Steam Deck Özellikleri Nelerdir? Alınır Mı?

Steam Deck Özellikleri Nelerdir? Alınır Mı?

Valve Corporation tarafından geliştirilen Steam Deck el içi oyun konsoluna ait yeni bilgiler duyurulmaya başlandı. Steam Deck, güçlü donanımı, ergonomik tasarımı, ekran boyutu ve çözünürlüğü ile oyuncuların ilgisini çekmeyi başarmıştı. Bununla birlikte oyuncuların akıllarında Steam Deck özellikleri nelerdir? ve Steam Deck alınır mı? soruları da belirmeye başladı. Valve oyunların kafasında beliren soruların büyük bir bölümüyle ilgili açıklama yaptı. İşte merak edilen soruların yanıtları.

Steam Deck Özellikleri Nelerdir?

Bilgisayar başında saatlerce vakit geçiremeyen oyuncular için geliştirilmiş Steam Deck muhteşem özellikler içeriyor. Fakat Steam Deck’in en önemli özelliklerinden bir tanesi kullanım kolaylığıdır. Diğer benzer cihazlara göre tuşların konumu ve cihazın ısı kontrolü oldukça başarılı. Oyun oynarken cihazın ısınması sonucunda tutulamaması veya oyuncuların ellerinin çok fazla ısınması istenmeyen durumlardan bir tanesi. İşte yeni Steam Deck‘in özellikleri;

  • Proton ile birlikte oyuncular Steam üzerinde olmayan oyunları da bu cihazdan oynayabilecekler.
  • Steam Deck istenildiği zaman oyun kolu gibi de kullanılabiliyor.
  • VR cihazlar teknik olarak Steam Deck ile eşleştirilmiş fakat konsol VR oyunları için optimize edilmemiş.
  • Ekstra ses girişleri ile mikrofon bağlantısı yapılabiliyor.
  • Cihaz taşınabilir halinde kullanıldığı zaman tam performans ile çalışıyor. Şarj ederken cihazı kullanmak herhangi bir performans artışı sağlamayacak.
  • Dokunmatik ekran 10 adet farklı parmağın vuruşlarını algılayabiliyor.
  • Kullanıcılar direkt olarak BIOS ekranına erişebiliyorlar. Ayrıca dual boot seçeneği de desteklenmektedir.
  • Steam Deck, SD card aracılığıyla farklı işletim sistemleriyle çalıştırılabiliyor.
  • Thunderbolt desteklenmediği için harici GPU kullanılamıyor.

Yeni Steam Deck Alınır Mı?

Steam Deck yapısı ve bir çok özelliği ile diğer taşınabilir oyun konsollarına göre baya başarılı. Bu cihazı diğerlerinden ayıran yönü kesinlikle ısı kontrolüdür. Çok iyi planlanmış ısı dağılımı ve cihazın tasarımı sayesinde oyuncular cihazla uzun süre oyun oynadıktan sonra elleri çok fazla ısıdan etkilenmeyecek. Ülkemizdeki satış fiyatı konusunda herhangi bir bilgimiz bulunmuyor fakat fiyatı açıklandığı zaman bu soruya kesin bir yanıt verebiliriz. Eğer cihaz özelliklerini göz önünde bulundurursak çok fazla seyahat eden oyuncuların ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

Oyuncularla paylaşılan Valve Steam Deck özellikleri heyecan uyandırıyor. Cihazın oyun kolu olarak kullanılabilmesi ve BIOS’a erişime izin vermesi çok iyi özellikler. Sizler bu özellikler hakkında ne düşünüyorsunuz? Piyasadaki rakiplerine karşı ne derece başarı yakalayabilir? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından belirtebilirsiniz. Daha fazla oyun haberleri içeriklerimizden haberdar olmak için ücretsiz bültenimize kayıt olabilirsiniz.