Oyun Rehberleri

League of Legends Destek Rehberi

League of Legends Destek Rehberi

League of Legends’ta en önemli rollerden birisi olan destek, özellikle üst liglerde büyük bir önem arz etmektedir. İyi bir destek oyuncusu tek başına tüm koridorlara yardım edebilir ve sanki bir ormancıymış gibi oyunu kazandırabilir. Bugün, sizler için hazırlamış olduğumuz League of Legends destek rehberi ile siz de daha iyi oynayabilir ve kolayca lig atlayabilirsiniz. Dilerseniz bilgilerimize geçelim, keyifli okumalar.

Seçim Ekranı

Seçim ekranı bir destek oyuncusu için çok önemlidir. Bireysel oyundan ziyade destek oyuncuları takım ile birlikte oynamak zorundadır. İyi bir destek oyuncusu yanındaki nişancıya uygun bir destek şampiyonu alarak ona eşlik eder. Nadir olsa da solo carry yani tek başına oyunu alıp götürebilen destek şampiyonları da bulunmaktadır. Bu tür durumlar için şu an metada olan Sett tercih edilebilir. Hextech Flaş rünü ile kolayca oyun yapabilir ve karşı takımı gafil avlayabilirsiniz.

Seçim ekranına geri dönecek olursak. Şu an metada yer alan Aphelios, Samira, Kai’sa ve benzeri nişancılar için Lulu, Thresh, Leona, Nautilus ve benzeri şampiyonları tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Bu saydığım nişancılar, oyunu tek başına taşıyabilecek kapasiteye sahiptir. Destek oynarken en önemli nokta, iletişimdir. Eğer bir nişancı ile duo girmiyorsanız, işiniz daha zor olacaktır. Birileriyle duo girmek için iyi oynayan bir nişancıyı oyun sonunda ekleyebilir ve sonraki oyunlarda birlikte girebilirsiniz.

Sihirdar Büyüleri

Destek şampiyonlarının alabileceği sihirdar büyüleri, takımına büyük bir avantaj sağlamaktadır. Genel olarak bir destek oyuncusu tutuştur, şifa ve bitkinlik tercih etmektedir. Bunların tercih edilme sebebi oyundan oyuna göre değişiklik göstermektedir. Eğer nişancınız arındır almak zorundaysa ve koridoru kaybedeceğinizi düşünüyorsanız şifa tercihi iyi bir seçimdir. Karşı takımda bir suikastçı ya da Jhin gibi anı hasar çıkaran bir nişancı varsa bitkinlik en tercihtir. Tutuştur ise genellikle ağır bir şekilde kazanacağınız ya da çan çalma eşyaları çıkacak olan bir karşı nişancı için idealdir.

League Of Legends Destek Rehberi: Koridor ve Takım Savaşları

İyi bir destek oyuncusu takımına birçok şekilde katkı yapabilir. Destek oyuncuları koridor aşamasında nişancısını korumak ve kurtarmakla görevlidir. Özellikle karşı ormancı baskınlarında nişancıyı kurtarmak için zor bir durumdaysa eğer kendini feda bile edebilir. Bu nişancınızın geri düşmesinden daha iyi bir sonuçtur. Savaş başlatmak da bir desteğin temel görevlerinden birisidir. Leona, Alistar ve Rakan gibi şampiyonlar ile takım savaşını başlayabilir ve alınacak en çok hasarı üstlenerek savaşı kazandırabilirsiniz. Bu gibi durumlarda ölmeniz bile önemli değildir.

Savaştan çıkmak için ise yine Janna, Nami ve Moakai nişancınızı veya diğer takım arkadaşınızı kurtarmak konusunda en iyi seçimlerdir. Yapılan takım savaşlarının kaybedilme oranının yüksek olduğu yerlerde, takımınızı kurtararak geri düşmelerini engelleyebilirsiniz. Ayrıca yine Soraka, Sona, Nami ve Yuumi gibi şampiyonlar ile takım içerisinde arka saflarda kalarak, ön saflarda çarpışan takım arkadaşlarınızı iyileştirebilir ve onlara destek olabilirsiniz. Koruma kısmına gelecek olursak; Janna, Karma ve Lulu gibi ağır kalkan veren şampiyonlar ile nişancınızı ve takım arkadaşlarınızı kalkanlayarak onların savaş içerisinde ölmesini engelleyebilir ve takım savaşlarını taşıyabilirsiniz.

Takım savaşlarının başlamadan bitmesini sağlayan şampiyonlar da bulunmaktadır. Bunlar Blitzcrank, Morgana ve Thresh’tir. Takım savaşı başlamadan hemen önce karşı rakipten birini yakalayabilir ve takımının kolayca öldürmesini sağlayabilir. Karşı taraf bir kişi eksik olduğu için ya takım savaşını kaybederler ya da geri kaçmak zorunda kalırlar, bu durumda size büyük bir avantaj sağlayabilir.

Engage özelliği bulunan şampiyonlar da takım savaşlarında en önde yer alarak, tüm hasarı kendisine alabilir ve takımının geri kalan kişileri öldürmesini sağlayabilir. Braum ve Galio bunun için ideal seçimlerdir. Kendini feda ederek, takımının kazanmasını sağlayabilir. Bunun dışında oyunun ilerleyen safhalarında güçlenen Zyra, Brand, Velkoz ve Lux’da tam olmasa da birer destek karakterlerdir. Bu karakterler hem kitle kontrole hem de yüksek bir hasara sahiptir. Koridor aşamasında kötü bir eşleşmede geri düşebilir ya da çok öne geçerek oyunu taşıyabilir.

Baskın Atma

Bir destek oyuncusu, koridoru ittirdikten sonra ve üstten çıktıktan sonra baskın atabilir. Bu durum özellikle düşük liglerde beklenmemektedir. Bir destek oyuncusu ormancısı ile birlikte karşı ormancıya baskın düzenleyebilir, orta koridora yardım edebilir ya da işi daha abartarak üst koridora ansızın bir baskın atabilir ve karşı takımdaki kişinin öldürülmesini saplayabilir. Bu gibi durumlarda, nişancınızın geri oynamasını istemeniz gerekmektedir.

Sizler için hazırlamış olduğumuz League of Legends Destek Rehberi ile kolayca lig atlayabilir ve haritada daha etkin oynayarak, takımınızın öne geçmesini sağlayabilirsiniz. LOL (league of legends) oyun rehberleri hakkında düşüncelerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir