Phasmophobia Hayaletlerin Özellikleri Nelerdir?

Phasmophobia Hayaletlerin Özellikleri Nelerdir?

Kinetic Games tarafından geliştirilen Phasmophobia bir ekiple oynayabileceğiniz araştırma üzerine kurulmuş korku oyunudur. Phasmophobia hayaletlerin özellikleri birbirinden farklıdır. Her hayaletin kendine has özelliği ve avlanma şekli vardır. Oyunda jumpscare tarzı korkutma yöntemleri çok fazla tercih edilmemiş. Fakat gerilimin yarattığı bir korku tüm oyuncuların içini kaplıyor.

Phasmophobia Hayaletlerin Özellikleri ve Kanıtları

Phasmophobia gerek oynanışı gerekse çevre modellemeleri anlamında oldukça etkileyici diyebiliriz. Tam anlamda gerçekçilik içerdiğini söyleyemeyiz fakat oyuncuları oradaymış hissine kaptırmayı başarıyor. Özellikle hayaletler görünümleri oyuncuları korkutma konusunda baya başarılı. Korkunun dozunu artıran bir diğer etken de tabi ki ortamın kasvetidir. İşte hayaletlerin özellikleri;

İblis

Diğer hayaletlere kıyasladığımız zaman çok daha saldırgan bir yapıya sahiptir. Genellikle hiç bir uyarı yapmadan bir anda saldırırlar. Oyuncuların çok fazla saklanması için elinden geleni yapar. Ouija Tahtası ile sorduğunuz sorulara cevap aldığınız zaman akıl sağlığınız kaybolmaz. İblis ile uğraştığınızı fark ettiğiniz anda tüm işlemleri olabildiğince hızlı yapıp ortamı terk etmelisiniz. İblis’in kanıtları ise sprit box, hayalet yazısı ve donma sıcaklıklarıdır.

Ruh

Diğer hayaletler gibi süper bir gücü yoktur fakat zayıf bir hayalet değildir. Çok fazla özelliği bulunmadığı için onu yakalamak için neredeyse tüm delilleri toplamalısınız. Bu da onun keşfedilmesini zorlaştırmaktadır. Smudge Stick’ler sayesinde kolayca ortaya çıkartabilirsiniz. Sprit box, parmak izleri ve hayalet yazısı Ruh hayaletinin kanıtlarıdır.

Oni

Çevreye fırlatılan nesneler, uçan vazolar veya düşen fotoğraflarla karşılaşırsanız yüksek ihtimalle Oni hayaletine denk gelmişsiniz demektir. Çoğunlukla kalabalık bir ekiple karşılaştığı zaman saldırgan olma eğilimindedirler. Çevrede çok fazla hayalet aktivitesi var ise yüksek ihtimalle bu Oni’dir. Bu nedenle fark edilmesi kolay bir hayalettir. EMF seviye 5, hayalet yazısı ve sprit box gibi kanıtlar Oni’yi göstermektedir.

Jinn

Onun bölgesine girip onu tehdit etmediğiniz sürece saldırmayan bir hayalet türüdür. Çevrenizdeki elektronik cihazların (Televizyon, ışık, radyo vb.) açılıp kapandığını görürseniz bilin ki Jinn ile karşı karşıyasınızdır. Lakin bu hayaletin bir diğer özelliği de hızlı olmasıdır. Avlanırken olabildiğince hızlı olun ve bir yerlere saklanın yoksa sizi yakalaması çok kısa sürecektir. Sprit box, EMF seviye 5 ve tırdaki bilgisayardan baktığınız zaman ghost orb görüyorsanız bu hayalet Jinn’dir.

Banshee

Oyundaki en tehlikeli hayaletlerden bir tanesidir. Banshee hayaletini bu kadar tehlikeli yapan şey yalnızca tek bir hedefe odaklanması ve onu yok edene kadar sürekli ona odaklanmasıdır. Fakat elinde haç olan bir oyuncu bu hayaleti kolayca kendisinden uzak tutabilir. Donma sıcaklıkları, parmak izleri ve EMF seviyesi 5 kanıtlarını topladığınız zaman Banshee’yi yakalamışsınız demektir.

Mare

Karanlık ortamlarda tehlikeli olmasıyla ünlü bir hayalettir. Eğer girdiğiniz mekanda şalterleri açtıysanız ve bir anda ışıklar kapandıysa hapı yuttunuz demektir. Her an bir Mare hayaleti sizi kovalayabilir. Akıl sağlığı en düşük oyuncuyu seçer ve sürekli olarak ona odaklanır. Işıkları açtığınız zaman bu hayaletin saldırmasını engelleyebilirsiniz. Topladığınız kanıtlar arasında Spirit box, ghost orb ve dondurucu sıcaklık varsa bu kesinlikle Mare hayaletidir.

Phantom

Ekibinizden birinin görünüşüne bürünebilir. Phantom’a karşı çok dikkatli olmak gerekiyor. Eğer ki bir ekip üyesine büründüyse ve siz ona bakıyorsanız akıl sağlınız çok hızlı bir şekilde düşecektir. Phantom hayaletinin fotoğrafını çektiğiniz zaman onun saldırmasını engelleyebilirsiniz. Lakin hayalet size saldırıya geçtiği zaman fotoğrafını çekmek bir işe yaramayacaktır. Çevrede ghost orb görüyorsanız, karakterlerin ağızlarından duman çıkıyorsa (dondurucu sıcaklık) ve EMF seviye 5 olduysa etraftaki hayalet Phantom’dur.

Poltergeist

Birbirinden bağımsız iki farklı nesneyi yönetebilir. Çevrenizde hiç bir sebep yokken aynı anda ışık kapanıp kapı açılıyorsa bunun nedeni Poltergeist hayaletinin orada olmasıdır. Yalnızca 2 tane kanıt toplayarak bu hayalet türünü tanıyabilirsiniz. Yalnızca parmak izleri ve ghost orb kanıtlarını toplayabildiyseniz bu hayalet kesinlikle Poltergeist’tir.

Yurei

En bilindik özelliği onu ortaya çıkartmak için gelen ekiplerin akıl sağlıklarını sürekli olarak düşürmesidir. Herkesin akıl sağlığının bir anda düşmesi Yurei hayaletinin saldırılarının daha sık tetiklenmesini sağlar. Bu hayaleti avlamak için gittiğiniz mekanlardaki ışıklandırmayı sürekli açık tutmalısınız. Hatta yanınıza oyundaki tırın içerisinde bulunan akıl sağlığı haplarınızı almayı unutmayın. Ghost orb, dondurucu soğukluk ve hayalet yazısı kanıtlarının elde edilmesi Yurei hayaletinin orada bulunduğunu göstermektedir.

Shade

Oyunun en utangaç hayaletidir. Kalabalık ortamlarda kendini göstermeyi pek sevmez. Onu saldırıya geçiren şey ise ekip üyelerinden birinin akıl sağlığının normal seviyeden oldukça düşük olmasıdır. Utangaçlığı sayesinde bulunması en zor hayaletlerden bir tanesidir. Hayalet yazısı, EMF seviye 5 ve ghost orb ile karşılaştığınızda bunun utangaç bir hayalet olduğunu anlayabilirsiniz.

Revenant

Çok fazla bir etkisi olmayan hayalettir. Fakat bu hayaleti tanımanın kolay bir yöntemi vardır. Hayalet ekibinizden birisine saldırırken bir anda hedef değiştirip size saldırabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda Revenant hayaleti ortamda kol geziyor anlamına geliyordur. Bir yerlere saklandığınız zaman afallayarak epey yavaşlayacaktır. Lakin bu hayalet saldırmaya başladığı zaman çoğunlukla ekipten birini yanında götürmeden avlanmayı bitirmez. Hayalet yazısı, parmak izleri ve EMF seviye 5 kanıtlarını topladıysanız bu hayaleti yakalamışsınız demektir.

Wraith

Geldik Phasmophobia oyununun en riskli ve tüm oyuncuların aklını başından alan hayaletine. Wraith yerle teması olmayan bu nedenle ayak izi bırakmayan bir hayalettir. En çok korkutan özelliği ise duvarların içerisinden geçebilmesidir. Bu da kaçmayı baya zorlaştırıyor. Saldırma şekli ise tamamen rastgeledir, birini seçer ve ona saldırı. Çevrede gördüğünüz parmak izleri, dondurucu soğuk ve Sprit box Wraith hayaletini işaret etmektedir. Tabi bunları toplayabilecek kadar şanslıysanız…

Phasmophobia hayaletlerin özellikleri ve kanıtları ile ilgili hazırladığımız rehberimiz umarız işinize yarar. Phasmophobia oyununda karşılaştığınız en korkunç hayalet hangisiydi? Tecrübelerinizi yorumlar bölümünden iletebilirsiniz. Ayrıca daha fazla oyun rehberleri paylaşıldıkça haberdar olmak için bültenimize ücretsiz olarak abone olabilirsiniz.