GTA 5 Siyah Ekran Sorunu Çözümü Nedir?

GTA 5 Siyah Ekran Sorunu Çözümü Nedir?

Rockstar Games’in geliştirdiği GTA 5 çıktığı ilk zamandan beri düzenli güncelleme alıyor. Her güncellemeyle birlikte oyuna yenilikler eklendiği gibi bazı hatalarda düzeltiliyor. Şuanda oyun her ne kadar sorunsuz bir şekilde oynanabilse de oyuncuların bazıları GTA 5 siyah ekran sorunu ile karşılaşıyor. Peki ya bu hatanın çözümü için neler yapılabilir?

GTA 5 Siyah Ekran Sorunu Çözümü

GTA 5 ilk olarak 2013 yılında piyasaya çıktı. O zamanın teknolojisiyle bile akıcı bir şekilde oynanabiliyordu. Şuanda da ortalama bir bilgisayarda yüksek grafiklerde rahatlıkla oynanıyor. Bunun sebebi ise geliştirici şirketin oyundaki optimizasyona önem vermesidir diyebiliriz. Tüm bu güncellemelere ve performans çalışmalarına rağmen oyuncular çeşitli sorunlar yaşayabiliyor. Özellikle oyunun siyah ekranda kalma sorunu hem oyun açılırken hem de oyun içerisinde ortaya çıkabiliyor. Aşağıdaki adımları uygulayarak bu sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz.

Ekran kartı sürücüsünün güncel olup olmadığını kontrol edin. Çok eski bir ekran kartı kullanıyorsanız güncelleme desteği olmadığı için oyunda siyah ekran yaşamanız oldukça doğaldır. Eğer daha yeni nesil ekran kartı kullanıp bu sorunu yaşıyorsanız mevcut sürücüyü bilgisayarınızdan kaldırın. Bilgisayarı yeniden başlatıp en son sürümü internetten indirip kurulumu tamamlayın.

Sorunu çözmek için yapabileceğiniz başka bir şey de işletim sistemini güncellemek olacaktır. Windows 10 ve üzeri işletim sisteminde GTA 5 oynuyorsanız mutlaka güncel olmalısınız. Bunun nedeni ise Windows 10‘un önceki sürümlerinde olan hatalardan bazılarının oyunun çalışmasını engelleyebileceğidir. Windows ayarları içerisinden güncelleştirme kutucuğunu tıkladıktan sonra yeni güncelleme olup olmadığını taratın. Yeni güncellemelerin kurulumunun tamamen yapılması için yükleme işlemi bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın.

GTA 5 siyah açılış ekranını geçmiyor ise oyun dosyaları zarar görmüş olabilir. Oyunu hangi platformdan ( Steam veya Epic Games ) indirdiyseniz oyun kütüphanesine girip dosya doğrulamayı çalıştırın. Bu işlemin tamamlanma süresi eksik dosyaların sayısına göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca internet hızınızda yüksek boyutlu dosyaları indirme sürenizi belirleyen başka bir faktör olacaktır.

Son zamanlarda çok sık karşılaşılan GTA 5 siyah ekran sorunu için önerebileceğimiz çözüm önerileri bunlardır. Tüm bunları denedikten sonra problem devam ediyorsa Rockstar Games destek sisteminden daha detaylı yardım alabilirsiniz. Umarız bu rehberimiz sorunu çözmeniz için yardımcı olmuştur. Daha fazla hata ve çözümleri rehberi için sitemizdeki diğer içerikleri dolaşabilirsiniz. Ayrıca bültenimize ücretsiz olarak kayıt olarak yeni içerikler paylaştığımız zaman bildirim alabilirsiniz.