Oyun Haberleri

NVIDIA DLAA Teknolojisi Tanıtımı Yapıldı!

NVIDIA DLAA Teknolojisi Tanıtımı Yapıldı!

NVIDIA geliştirdiği teknolojiler ile oyunculardan tam puan alıyor. En geliştirdikleri DLSS (Deep Learning Super Sampling) teknolojisi çok iyi noktalara geldi bile. Geçtiğimiz günlerde ise DLAA (Deep Learning Anti-Aliasing) tanıtıldı. Peki ya NVIDIA DLAA teknolojisi nedir? Nasıl çalışır?

NVIDIA DLAA Teknolojisi Nedir?

NVIDIA DLAA yine derin öğrenme temelli bir teknoloji olarak oyuncuların karşısına çıkacak. Deep Learning Anti-Aliasing adından da anlayabileceğimiz gibi bu teknoloji kenar yumuşatmaları üzerinde etkisini gösterecek. DLSS ile arasındaki fark ise oyuncular DLAA ayarını açtığı zaman performans artışı elde edemeyecek. NVIDIA bu sefer kalite ve görünüme odaklanmayı hedeflemiş diyebiliriz. Tabi ki bunu derin öğrenme ile birlikte yaptığı için ortaya muazzam bir iş çıkacaktır.

Hangi Ekran Kartları NVIDIA DLAA Destekleyecek?

Nvidia’nın geliştirdiği yeni teknolojiler RTX serisi ekran kartlarında kullanılabiliyor. Bunun nedeni ise Nvidia GeForce RTX serisi kartlarda kullanılan chiplerin derin öğrenmeye uygun olarak geliştirilmesidir. Eğer RTX 20xx veya RTX 30xx serisi ekran kartlarından birine sahipseniz bu hafta paylaşılan Nvidia ekran kartı güncellemesi ile DLAA özelliğini kullanabileceksiniz.

NVIDIA DLAA Destekleyen Oyunlar

NVIDIA DLAA henüz daha geliştirilme aşamasında olan yepyeni bir teknolojidir. Bu nedenle NVIDIA DLAA destekleyen oyunlar sayısı çok az. İlk etapta Elder Scrolls Online oyununda kullanıma uygun olan bu teknoloji ilerleyen dönemlerde bir çok oyunda kullanılabilir olacaktır. Tabi ki bunun olması biraz zaman alabilir. Her şeye rağmen bu teknolojiyi deneyimlemek isteyenler beta sürümle Elder Scrolls Online’da nasıl çalıştığını görebilir.

NVIDIA DLAA teknolojisi şuan için Tensor çekirdek setleri içeren ekran kartlarında çalışabiliyor. Gelecekte neler olur bilemiyoruz fakat bu teknolojiler oyuncuların yüzlerini güldürmeye devam edeceğinden eminiz. Sizler NVIDIA DLAA hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce DLSS kadar başarılı olabilecek mi? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz. Daha fazla oyun haberleri için ücretsiz bültenimize katılabilirsiniz.

Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir