Logitech Brio 4K Stream Edition İncelemesi

Logitech Brio 4K Stream Edition
88.2% Ortalama Puan

Brio 4K İnceleme

Logitech tarafından piyasaya sürülen ve alanında gerçek 4K desteği sunan amiral web kamerası için yapmış olduğumuz inceleme yazısında ürün hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Fiyat
%80
Performans
%91
Tasarım
%95
Hassasiyet
%85
Işığa Duyarlılık
%88
Otomatik Fokus
%90

Logitech Brio 4K Stream Editon kamerası yayıncılar için şuan “web kamerası” sıfatında bulunan en kaliteli kamera. Gerek 4K desteklemesi gerek ışığa karşı hassasiyeti ile oldukça üst düzey performans gösteren bu ürün sınıfının en iyisi konumunda. Fiyat olarak alternatifleri ile arasında oldukça yüksek bir fark bulunsa da yayıncılık veya video içeriği üreticisi işi yapan kişilerin mutlaka alması gereken bir ürün.

Logitech tarafından üretilen ve Türkiye’de stoklarda nadir bir şekilde bulunan bu kamera bir çok kişiye göre cep yakmakta. Bunun en büyük nedeni ise ortalama olarak 3000 ₺ seviyesinde olması. Fiyatının yüksek olması size az çok performans hakkında tahminler verebilir. Sınıfının popüler ürünü olan Logitech C920 ile kıyaslandığında ise oldukça büyük performans farkı mevcut.

Logitech Brio 4K İncelemesi

Çok fazla lafı dolandırmadan Logitech Brio 4K Stream Edition incelemesine geçelim. Sizlere tüm artılarını ve eksilerini objektif bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Logitech Brio 4K Nerede Satılıyor?

İncelememizin başında da belirttiğimiz gibi bu ürünü Türkiye’de tedarik edebilmek kolay değil. Ara sıra oluşan stoklar olsa da stoklara giren ürün saatler içerisinde kapış kapış gidiyor. Ürünü en temiz şekilde temin etme yolu ise Logitech firmasının Türkiye bayilerine göz atmak. Logitech’in internet sitesine göz atarak resmi Türkiye bayileri konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda bir kaç büyük teknoloji mağazasından da bu ürün için alarm kurabilirsiniz. Bu şekilde Logitech Brio 4K stoklara geldiği zaman anında haberiniz olacaktır.

Brio 4K Stream Edition Fiyatı

Ürün tamamen döviz bazlı satıldığı için fiyatı şu aralar 2800-3500 ₺ arasında sürekli değişiklik göstermektedir. Eğer daha uyguna temin etmek istiyorsanız yurtdışında yaşayan eşiniz dostunuz varsa onlardan ricada bulunabilirsiniz. Eğer ürünü yurtdışından getirirseniz fiyat olarak size ortalama olarak 1500-1600 ₺ gibi maliyeti olacaktır.

Logitech Brio 4K Stream Edition v Ultra HD

Eğer arama motorlarında Brio 4K olarak aratırsanız bu web kamerasının 2 farklı sürümünün olduğunu göreceksiniz. Bunlardan bir tanesi Stream Edition bir diğeri ise Ultra HD olarak geçmektedir. Peki bu iki sürüm arasındaki farklar nedir?

  • Stream Edition tamamen yayıncılar için hazırlanmıştır. Ultra HD sürümüne göre daha hızlı bir akış sağlamaktadır. Aynı zamanda 60 FPS ayarlarında çalışırken gecikmeyi en aza indirgemektedir.
  • Ultra HD sürümü ise tam aksine daha net görüntü sunmak için üretilmiştir. Akış hızı düşükken akış kalitesi daha yüksektir.

Bu iki farklılık dışında herhangi bir farklılık bulunmamaktadır. Eğer yayın yapıyorsanız kesinlikle Stream Edition olan sürümü almanızı tavsiye ederiz. Aralarındaki fiyat farkı da 100-200 ₺ oynamaktadır. Stream Edition daha pahalı olan versiyonudur.

Kameranın resmi tanıtım sayfası: Logitech

Logitech Brio 4K Stream Edition Kamera Yazılımı

Brio 4K ile beraberinde gelen kendine has bir kamera yazılımı Logitech tarafından üretilmemiştir. Şuan tüm kameraları için üzerinde çalıştığı Logi Capture programı bu kamera içinde geçerliliğini korumaktadır. Fakat sizlere bu konuda önerebileceğimiz yazılım eğer ki RTX ekran kartı kullanıyorsanız Nvidia Broadcast’tir. Web kameraları için oldukça kaliteli bir performans sunan Nvidia Broadcast kamera performansınızı 2 kat ileriye taşıyacaktır. Ayrıca kullanımı ücretsizdir.

4K ve 60 FPS Performansı

Logitech’in amiral gemisi olarak görülen Brio modeli için en büyük artılardan bir tanesi de 60 FPS desteklemesi. Fakat 60 fps kullanmak için 4K ısrarınızdan vazgeçmek gerekiyor. Eğer kamerayı 4K çözünürlüğe alırsanız bu çözünürlüğün desteklediği en yüksek fps 30. Fakat 1920×1080 çözünürlükte yayın yapmayı veya içerik üretmeyi planlıyorsanız 60 fps olarak kullanabilirsiniz.

Genel olarak Logitech Brio 4K Stream Edition şuan piyasada bulunan web kameraları arasında en iyi performansı sunan kamera diyebiliriz. Gerek tasarım gerek performans olarak tercih sebebi olan bu kameranın tek olumsuz yanı Türkiye şartlarındaki yüksek fiyatı.