Teknoloji

Yurt Dışı iPhone Alınır mı? | Yurt Dışı iPhone Mantıklı mı?

Yurt Dışı iPhone Alınır mı?

Apple iPhone fiyatları sürekli olarak zamlandığı için çoğu tüketici Gürcistan ve Batum’dan yurt dışı iPhone alınır mı? sorusunu sıkça sormaya başladı. Türkiye’ye çok yakın olan Gürcistan, yurt dışından iphone alma düşüncesi olan kullanıcılar tarafından oldukça cazip geliyor. Vergilendirme farkından ortaya çıkan fiyat artışından dolayı çoğu kullanıcı yurt dışından telefon almaya yönelmiş durumda.

Farklı ülkelerden daha uygun fiyatlı iPhone almak tüketicilerin ilgisini çekmeye başladı. Bu içeriğimizde birçok tüketicinin aklında olan yurt dışı iPhone mantıklı mı? gibi soruların yanıtlarını sizlerle paylaşacağız.

Yurt Dışı iPhone Alınır mı?

Yalnızca iPhone değil herhangi bir markaya ait akıllı telefonu yurt dışından satın aldığınızda ilk olarak kayıt ücreti ödemeniz gerekmektedir. Kayıt ücretini ödemediğiniz durumda yurt dışından satın aldığınız telefon 120 gün içerisinde hat kullanımına kapatılacaktır. Farklı bir ülkeden satın alacağınız iPhone modelleri 1 sene boyunca global garantiye sahiptir.

Telefonu satın alma amacınız uzun yıllar boyunca kullanmak ise yurt dışı iPhone alınır. Yurt dışından satın aldığınız iPhone ile Türkiye’den satın alacağınız iPhone arasında teknik özellik bakımından bir fark bulunmamaktadır.

Yurt Dışı iPhone Almak Mantıklı mı?

Yurt dışında satılan iPhone modelleri ile ülkemizde satılan modeller arasında önemli oranda fiyat farkı bulunuyor. Arada çok fazla fiyat farkı olmasına rağmen yurt dışından telefon satın aldığınız zaman kayıt için de bir ücret ödemeniz gerekmektedir. 2024 yılı için yurt dışı telefon kayıt ücreti 31.692 TL olarak belirlenmiştir. Bu durum yurt dışı iPhone alınır mı? sorusunun yanıtını arayan kullanıcıları ikiye bölmüş durumda.

yurt disi iphone almak mantikli mi

Bir kesim kayıt ücretine rağmen yurt dışından telefon almanın mantıklı olduğunu savunurken diğer kesim yurt dışından telefon almanın mantıksız olduğunu düşünmektedir. Bu durum kişiden kişiye değişeceği için yurt dışı iPhone almak bazıları için mantıklı olurken bazıları için mantıksız olacaktır. Herhangi bir satın alım yapmadan önce yurt dışından satın alacağınız telefonun sizin için faydalı olup olmayacağını karar vermeniz gerekiyor.

Yurt Dışı iPhone Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurt dışından iPhone aldıktan sonra herhangi bir sorunla karşılaşmamak için aşağıdaki başlıkları mutlaka dikkate almanızı öneriyoruz. Böylece severek satın aldığınız iPhone modelini sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Garanti Süreci ve Durumu

Yurt dışından satın alacağınız iPhone’un garantisi ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Apple her ne kadar dünya çapında garanti hizmeti veriyor olsa da garanti kapsamları her ülkede değişmektedir. Bu açıdan bakıldığında farklı bir ülkeden satın alacağınız iPhone’un garantisi Türkiye için geçerli olmayabilir. İlerleyen zamanlarda telefona hasar gelmesi durumunda ekstra maliyetten kaçınmak için garanti durumu hakkında bilgi edinmenizi öneriyoruz.

Fiyatlandırma

Zamlardan sonra yurt dışı iPhone alınır mı? sorusunu merak eden tüketicilerin sayısı bir hayli arttı. Telefon her ne kadar zamlansa da yurt dışından alacağınız iPhone modeli gümrük vergileri, kargo ücreti ve kayıt ücretiyle birlikte Türkiye’den alacağınız iPhone ile neredeyse eşit fiyata denk gelebilir. Yurt dışından iPhone almadan önce bu hesaplamayı çok iyi yapmanız gerekiyor.

Sahte Ürün

Online olarak satın alacağınız iPhone’un sahte çıkma olasılığı yüksektir. Siz bir iPhone aldığınızı düşünürken sizlere Android işletim sistemli çakma iPhone göndermiş olabilirler. Bunun gibi durumların önünde geçmek için internet alışverişinde satıcının güvenilirliği konusunda derinlemesine araştırma yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Sonuç

Bu makalemizde yurt dışı iPhone alınır mı? sorusunu yanıtladık. Konuyla ilgili olarak aklınıza takılan bir soru olursa yorumlar kısmından belirtebilirsiniz. Dilerseniz teknoloji kategorisine göz atarak daha fazla bilgilendirici içeriğe erişebilirsiniz.

Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir