Oyun Rehberleri

Valorant HRTF Ses Özelliği Nasıl Çalışıyor?

Valorant HRTF Ses Özelliği Nedir?

2.06 yaması Valorant HRTF ses özelliği ile oyuncuları bir hayli sevindirecek. Artık rekabetçi oyunlar bu özellik sayesinde daha zorlayıcı veya daha kolay olacak. Çünkü oyunda atılan her adım, tekrar doldurulan her bir şarjör sesinin geldiği nokta daha anlaşılır bir hale geliyor.

Valorant HRTF Ses Özelliği Oyuncuları Sevindirecek!

Valorant 2.06 yaması oyunu gerçek anlamda ileriye götürecek bir teknolojiyle birlikte geliyor. Oyuncular HRTF sayesinde diğer oyuncuların çıkarttığı her sesi çevresel olarak duyabilecekler. Valorant Resmi YouTube Hesabı üzerinden paylaşılan videoda bu teknolojinin açık ve kapalı halleri karşılaştırılmalı olarak gösterilmekte.

Bu videonun 54. saniyesinde HRTF kapalı iken değiştirilen şarjör sesi sağ üstten geldiği sanılıyor. Fakat HRTF ses özelliği açıldığında aynı ses tam üstümüzden geliyor. HRTF teknolojisi sayesinde takım arkadaşlarınıza daha geçerli bilgiler verebilirsiniz. Bu teknoloji ile rekabetçi oyunlar önceye kıyasla daha çok odaklanmayı gerektirecektir. Rakip düşmanın yerini tam olarak saptayıp takıma doğru bilgi vererek sizi daha üst liglere taşıyacaktır.

Valorant HRTF Ses Özelliği Nedir?

Head-Related Transfer Function kısaltması olan HRTF teknolojisi uzaydaki bir noktadan sesin nasıl alınacağını karakterize etmektedir. Valorant HRTF teknolojisi oyunculara 3 boyutlu ses alanı sunuyor. Bu alan sayesinde oyuncular sesin geldiği kaynağın çıkış noktasını oldukça net ve keskin bir şekilde fark edebiliyor. Tabi ki bu durum kulaklıkla oynayan oyuncular için geçerli. Eğer oyundaki sesleri hoparlörden duyuyorsanız HRTF ses özelliğini açmanızın pek bir anlamı olmayacaktır. Hatta Valorant kasma sorunu yaratabilecek bu özelliği kapatarak daha akıcı bir oyun deneyimi elde edebilirsiniz.

Henüz daha geliştirilmekte olan HRTF teknolojisi gelecek günlerde daha işlevsel olacaktır. Şuan için yeniden doğma, şarjör değiştirme, ayak sesleri üzerinde çalışmakta. Tabi ki Valorant HRTF ses özelliği açık iken belirli bir miktar fps kaybı yaşanabilir. Bunun önüne geçmek için HRTF özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz. Lakin bu durum rekabetçi oyunlarda rakip oyunculara karşı sizin ve takımınızı olumsuz etkileyecektir.

Valorant 2.06 yaması ile gelen HRTF teknolojisi hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yeni yama hakkında düşüncelerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir