 • 40 – 60 Seviye: Orklarda kasılmaya devam edebilirsiniz ya da çölde daha yüksek seviyelerdeki slotları kesebilirsiniz.
 • 60 – 70 Seviye: Bu seviyeleri atlatmak için örümcek zindanı en iyi yerdir. Yeterli eşyalara sahip olduktan sonra ikinci kata çıkabilir ve hızlı bir şekilde kasılabilirsiniz. Eşyalarınız yeterli değilse ilk katta da kasılmak mümkündür.
 • 70 – 76 Seviye: Örümcek zindanı 2. kat sonu ya da örümcek zindanı 3. kat bu seviyeler için en uygun yerdir.
 • 76 – 95 Seviye: Sürgün mağarası olarak adlandıralar yere gitmeniz gerekmektedir. Kan Taşı biletini aldıktan sonra buranın ister başında ister sonunda kasılabilirsiniz. Yeterli eşyaları dizdikten sonra ikinci kata çıkabilir ve daha çok slotu toplayarak kasılabilirsiniz. Buranın en önemli avantajı, slotların size otomatik saldırmasıdır.
 • 95+ Seviye: Oyunun sonuna doğru yaklaştığınız için en uygun yer büyülü ormandır. Burada birçok metin taşı bulunur. İster bunları kesebilir, isterseniz de slotları toplayabilirsiniz. Ayrıca burada çok yüksek paralar da kasılabilir. Bunun dışında Razadör bossuna girebilir ve yine iyi bir gelir kaynağı elde edebilirsiniz.

Metin2 Sistem Gereksinimleri

Metin2 eski bir oyun olduğu için aşırı derecede sistem gereksinimi yok. Günümüzde giriş seviyesinin altındaki bilgisayar donanımları ile de rahatça oynanabilen oyunun sistem gereksinimleri şu şekilde;

Minimum Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 7,
 • İşlemci: 7. Yenil Intel İşlemci (Intel Core i3 / i5 / 17-2xxx),
 • Depolama Alanı: 6 GB kullanılabilir boş alan,
 • Ekran Kartı: 512 MB Ram’e sahip veya daha iyi bir ekran kartı,
 • Bellek: 1 GB RAM.

Önerilen Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 10,
 • İşlemci: 7. Yenil Intel İşlemci (Intel Core i3 / i5 / 17-2xxx),
 • Depolama Alanı: 6 GB kullanılabilir boş alan,
 • Ekran Kartı: 1 GB Ram’e sahip veya daha iyi bir ekran kartı,
 • Bellek: 2 GB RAM.

Metin2 başlangıç rehberi oyuna kolay uyum sağlamanız konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Bunun gibi oyun rehberleri daha fazla gelsin istiyorsanız düşüncelerinizi yorumlar kısmından belirtebilirsiniz.

Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

Kaydır Gelsin!

Diablo 4 FPS Arttırma

Diablo 4 FPS Arttırma Rehberi (Kesin Çözüm)

Diablo oyun serisindeki her oyun, çıktığı günden itibaren milyonlarca oyuncu tarafından oynanıyor. Serinin son oyunu Diablo 4'ün Ultimate Edition paketine sahip olan oyuncular şuanda oyunu oynayabiliyor. Oyunu erkenden oynayan oyuncuların
FM 2023 Kontra Atak Taktiği [5-2-3]

FM 2023 Kontra Atak Taktiği [5-2-3]

Kontra ataklardan gol atmak kadar keyifli bir şey yoktur. Rakip takım henüz daha toparlanmamışken bir anda gelişen pozisyon ile çok etkili goller atabilirsiniz. FM 2023 kontra atak taktiği bunu yapabileceğiniz
New World Başlangıç Rehberi

New World Başlangıç Rehberi

Amazon Games tarafından geliştirilen New World çok fazla oyuncu tarafından oynanmaya devam ediyor. Henüz daha oyuna başlamamış veya yeni başlamış biriyseniz New World başlangıç rehberi işinizi kolaylaştıracaktır. Hazırladığımız rehber sayesinde
Forza Horizon 5 İncelemesi

Forza Horizon 5 İncelemesi

Playground Games tarafından geliştirilen Forza Horizon 5 artık bütün oyuncular için erişilebilir. Henüz daha satın almadıysanız sizler için hazırladığımız Forza Horizon 5 incelemesi işinize yarayacaktır. İncelemeye geçmeden önce oyunun daha
Sims 4 Arıcılık Rehberi

Sims 4 Arıcılık Rehberi

Sims 4 içerisine Seasons ek paketi ile birlikte mevsimler ve daha birçok yeni mekanik eklendi. Oyundaki bitkiler yetişebileceği mevsimlere sahip, siminiz değişen mevsimlere göre üşüyebiliyor ya da sıcaklıyor. Ayrıca artık
PUBG Mobile 90 Fps Destekleyen Telefonlar

PUBG Mobile 90 Fps Destekleyen Telefonlar

PUBG Mobile'i gün içinde uzun süreler boyunca oynayan milyonlarca oyuncu var. Oyuna gelen güncellemelerle birlikte birçok değişiklik ve yenilik oyuna ekleniyor. Bu yenilikler telefonlara ekstra olarak yük bindiriyor. PUBG Mobile
Rainbow Six Extraction En İyi Geliştirmeler

Rainbow Six Extraction En İyi Geliştirmeler

Rainbow Six Extraction içerisinde hangi operatörlerle ve geliştirmelerle oynayacakları, oyuncuların kendi tercihlerine kalmış durumda. Ancak oyundaki bazı operatör geliştirmeleri diğer geliştirmelere göre erken avantaj edinmek için oldukça yararlı durumda. Oyunda

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir