LOL Yüksek Ping Sorunu ve Çözümü

LOL Yüksek Ping Sorunu ve Çözümü

Türkiye sunucularının gelmesinin ardından League of Legends yüksek ping sorunu önemli ölçüde ortadan kalkmıştı. Son güncellemenin ardından oyuncular LOL yüksek ping sorunu ve çözümü için araştırmalar yapmaya başladı. Özellikle bazı oyuncular garip bir şekilde 144 ping sorunu yaşamaya başladı. Bu sorunun çözümü için uygulayabileceğiniz bir kaç basit adım bulunmakta.

LOL Yüksek Ping Sorunu ve Çözümü

League of Legends yüksek ping sorunu çok nadir karşılaşılan bir durum olsa da rekabetçi oyunları olumsuz etkiliyor. Bu sorunun kaynağı internet servis sağlayıcıları olabilir. Ayrıca arka planda açık kalmış internet kullanan uygulamalar veya indirmeler oyundaki ping değerinizi hızlıca yükseltecektir. Çözüm için uygulayabileceğiniz adımlar;

Adım 1: Arka plan uygulamalarını kolayca kapatmak için arama kısmına “Arka plan uygulamaları” yazın ve ilk sonuca tıklayın. Daha sonrasında açılan penceredeki her şeyi kapatın. Böylece gereksiz çalışan uygulamalar sonlandırılmış olacaktır.

Adım 2: Eğer sabit ip kullanmıyorsanız modeminizi yeniden başlatın. Bunu modemin prizini çekerek yapabileceğiniz gibi arayüz aracılığıyla da yapabilirsiniz. Böylece modeminize yeni bir ip atanacak ve bağlantınız normale dönecektir. Sabit ip kullananlar bu adımı uygulamak için internet servis sağlayıcısına müşteri hizmetleri veya farklı bir yolla ulaşarak yeni bir ip isteyebilirler.

Adım 3: Oyuna girerken Steam, Epic Games vb. platformlar açık ise indirme yapıp yapmadığını kontrol edin. Bu tarz platformlardan indirme yaparken bütün internet hızını buraya yönlendirecektir. Bu da oyunda yüksek ping değerleri görmenize neden olacaktır.

Adım 4: İnternet tarayıcınızdan açtığınız video veya müzik listesi arkada açık kalmış olabilir. YouTube’da videolar otomatik oynat özelliği açık bir şekilde başlıyor. Böylece video sonuna geldiğinde otomatik olarak bir sonraki videoya geçiş yapıyor. Bu da her bir videonun ayrı ayrı yüklenmesi anlamına geliyor. Bu seçeneği kapatarak bunu önleyebilirsiniz.

Adım 5: Yüksek ping yaratacak başka bir unsur da bilgisayarınıza bulaşmış virüslerdir. Bilgisayarınıza sizden habersizce sızdırılmış virüsler bilgisayarınızı kullanarak arka planda bitcoin veya etherium madenciliği yapabilir. League of Legends oyununda ping yaşamanıza sebep olan en büyük etken bu olabilir. Böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız Windows 10 orijinal versiyonunu indirip format atmanızı tavsiye ederiz. Bu adıma kadar yaptıklarınız sorunu çözdüyse bilgisayarınıza format atmanıza gerek kalmayacaktır.

Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra her ihtimale karşı bilgisayarınızı yeniden başlatmayı ihmal etmeyin. LOL yüksek ping sorunu ve çözümü için paylaştığımız adımların işe yarayıp yaramadığını yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Ayrıca kendi çözümlerinizi de paylaşarak bu sorunu yaşayan oyuncularımıza yardımcı olabilirsiniz.