Stonehearth Başlangıç Rehberi

Stonehearth Başlangıç Rehberi

Boş vakitleri değerlendirmek istediğinizde oldukça keyif alabileceğiniz bir oyun. Üstelik arkadaşlarınızla da oynama şansınız var. Hangi oyundan mı bahsediyoruz? Elbette Stonehearth. Tatlı tatlı grafikleri ve minicik karakterleri ile bir döneme damga vurmayı başarmış bir oyundan bahsediyoruz. Hepimizin bildiği bu oyun için bir rehber hazırlamasak olmazdı. Stonehearth başlangıç rehberi, sizlere oyunda nasıl başlamanız gerektiğini ve başlangıçta neler yapabileceğinizi anlatan küçücük bir rehber!

Stonehearth Başlangıç Rehberi: Başlarken..

Oyuna başlarken ilk olarak bizden bir krallık seçmemiz isteniyor. Ascendancy, Rayya’nın Çocukları ve Northern Alliance olarak 3 çeşit krallık mevcut. Fakat bunların arasında oynaması en kolay krallık Ascendancy. Bu yüzden Ascendancy krallığı ile oyuna başlamanızı tavsiye ediyoruz. En azından öğrenene kadar…

Krallığımızı seçtikten sonra ise oynayacağımız haritayı seçmemiz gerekiyor. Bu seçimi yaparken ise 3 çeşit biyom var. Bunlar; Ilıman, çöl ve arktik. Elbette diğer haritalara göre ılıman haritada oynamak başlangıç açısından yine sizi rahatlatacaktır. Fakat oyunu 2. veya 3. oynayışınızda diğer haritaları da seçebilirsiniz. Bu tamamen oyun tecrübeniz ile alakalı bir durum. Eğer daha önce bu tarz strateji oyunu oynadıysanız istediğiniz haritada başlangıç yapabilirsiniz.

Harita seçiminden sonra ise karşımıza oyunun zorluk seviyesi seçimi çıkıyor. Çok kolay modu seçmek oyundan aldığınız keyfi düşürecektir. Yeni bir oyuncu olsanız dahi “Normal” zorlukta oynamak her zaman daha keyiflidir.

İlk Karakter Seçimleri!

Stonehearth başlangıç rehberi içerisinde en önemli kısım karakter seçimidir. Yukarıda bahsettiğimiz ayarlarınızı yaptıktan sonra ise karşımıza ilk köylülerimizi seçeceğimiz ekran çıkıyor. Burada fazlasıyla dikkatli davranmalı ve eşit bir dağılım göstermelisiniz. Bu ekranda karşınıza çıkacak olan 3 karakter özelliği ve 1 karakter sınıfı mevcut. Zırh, beden, ruh ve meslek seçimi yapmalısınız. Her özelliğin her mesleğe belli seviyelerde etkisi mevcut!

Yaratıcılık: Kazanılan tecrübe puanını ve üretilen nesnelerin kalitesini belirler.
Beden: Karakterleriniz can ve hızını etkileyen özelliktir.
Ruh: Karakterinizin çalışkanlık seviyesini ve inancını belirler.

Örnek vermek gerekirse; eğer ki asker bir vatandaş yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken husus ruh ve bedendir. Veya çalışkan bir işçi vatandaş yapmak istiyorsanız yaratıcılık ve ruh dikkat etmeniz gerekecek şeydir. Bu tamamen sizin nasıl bir başlangıç yapmak istediğinizle alakalıdır. İlk köylülerimizi belirlerken en iyisi çıkana kadar zar atarak sabırla bekleyin. Bu durum sizi Stonehearth oynarken oldukça rahatlatacaktır.

Kaynaklara Yakın Lokasyonda Başlayın!

Her şeyi tamamladıktan sonra yapmamız gereken tek şey kalıyor. Oyuna nerede başlayacağımız.. Yani köyü tam olarak neye kuracağımız. Bu seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken 2 husus var. Birisi kaynaklara yakın olmalı diğeri ise savunma yaparken kolay bir savunma yapacağınız alan olmalı. Yani 4 tarafı açık bir yere kurulmanızı tavsiye etmiyoruz.

Kaynaklara yakın olması ise sizi fazlasıyla öne taşıyacaktır. Özellikle yiyecek ve odun açısından yararlı bir bölge seçmeniz köyünüzün daha hızlı gelişmesine olanak sağlayacaktır. Bu sayede nüfusunuz hızla artacak ve daha neşeli vatandaşlar elde edebileceksiniz.

Stonehearth Başlangıç Rehberi: Askerlerinizi Geliştirmeyi Unutmayın..

Stonehearth başlangıç rehberi için size verebileceğimiz en büyük tavsiyelerden bir tanesi de oyuna başladığınız zaman oluşturduğunuz askerlerdir. Birçok yeni başlayan asker seçiminde zorlanıyor. Fakat sürekli goblin ve diğer ırklar tarafından saldırı altında olacağınızı unutmayın. Bu yüzden her daim hazır asker bulundurmak size fazlasıyla yarar sağlayacaktır.

Daha çok asker için nüfusunuzu artırmalısınız. Bunun içinde kaynak yönetimini fazlasıyla doğru yapmanız gerekiyor. Belirli bir kaynağınız asken geliştirme işine girişmeyin. Kaynaklarınızı idareli ve verimli bir şekilde kullanmaya özen gösterin.

Eğer tüm bunları doğru yaparsanız köyünüz verimli bir şekilde gelişecek ve ilerlemeye devam edecek. Stonehearth başlangıç rehberi konusunda sizlere oyun için verebileceğimiz başlangıç seviyesi tüm ipuçlarını vermeye çalıştık. Daha fazla oyun rehberleri için ilgili kategoriye göz atabilirsiniz. Eğer sizin de diğer Stonehearth oyuncuları için vereceğiniz ipuçları varsa konu altından paylaşabilirsiniz. Oyunu daha öncesinde oynamadıysanız Stonehearth Steam sayfası üzerinden 32,00 ₺’ye satın alabilirsiniz.

Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

New World Balıkçılık Rehberi
Oyun Rehberleri

New World Balıkçılık Rehberi

New World dünya çapında yarım milyondan fazla oyuncu tarafından severek oynanıyor. Oyun yeni çıktığı için bir çok oyuncu oyundaki bazı mekaniklerin nasıl çalıştığını bilmiyor. Özellikle toplayıcılık, madencilik ve balıkçılık oyuncuların
2 Yorum
 • TempestDireWolf
  TempestDireWolf
  20:59'de 03/02/2022

  Bir kaç gündür oynuyordum ama doğru düzgün bir başlangıç yapamamıştım, çok faydalı oldu. Artık sürekli oyun kurmama gerek kalmayacak tekrar teşekkür ederim rehberiniz çok faydalı oldu. 🙂

  Reply
  • Feuer Frei
   Feuer Frei
   21:11'de 03/02/2022

   Teşekkür ederiz iyi oyunlar dileriz 🙂

   Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir