Age Of Empires 4 Çin Rehberi

age-of-empires-4-cin-rehberi

Çin, Age of Empires 4 bina inşası konusunda en iyi olan medeniyet. Çin oyuncuları hızlıca diğer çağlara geçmek için binaları ve savunmaları hızlıca inşa edebilirler. Ek olarak sadece tek bir Simge inşası ile de sınırlı değiller. Hatta her ikisini de inşa ederek yeni bir Hanedana geçebilirler. Tüm bu hızlı inşa süreleri onları rekabette üst seviyeye taşır. Bu özellikler Çin’ i oyunun en iyi medeniyetlerinden biri haline getiriyor. Age Of Empires 4 Çin rehberi sizlere medeniyetin tüm sırlarını öğretecek ve maçlarınızda zaferi getirecek

Age Of Empires 4 Çin Rehberi

Çin oyuncularının yararlanacağı medeniyet bonusları şu şekilde;

 • Köylüler savunma binalarını %50 daha hızlı, tüm diğer binaları %100 daha hızlı inşa eder.
 • Bir Çağdaki her iki Simge’yi de inşa ederek özel bonuslara erişim sağlayan bir hanedana girilebilir.
 • İmparatorluk Çağı’na (4. Çağ) geçildiğinde Kimya teknolojisi ücretsiz elde edilir.
 • Rıhtımlar %20 daha hızlı çalışır.

Çin medeniyetini tercih eden oyuncular için en büyük meydan okuma köylüleri hızlıca inşa etme ve kaynak toplama görevleri arasında kullanmak olacaktır. Simge inşa etmek, bina inşa geliştirmelerini almak, teknolojileri araştırmak için sağlam bir ekonomiye ihtiyaç duyacaksınız. Çin medeniyeti hakkında dikkat çekici olan şey, güçlü bir kuşatma medeniyeti olmasıdır. Rakiplerinizin savunmalarını kolaylıkla alaşağı edebilirsiniz.

Çin’ in sahip olduğu askeri bonuslar ve birimler ise şu şekilde;

 • Zhuge Nu: Hafif birimlere karşı etkili olan kesintisiz arbaletçi.
 • Alev Mızraklı Süvari: Binalara karşı etkili hafif süvari birimi.
 • El Bombacısı: Alan etkili hasar verebilen el bombaları fırlatır.
 • Arı Kovanı: Alan etkili hasar veren roket yağmuru ateşler.

Çinliler diğer medeniyetlerden farklı işlev görürler çünkü Çin ile oynarken hem Çağ atlayacak hem de Hanedanlardan geçeceksiniz. Çağ ile Hanedanlık arasındaki fark, Çağ atlamak için tek Simge inşa etmeniz yeterliyken Hanedanlık için iki Simgeyi birden inşa etmelisiniz. Örneğin Çağ atlamak için İmparatorluk Akademisi inşa ettikten sonra Hanedanlığa geçmek için Güneş Barbakanı inşa edebilirsiniz. Her iki Simgeyi inşa ettikten sonrasında Hanedanlığa geçecek ve medeniyetiniz için ek bonuslar kazanacaksınız. Tabii tüm bu işlemler oldukça fazla kaynak gerektirecek. Neyse ki Çin medeniyetinin sahip olduğu bonuslardan birisi köylülerin inşaatı hızlıca gerçekleştirmesini sağlıyor. Böylece daha uzun süre kaynak toplamaya odaklanabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak İmparatorluk Akademisi inşası sonrasında yakındaki yerleşkelerden vergi toplayabilirsiniz. Ayrıca köylüleriniz ile özgün bina olan Köy inşa ederek nüfusunuzu hızlıca 40 kişi arttırabilirsiniz. Bunun için tek gereklilik Song Hanedanına girmeniz.

Şimdi ise ilk çağdan son çağa kadar izlemeniz gereken stratejilere göz atalım.

 • İlk Çağ- Tang Hanedanı: Bu aşamada ilk önce düşünmeniz gereken medeniyetinizin nasıl yayılacağıdır. Daha spesifik olarak vergi getirinizi en yüksek seviyeye çıkaracak şekilde genişlemelisiniz. Tang Hanedanı boyunca Öncünüz daha fazla görüşe sahip olacağından yararlı kaynakları saptamalısınız.
 • İkinci Çağ- Song Hanedanı: Bu aşamada iki Simgeyi de inşa etmeye odaklanmalısınız. İlk simge olan İmparatorluk Akademisi efraftaki yerleşkelerden vergi toplamanızı sağlarken, Güneş Barbakanı uzun menzilli tüfek ateşleyerek savunma sağlar. İki Simgeyi de inşa ettikten sonra Song Hanedanı’ na geçmiş olacaksınız. Bonus olarak köylü üretim hızınız %35 azalacaktır. Ayrıca nüfusunuzu 40 arttıran Köy binası da inşa edebilirsiniz.
 • Üçüncü Çağ- Yuan Hanedanı: Bu aşamada inşa edeceğiniz iki Simge, Astronomik Saat ve İmparatorluk Sarayı. Astronomik Saat, kuşatma atölyesi görevi görür ve kuşatma birimlerinize %50 daha fazla can değeri sağlar. İmparatorluk sarayı ise 10 saniyeliğine düşman köylülerin konumunu görmenizi sağlar. İki Simgenin de inşasını tamamladıktan sonra Yuan Hanedanı’na gireceksiniz. Bonus olarak köylüler, memurlar ve askeri birimler %15 hız kazanır. Ayrıca Yiyecek üretiminizi arttıran Ambar binası da inşa edebilirsiniz.
 • Dördüncü Çağ- Ming Hanedanı: Bu çağa geçerken inşa edebileceğiniz iki Simge ise Çin Seddi Geçithanesi ve Ruh Yolu. Çin Seddi Geçithanesini surlar üzerinde inşa ederek sur ve kapıların sağlığını %100 arttırabilirsiniz. Ayrıca sur üzerindeki askerlerin hasarları da %50 artar. Ruh Yolu ise daha önceki hanedan birimlerini -%30 daha ucuza üretmenizi sağlar. İki simgeyi de inşa ederek Ming Hanedanı’ na geçebilirsiniz. Böylece içerisine kadim eser yerleştirdiğinizde size her saniye 30 saniyede bir 50 Yiyecek, Odun, Taş ve Altın üreten Pagoda inşa edebilirsiniz. Ayrıca askeri birimleriniz %10 sağlık kazanır. Ek olarak El Bombacısı biriminin de kilidini açarsınız. Artık tek geriye kalan şey rakiplerinizi indirmek oluyor.

Sizler için derlediğimiz Age Of Empires 4 Çin rehberi içerisindeki bilgilerle siz de bu medeniyetle rakiplerinizi haritadan silebilirsiniz. Bunun gibi daha fazla rehber için sitemizi takipte kalın.