Tales of Arise Başlangıç Rehberi

tales-of-arise-baslangic-rehberi

Yılın rol yapma oyunu seçilen Tales of Arise, Bandai Namco tarafından yayınlanıp geliştirilen Tales serisinin yeni oyunu. Oyun oldukça güzel bir dövüş sistemine ve efektlere sahip. Ayrıca Final Fantasy serilerinde de olduğu gibi Tales serisinin her bir oyunu kendine has bir hikâyeye sahip. Bu sebeple serinin eski bir takipçisi olmasanız da bu seriyi neyin bu kadar özel yaptığını öğrenmek için bir şans verebilirsiniz. Birçok rol yapma oyununda da olduğu gibi Tales of Arise oyun içerisinde öğrenmeniz gereken mekaniklere ve oynanış öğelerine sahip. Sizler için hazırladığımız Tales of Arise başlangıç rehberi sizlere oyunu öğrenme konusunda bir yol gösterici olacak.

Tales of Arise Başlangıç Rehberi

İlk olarak dövüş sisteminden bahsetmemiz gerekirse, oyunun öğretici kısmı temel anlamda dövüş sistemini anlatmada gayet iyi bir iş çıkarıyor. Öğretici modunu oynayarak birçok bilgiyi öğrenmiş olabiliyorsunuz. Tabii ki buradaki temel bilginin üzerine birkaç faydalı tavsiyede bulunabiliriz. Oyunda Cure Points ya da CP denilen, savaş sırasında dikkatli olarak kullanmanız gereken bir birim bulunmakta. Bu birim takımınızın iyileştirilmesi amacıyla kullanılıyor. Oyunda tüm savaş partiniz bir adet CP değerini ortak kullanmakta. Eğer partiniz savaş süresinde ölecek olursa oyun otomatik olarak CP kullanır ve partinizi iyileştirir. Eğer CP değeriniz sıfırlandıysa halen canlandırılabilirsiniz ancak canınız 1 olarak iyileştirilir.

Savaşın aksiyonuna daldığınızda tek bir karakteri değil de bir partiyi kontrol ettiğinizi unutabilirsiniz. Savaş boyunca karakterinizi istediğiniz zaman değiştirebilir ve oynanışı yeni tutabilirsiniz. Ayrıca sizin kontrolünüz dışında tüm karakterler hareketlerini belirleyen bir yapay zekâya sahip. Tabii ki bu yapay zekâyı ayarlamanız da mümkün. Hangi eşyayı ne zaman hangi can aralığında kullanacağını seçebilirsiniz. Böylece yapay zekânın önemli bir yenilenme eşyasını bir kere hasar alan bir takım arkadaşınıza kullanmasını engelleyebilirsiniz.

Ayrıca oyunda Arte’ lerinizi unutmamalısınız. Basitçe Arte oyunda kullanabileceğiniz ve geliştirebileceğiniz tüm yetenekler için kullanılan bir terim. Daha önce bahsettiğimiz CP gibi Arte kullanmak için de ayrı bir bar bulunuyor. Bu bar doldukça Arte kullanabiliyorsunuz. Her Arte gerçekleştirilmek için farklı bar değerlerine sahip. Savaşta Arte’ leri yetenek komboları ve rakiplerinizin zayıflıklarından faydalanmak için kullanabilirsiniz. Her Arte 5 kereye kadar yükseltilebilmekte.

Daha önce rol yapma oyunları oynamış olanlar için zayıflıklar oldukça belirgin olacaktır. Basit element zayıflıkları bu oyunda da yer almakta. Örneğin ateş suya karşı, toprak rüzgâra karşı, ışık karanlığa karşı zayıftır.

Oyunda gördüğünüz tüm eşyaları toplamalısınız. Hem verilen toplama görevlerini hızlandırmak hem de oyunda oldukça önemli olan yemek pişirmek için malzemelere ihtiyacınız olacak. Tales serisinde pişirme yeteneği oldukça önemli bir yere sahip. Her kampa vardığınızda yemek yapmak için önünüze bir seçenek çıkacak. Oyun sırasında bulduğunuz tariflere ve sahip olduğunuz malzemelere göre farklı yemekler yapabilirsiniz. Her yemek takımınıza farklı bufflar sağlayacaktır.

Tales serisinde karakter ünvanları ve bunların sağladıkları bonuslar da önem arz ediyor. Bu sebeple oyun dünyasında dolaşmalı ve toplayabildiğiniz kadar ünvanı toplamalısınız. Bu kısımda hızlı seyahat sizlere oldukça yardımcı olacak.

Hazırladığımız Tales of Arise başlangıç rehberi yeni başlayan oyunculara seri için bir tanıtıcı ve yol gösterici olmakla beraber, serinin eski oyuncuları için de faydalı tavsiyeler içermekte. Daha fazla oyun rehberi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.