Oyun Rehberleri

League of Legends Orman Rehberi

League Of Legends Orman Rehberi

League of Legends’ta en önemli iki rolden biri olan ormancı yani jungle rehberi ile karşınızdayız. Ormancı olmak, düşük liglerde bir sorun olsa da yüksek liglere çıkmanın en kolay yollarından birisidir. Çünkü bir ormancı oyunu tek başına taşıyabilme yeteneğine sahiptir. Diğer koridorlar, kendi koridorlarını kazansa bile oyun kaybedebilir ancak bir ormancı tüm koridorlara gitme ve kazanma koşulu olan objektifleri alabilme yeteneğine sahip olduğundan, kazanma olasılığı artmaktadır. Bugün sizler için League of Legends orman rehberi ile daha kolay lig atlamanız için ipuçları vereceğim. Keyifli okumalar.

Karşı Ormancı ve Şampiyon Farkı

Oyunda dikkat etmeniz gereken en temel düşman, karşı ormancıdır. Şampiyon seçim ekranında karşı ormancı sizden önce seçim yapmışsa bunu iyi değerlendirmeniz gerekmektedir. Eğer kör bir şampiyon seçimi yapacaksanız, metadaki şampiyonları almanızı önermekteyim. Karşı ormancı, kırılgan bir şampiyon ise Kayn ve Kha’zix gibi bir suikastçı alabilir ve onu sürekli darlayabilirsiniz. Ya da takımınızın çok iyi bir takım savaşı kompozisyonu varsa Diana, Amumu ve tank ormancılar ile bunu destekleyebilir ve engage atarak, takım savaşlarını kazandırabilirsiniz. Eğer sizi ormanda yenecek bir eşleşmeye sahipseniz, 2v2’de güçlü olduğunuz koridorlarda savaşabilirsiniz. Hatta Kha’zix, Jax ve Xin Zhao gibi bir düşmana karşı oynuyorsanız, yampiri yengeçte karşılamanız sırasında direkt uzaklaşabilir ve diğer yampiri yengece gidebilirsiniz.

Sihirdar Büyüleri

Genel olarak bir ormancının girmesi gereken sihirdar büyüleri sabittir. Flaş + Çarp olarak girilmektedir. Shaco gibi absürt karakterlere ise tutuştur tercihi yapılmaktadır. Bu doğrudur ancak oyunda lig atlamak için Shaco yerine metada olan diğer şampiyonları tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Bir diğer sihirdar seçimi ise hayalettir. Udyr ve Rammus gibi rakibi kovalamaya yönelik ve kırılgan olmayan şampiyonları oynuyorsanız, bu her oyun için geçerli olmasa da iyi bir seçimdir.

League of Legends Orman Rehberi: Orman Rotasyonu

Orman oynarken, yapılan son yamalar ile ormanınızı dönmek daha verimli hale gelmeye başladı. Atılan ganklerin büyük bir çoğunluğu kazançlı olmadığından dolayı, birçok profesyonel oyuncu artık kamplarını dönmeye ve objektiflere oynamaya başladı. Tabii ki bu durumda, hızlı orman kamplarını dönen şampiyonlar metaya girdi. Kayn, Eveleynn, Diana, Karthus, Xin Zhao ve benzeri alan hasarına ve hızlı saldırı gücüne sahip olan şampiyonları tercih ederek, ormanınızı hızlı bir şekilde temizleyebilir ve gank denemek yerine altında ve seviyede öne geçebilirsiniz.

Orman rotasyonu ise çok önemli olan bir diğer konudur. İlk baskınızı atmak istediğiniz koridorun diğer tarafından başlamanız gerekmektedir. Örnek vermek gerekecek olursa, üst koridorunuzda bir Darius olduğunu düşünelim. Erken skor topladığı durumda 1v2 hatta 1v3 atabilecek bir şampiyon olmasından dolayı onu öne geçirmek oyunu kazandırabilir. Bu durumda yapmanız gereken bot tarafında yer alan orman kampından başlamak ve dakika 3.15 civarında yengece çıkmaktır. Yengeci almadan önce uygun bir pozisyon bulunduğu taktirde, Darius’a yardıma gidebilir ve ona skor aldırabilirsiniz.

Alt koridorunuz size kırmızı güçlendirmede yardım ettikten sonra sırasıyla golemler, gagalar, kurtlar, mavi güçlendirme, kurbağa, yengeç ve üst koridor baskını yapabilirsiniz. Ayrıca yine uygun bir pozisyon bulunması durumunda buradan orta koridora gitmekte mümkündür.

Bu durum tam aksi durum için de geçerlidir. Alt koridorunuzda iyi bir kitle kontrole sahip ikili varsa, rotasyonunu tam tersi şekillendirebilirsiniz. Leona ve Nautilus gibi şampiyonlar erken oyunda çok güçlüdür. Bu tür destek şampiyonlarının olduğu koridorlara baskın atmak da bir o kadar kolaydır. Unutmayın, ezbere orman rotasyonu yapmak size oyunu kaybettirir. Seçimlere göre rotasyonunuzu şekillendirmelisiniz.

Agresif Ormancı Oynayışı & Erken Baskın Atma

Agresif ormancı şampiyonlar oynamak kötü değildir ancak yapılan rotasyonlar kötü sonuçlanırsa, oyun kötü bir duruma girebilir. Bu yüzden aşağıda vereceğim rotasyonu uygulamanızı pek önermiyorum. Agresif ormancılar Lee Sin, Kindred, Master Yi, Ekko, Udyr, Kha’zix, Rengar ve Kayn’dır.

Bu şampiyonlar ile ilk olarak kırmızı güçlendirme alınır daha sonra direkt olarak mavi güçlendirmeye gidilir. Buradan grompa yani kurbağaya girmeden karşı ormanın kırmızısına ya da kuşlarına gidilir. Rakip ormancı ile karşılaşıldığında çarp savaşı yapılabilir ve karşı ormancı kesilebilir. Ancak dediğim gibi bu riskli bir yöntemdir. Eğer karşı ormancı haritanın diğer tarafında ise tüm orman kamplarını almanız sizi çok öne geçirecektir.

Erken baskın ormancılar da oyunda büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bunlar Taliyah, Zac, Shaco, Udyr ve Nidalee’dir. Yetenek kitlerinden ve taban hasarlarından dolayı bu şampiyonlar ilk 6 seviyede çok güçlüdür. 2 ya da 3. seviyedeyken uygun bir pozisyon olması ile herhangi bir koridorda baskın atılabilir ve ilk kan alınabilir.

Objektifler

Objektifler oyunda bir kazanma koşulu olarak öne çıkmaktadır. Özellikle son yamalar ile dördüncü ejder ile alınan ejder ruhu büyük bir güç patlamasına sebep olmaktadır. Bu yüzden ilk ejder ve ilk alamet ile alınan kule altınları çok önemlidir. Ayrıca erken dakikalarda ejder almak ve oyunun uzamasına müsaade etmeden 4. ejderi almak neredeyse kesin zafer getirmektedir. Bulut ruhu dışındaki diğer ruhlar neredeyse %80 galibiyet ile sonuçlanmaktadır. Alt koridorunuz ve üst koridorunuz ile iyi bir iletişim kurarak objektifleri kolayca alabilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz League of Legends orman rehberi ile kolayca lig atlayabilir ve hatalarınızı düzeltebilirsiniz. LOL (league of legends) oyun rehberleri hakkında düşüncelerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir